INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Soudy začínají postihovat dlouho očekávaný zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Jak ukazuje příklad společnosti Athéna, která byla soudně trestána za špatné čerpání dotačních peněz, či případ vystavení falešných dokladů ve společnosti Ronyexpress, obdobné postihy budou častější. Na živnostníky, neziskové organizace či společnosti s ručením omezeným tak nově číhá 78 možných trestných činů.

Jak upozorňují mezinárodní certifikační společnost BUREAU VERITAS a advokátní kancelář DVOŘÁK & SPOL., kromě korupce budou trestány celé firmy za prohřešky jednotlivců v oblasti krácení či neplacení daní, znečištění či ohrožení životního prostředí, porušení autorských práv, sexuálního obtěžování nebo nelegálního zaměstnávání cizinců.

Mnohdy přitom stačí málo. „Pokud by například uklízečka v autoservisu vylila do řeky nádobu s tekutinou, kde, jak se ukáže, byla toxická odpadní látka, hrozil by společnosti trest zákazu činnosti až na 20 let,“ doplnil Lubomír Závodník, vedoucí auditor ze společnosti Bureau Veritas, která se ve spolupráci s právnickou kanceláří Dvořák a spol. zabývá prevencí odpovědnosti právnických osob. Podle Závodníka jde o nejtvrdší možný trest k danému problému, na druhou stranu vzhledem k rozhodnutí soudů z posledních dní nejde o hrozbu planou.

„Kromě finančních postihů půjde v rozsudcích i o tresty, které mohou být pro mnohé společnosti likvidační. Podle typu prohřešku může jít i o zrušení právnické osoby, zákaz činnosti či přijímání dotací a subvencí, propadnutí majetku či povinnost uveřejnění rozsudku,“ upozornil Tomáš Procházka z advokátní kanceláře DVOŘÁK & SPOL.

Proč tak tvrdé postihy?

Hlavním důvodem zvláštní právní úpravy trestní odpovědnosti právnických osob je snaha o účinné uplatnění trestních sankcí v případě, kdy z trestné činnosti profituje vedle fyzické osoby i osoba právnická. České pojetí trestní odpovědnosti právnických osob pak akcentuje i potřebu řešení situací, kdy se v důsledku složitých vnitřních rozhodovacích procesů v rámci společnosti nepodaří vypátrat konkrétního pachatele, a případů, kdy je pachatel sice odhalen, ale z důvodu nedostatku důkazů mu spáchání trestného činu nelze prokázat. Podle nového zákona může být v uvedených případech potrestána i příslušná právnická osoba.

To v praxi znamená, že pokud by se například některý ze zaměstnanců stavební společnosti rozhodl dát úplatek při výběrovém řízení, stíhána bude celá firma. Jak ale upozornila společnost Bureau Veritas, ani případy s korupcí nelze paušalizovat. „Pokud by totiž měla společnost implementovaný etický kodex, zůstane odpovědnost na tom zaměstnanci, který zákon porušil,“ vysvětlil Závodník.

Proč se problém kriminalizace právnických osob objevil až nyní?

Počátkem tohoto roku nabyl účinnosti zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Povinnost jeho přijetí byla stanovena Evropskou unií a Česká republika byla téměř posledním členským státem, který zákon o trestní odpovědnosti právnických osob neměl. Normu zákona předkládala Nečasova vláda. K průtahům však došlo mimo jiné kvůli vetu tehdejšího prezidenta Václava Klause. To nakonec bylo Poslaneckou sněmovnou přehlasováno a zákon vešel definitivně v platnost v loňském roce.

Jak předcházet riziku postihu právnické osoby v rámci trestního řízení?

Dodržování etického kodexu, jak se mnohé firmy domnívají, zdaleka nestačí. Je nutné doložit řádné zavedení systémového řešení prevence trestní odpovědnosti a kontrolu jeho řádného dodržování v praxi.

 Bureau Veritas a advokátní kancelář DVOŘÁK & SPOL. vytvořily standard Prevence trestní odpovědnosti právnických osob „TO-PO“, který snižuje riziko vzniku trestněprávní odpovědnosti a usnadní právnickým osobám identifikovat, řídit a minimalizovat riziko své trestněprávní odpovědnosti a z toho plynoucích sankcí.

Požadavky standardu TO-PO jsou založeny na českých právních předpisech, zejména na zákoně č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim. Protože zákonným požadavkem není pouhé přijetí preventivních opatření, ale i kontrola jejich dodržování, zohledňuje standard i zkušenosti přední certifikační společnosti Burelu Veritas a je tak připraven pro ověřování shody implementovaných opatření třetí stranou.

Náležitá implementace standardu TO-PO systémově snižuje riziko postihu právnické osoby v rámci trestního řízení. Například v případě spáchání trestného činu ze strany zaměstnance bez vědomí společnosti může být osvědčení o správné implementaci standardu TO-PO důležitým podkladem pro rozhodování o zproštění právnické osoby vznesených obvinění. Prostřednictvím osvědčení a záznamů z posouzení (auditu) může společnost doložit řádné zavedení systému prevence trestní odpovědnosti a kontrolu jeho dodržování v praxi, což je podle právní úpravy základním předpokladem vyloučení odpovědnosti za trestnou činnost vlastních zaměstnanců.

V současné době je standard Prevence trestní odpovědnosti právnických osob TO-PO jediným systémovým řešením této oblasti v ČR. Jeho přínosem je tak nad rámec výhod pro jednotlivé společnosti spočívajících v prevenci trestní odpovědnosti, včasné detekci rizik a reakci na ně, také zvýšení obecné právní kultury v této oblasti.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3