INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Na souhrnné hodnoty indikátoru důvěry lze tedy pohlížet pozitivně v tom smyslu, že důvěra mezi spotřebiteli a celkově mezi podniky dále neklesá, ale nikoliv v tom smyslu, že dochází ke kvalitativnímu zlepšení. V tomto ohledu lze říci, že nestačí jen pomyslného dna dosáhnout, ale také se od něj odrazit. A to se zatím neděje.

Souhrnný index důvěry v domácí ekonomiku v červnu zaznamenal další mírný růst a ve srovnání s květnem se zvýšil o 0,5 bodu. I v červnu dále pokračoval růst důvěry mezi spotřebiteli a k mírnému zlepšení došlo i mezi podniky. Zatímco v obchodu a ve vybraných službách důvěra mírně vzrostla, tak v průmyslu a ve stavebnictví byl zaznamenán pokles.

Lze tyto výsledky interpretovat jako zlepšení výhledu domácích subjektů na vývoj české ekonomiky? Domnívám se, že nikoliv. Důvěra spotřebitelů sice v letošním roce až na dubnový výsledek nepřetržitě roste a ve srovnání s loňským červnem je vyšší, ale celkově i nadále zůstává v hluboce negativním teritoriu. Spotřebitelé se nadále obávají budoucího ekonomického vývoje, růstu nezaměstnanosti a do útrat za zboží dlouhodobé spotřeby se příliš nehrnou.

Pomineme-li stavebnictví, kde se důvěra nachází již dlouhodobě na bodu mrazu, tak ani mezi průmyslovými a obchodními podniky není situace nikterak růžová a nedochází ke kvalitativnímu zlepšení v růstu důvěry. To platí i pro podniky zabývající se službami, kde je sice důvěra ve srovnání se zbylými oblastmi ekonomiky výrazně lepší, ale z dlouhodobého pohledu se i zde nachází pod dlouhodobým průměrem.

Na souhrnné hodnoty indikátoru důvěry lze tedy pohlížet pozitivně v tom smyslu, že důvěra mezi spotřebiteli a celkově mezi podniky dále neklesá, ale nikoliv v tom smyslu, že dochází ke kvalitativnímu zlepšení. V tomto ohledu lze říci, že nestačí jen pomyslného dna dosáhnout, ale také se od něj odrazit. A to se zatím neděje.


Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3