INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne, chtělo by se říct při sledování dnešních agenturních zpráv. Dnešek totiž přinesl „překvapivé" zjištění, že česká penzijní reforma, o níž po nedávném prezidentském vetu skoro nikdo neví, zda skutečně bude podle plánu spuštěna 1. ledna, je ušita poněkud horkou jehlou. Konkrétně chybička se vloudila v případě živnostníků, tzv. OSVČ, které by v případě vstupu do třetího pilíře mohly platit na pojištění pouhého 8,5 procenta z vyměřovacího základu místo současných 28 procent. Kontrolní otázka: Proč stát přichází s reformou důchodů? Odpověď: Protože stávající průběžný systém má prý málo peněz a nebyl by dlouhodobě schopen důchody financovat. A co udělá tato chyba v zákonech? Oslabí právě onen průběžný pilíř, kvůli němuž se penze reformují. Druhá kontrolní otázka: Může podle vlády reforma negativně ovlivnit stávající důchodce? Odpověď: Podle vlády prý nemůže. A realita? Pokud se chyba neopraví včas, v průběžném systému může zůstat o 20 miliard korun méně, takže by to zcela jistě ovlivnilo i důchodce stávající. Je to skoro takový nedodělek jako reportáž naživo, kterou zhruba před týdnem jeden reportér točil za mé přítomnosti do jedné slovenské televize, a můj pejsánek mu do toho podal pac – čímž mu během vysílání bravurně odejmul mikrofon.Na to, jaký je to – zhruba dva měsíce před spuštěním – průšvih, se toho děje v českých luzích a hájích překvapivě málo. O největší vzrušení dne se tedy nepostarala tato děsuplná zpráva, ale naopak zpráva už dlouho dobře známá. Totiž fakt, že Česká národní banka je asi skutečně odhodlána stůj co stůj oslabit českou korunu.

Již jsme několikrát psali o hrozbě intervencí. A že to ČNB myslí se svým odhodlání vážně a že hrozba je reálná, lze vyčíst z toho, že totéž jinými slovy opakují v různých dnech různí centrální bankéři. Dnes odpoledne Kamil Janáček, který uvedl, že česká centrální banka může zkombinovat snížení úrokových sazeb a intervence, aby pomohla českým vývozcům a tedy celé ekonomice.

To je všechno moc pěkné a lze jen souhlasit, že koruna je relativně ke stavu ekonomiky nezdravě silná a měla by být slabší. Ale copak si toho spekulanti pořád ještě nevšimli? Kolik centrálních bankéřů je ještě bude muset varovat, že to ČNB míní nikoliv pro legraci králíkům? Ovšem tato hrozba zjevně v kurzu ještě započtena není. To je zcela zjevné z faktu, že ihned po těchto slovech koruna k euru oslabila o více než deset haléřů z 24,76 na 24,88 CZK/EUR. Jenomže to jí vydrželo sotva pár vteřin a už si to zase šine k silnějším hodnotám. Opět tak můžeme jen zopakovat, že příští týden se pravděpodobně spekulanti opět pokusí dotlačit korunu k posílení, centrální banka však může jejich úsilí zmařit tentokrát již reálnou intervencí. Mimochodem, pro takovou akci bývají ideální pátky odpoledne kvůli nízké likviditě trhu a tedy relativně největší šanci na úspěšnost intervence. Koruna by v takovém případě patrně po předchozím posílení vyskočila nad 25,00 CZK/EUR.

Dolar k euru dneska posiluje kvůli trvající nejistotě, jak že se to má s případnou finanční pomocí pro Španělsko. Dneska na summitu leaderů EU se totiž již mělo rozhodnout. Tedy alespoň se předpokládalo, že se rozhodne. Nejistota ale trvá. A to je špatné znamení pro euro. Obyčejně po ukončení summitu alespoň na den dva zavládne v Evropě nadšení. Dnes nic takového. Předpokládáme, že příští týden bude dolar dál posilovat.

AUDIO podobu naleznete zde: http://dist.nextfinance.cz/audio/8f59d063-9aa0-4a23-a12d-223d968ac8bb.mp3

Markéta Šichtařová, Next Finance

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3