INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hlavním cílem nadnárodních koncernů v oblasti převodních cen je řízení daňových rizik. A jak vyplývá z mezinárodního průzkumu poradenské společnosti EY provedeného mezi daňovými řediteli 878 nadnárodních koncernů 26 zemí světa, význam této problematiky stále roste. Zatímco v předchozím průzkumu z roku 2010 bylo řízení rizik prioritou pro 32 % respondentů, aktuálně je to již 66 %.

Průzkum mimo jiné ukázal, že v oblasti převodních cen významně roste počet neuzavřených daňových kontrol a zvyšují se sankce při doměření daně. Dvojnásobně to platí pro rozvíjející se ekonomiky, a proto nadnárodní koncerny věnují těmto regionům zvýšenou pozornost.

Výsledky našeho průzkumu potvrzují, že řízení daňových rizik je v oblasti převodních cen stále větší prioritou, což vzhledem k současné situaci, kdy i mezinárodní instituce, jako např. OECD, vytáhly do boje proti přesouvání zisků, asi není žádné překvapení,” říká Libor Frýzek, vedoucí partner daňového poradenství společnosti EY. „Obávám se, že ani v dalších několika letech se na tom nic nezmění.“

Daňových sporů přibývá

Téměř polovina (47 %) respondentů průzkumu uvedla, že výsledkem daňové kontroly převodních cen bylo dvojí zdanění příjmů jejich společnosti. Téměř čtvrtině (24 %) oslovených mateřských společností bylo v posledních třech letech vyměřeno penále z dodatečně vyměřené daně. Pro srovnání – v roce 2010 to bylo 19 %, a v roce 2007 dokonce jen 15 %.

Více než čtvrtina dotazovaných společností uvedla, že při řešení daňových sporů se zahraničním správcem daně požádala svou místní daňovou správu o řešení sporu dohodou. To je dvakrát víc než v předchozím průzkumu v roce 2010. I když je soudní spor se správcem daně stále vnímán jako krajní řešení, v posledních dvou letech se k němu uchýlilo 15 % oslovených mateřských společností, zatímco při předminulém průzkumu v roce 2007 to byla pouhá čtyři procenta.

Dodržování předpisů prioritou

Aktuální průzkum potvrdil, že pro společnosti z celého světa je dodržování předpisů v oblasti převodních cen prioritou a věnují mu zvýšené úsilí. Sedmdesát procent respondentů uvedlo, že jejich podnik dodržuje veškeré požadavky a předpisy. Finanční výsledky však z hlediska převodních cen pravidelně monitoruje pouze necelých 20 % oslovených společností. Software automatizovaně podporující tyto činnosti má jen málo z nich.

Zpráva zpracovaná na základě letošního průzkumu1 přináší vedle analýzy jeho výsledků také některá doporučení jak efektivněji řídit rizika v oblasti převodních cen a nastavit související procesy. Na prvním místě je příprava kvalitní dokumentace k převodním a posílení daňových oddělení v rozvíjejících se ekonomikách, tak aby nadnárodní společnosti byly schopné reagovat na zvyšující se nároky správců daně v těchto zemích.

Zjištěné globální trendy lze potvrdit i v českém prostředí. Postupem let vzrůstá jak kontrolní činnost daňové správy v oblasti převodních cen, tak i pozornost, kterou této oblasti věnují místní společnosti. Z hlediska prevence je oblíbeným nástrojem proces závazného posouzení převodních cen, který v České republice úspěšně absolvovaly již desítky subjektů,“ říká Libor Frýzek.

 „Náš průzkum potvrdil, že společnosti po celém světě věnují dodržování náročných a neustále se měnících pravidel v oblasti převodních cen velkou pozornost, aby se vyhnuly dvojímu zdanění,“ dodává Libor Frýzek. „Do budoucna bude ale nutné být ještě aktivnější, zkvalitnit dokumentaci k převodním cenám, sledovat změny daňové legislativy po celém světě a modernizovat informační technologie, aby bylo možné rychleji analyzovat finanční výsledky.“

(tz)
 

 

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3