INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Počet úrazů v zaměstnání v letošním roce vzrostl. Zatímco loni v období leden až květen bylo evidováno na 16 131 pracovních úrazů. Letos se jedná o výrazný nárůst na 18 280 úrazů, tedy o 13,3 %. Vyplývá to ze statistik Státního úřadu inspekce práce. Kde bývá nejčastěji problém? Firmy kvůli špatné ekonomické situaci šetří a zanedbávají BOZP (tedy bezpečnost a ochrana zdraví při práci).

„Přes zvýšený počet kontrol ze strany inspekce práce v praxi registrujeme u některých firem pokles vědomí odpovědnosti za stav BOZP, což má za důsledek zvýšení úrazovosti. Příčinou může být ekonomický tlak na firmy a jejich hledání úspor. BOZP, bohužel, bývá často první na ráně,“ upozornil Milan Pavelčík z inspekční společnosti Bureau Veritas, která se bezpečností práce zabývá po celém světě.

Statistika Státního úřadu inspekce práce je překvapivá, protože z dlouhodobého hlediska byla v posledních letech co do počtu úrazů zaznamenána sestupná tendence. Zatímco v roce 2006 bylo evidováno 68 062 pracovních úrazů, o pět let později to již bylo jen 42 272 úrazů. V loňském roce se toto číslo snížilo o další dva tisíce na 40 205. Nicméně letošní údaje prozatím naznačují konec poklesu a nárůst zraněných při výkonu práce.

„Zkušenosti z naší praxe ukazují, že k úrazům často dochází kvůli lehkomyslnému přístupu zaměstnanců k rizikům jak v administrativě, tak ve výrobě. Například jsme šetřili destruktivní poranění ruky, kdy zaměstnanec svévolně odstranil ochranný kryt na lisu. Při následné kontrole za necelý měsíc náš inspektor zjistil, že nová obsluha tohoto lisu má opět odstraněný kryt a manipuluje rukou v nebezpečném prostoru stroje,“ dodal Pavelčík.

Pozitivní zprávou je, že počet smrtelných úrazů se v období leden až květen proti loňskému roku nepatrně snížil a to ze 42 na 39. Stejně je tomu se závažnými úrazy, tedy těmi, kvůli kterým byl zaměstnanec hospitalizován více než pět dní. Jejich počet se proti loňsku snížil z 552 na 518. Naopak výrazný nárůst je patrný u úrazů vyžadující pracovní neschopnost delší než tři dny, a to z loňských 15 537 na letošních 17 723.

Co se úrazů v práci týká, ne vždy je na vině zaměstnavatel. Mnohdy si mohou za svá zranění zaměstnanci svoji nešikovností a to i v kanceláři. „Například jsme šetřili poranění obličeje pracovníka administrativy o hranu stolu, který upadl, protože na pracovišti zakopl o krabici, kterou si pět vteřin předtím sám položil do průchozí komunikace,“ uzavřel Pavelčík s tím, že ve výrobě dochází často k obdobným úrazům, protože zaměstnanci nejsou důsledně vedeni k udržování pořádku na pracovišti.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3