Našim vývozcům potravin asi chybí odvaha, protože v 90 milionovém Vietnamu nikde v obchodech s potravinami nenajdete ani českou sušenku. Vzít příklad by si měli od Američanů, kteří se odvážili v této vývozní zemi čaje (ale také kávy, rýže a krevet) prodávat svůj zelený čaj "Bigelow GREEN TEA", který je v regálech vietnamských obchodů.
Našinci je líto, když vedle čaje a hořčice z USA vidí krabicové čerstvé mléko ze SRN, Holandska, Nového Zélandu i z Uruguaye, sýry se zajímavými názvy Edam, Gouda a Cheddar z Holandska, těstoviny z Itálie, čokolády ze Švýcarska, másla z Belgie, Austrálie i z Francie, která zde nabízí i jedlou mořskou sůl. Přál bych si, aby příští rok od 9. do 12.dubna se naši potravináři představili na 24.mezinárodním obchodním veletrhu Vietnam Expo 2014 v Hanoji, na kterém jsou potraviny jednou z hlavních komodit a letos na něm vystavovaly firmy ze 17 států, jejichž expozice shlédli návštěvníci ze 40 zemí. Je to i vhodný typ pro MPO, aby zařadilo mezi oficiální účasti ČR na zahraničních veletrzích právě tento dubnový veletrh v hlavním městě VSR, protože Vietnam je zařazen mezi prioritní proexportní země České republiky. Pomohlo by to nejen českým potravinářům. Jinak nám prostě ve Vietnamu ujede "exportní vlak".
Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie.
Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout.
Administrativa tak...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.