INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

Premiér v demisi Jiří Rusnok během své včerejší návštěvy Mostecka uvedl, že limity těžbyhnědého uhlí jsou vyčpělé a nevyloučil, že se ještě pokusí o jejich zrušení.Jde prý především o pracovní místa, která nelze jinde tak rychle vytvořit. Šance pro budovy v reakci na toto prohlášení upozorňuje, že jen v oblasti energeticky úsporných renovací budov lze v Ústeckém kraji vytvořit tisíce nových pracovních míst a to prakticky během jednoho roku.

Do roku 2020 lze ve stabilním programu, který by pomáhal domácnostem i institucím s energeticky úspornými renovacemi, efektivně vyčerpat 80-100 miliard korun, tedy až 12 miliard podpor ročně. Celorepublikově by tato částka dokázala vytvořit 35 tisíc pracovních míst ve všech regionech České republiky.

Nová zelená úsporám má již odsouhlasených dalších 27 miliard korun na pokračování v příštích sedmi letech.Dalších 75 miliard korun lze získat z evropských fondů. Oba nejdůležitější fondy – Fond soudržnosti a Evropský fond pro regionální rozvoj – umožní financovat energeticky úsporné renovace jak veřejných budov, tak nově i bytových domů, a to několikanásobně vyšším procentem než v současném programovém období.

Financovat takový program se přitom vyplatí dokonce i státní kase. Vložené prostředky se do ní totiž už během jednoho roku vrátí [1].

Pokračování těžby za cenu problematického bourání města Horní Jiřetín, obce Černice a části města Litvínov jde navíc v energetice přesně opačným směrem, než který ve svých dvou posledních Výhledech světové energetiky (World Energy Outlook, WEO) popisuje Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency, IEA). Tato konzervativní instituce říká, že energetická účinnost postupně předčí svým významem tradiční zdroje, jako jsou například uhlí nebo ropa,vyzývá k ukončení dotací fosilním palivům a také varuje, že ti, kteří dobře neodhadnou budoucí trendy, mohou dělat špatná strategická a investiční rozhodnutí.[2] A toto varování se může týkat právě takových kroků, jaké včera naznačil Jiří Rusnok.

Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví, říká:

„Limity těžby hnědého uhlí platí na Mostecku už od devadesátých let. To vědí všechny firmy, které zde podnikají. Všechna krajská zastupitelstva, která se zde střídají u moci, by s útlumem těžby v budoucnu měla počítat a místo pochybných plánů na bourání dalších obcí a další devastaci místní krajiny pracovat na diverzifikaci ekonomiky kraje, která by přinesla pracovní místa v nových i tradičních odvětvích. Jen například v oblasti energeticky úsporných renovací budov zde mohou vzniknout tisíce nových pracovních míst a to v případě politické vůle i během jednoho roku.“

Poznámky:

[1]Podle odhadu studie Miroslava Zámečníka každá koruna, kterou získají od státu občané, na sebe nabalí další 3 až 4 koruny soukromé, což mobilizuje ekonomickou aktivitu země a přispívá k růstu HDP. Vložené prostředky se během jednoho roku vrátí právě v podobě tisíců nových pracovních míst zejména v malých a středních firmách v regionech a tím i vyšších odvodech na daních a nižších sociálních dávkách v nezaměstnanosti.

Ke stažení zde: http://www.sanceprobudovy.cz/studie/analyzy/2012/studie-srovnani-dopadu-narodnich-programu-zvysovani-energeticke-efektivity-budov-s-jinymi-alternativami

[2]Více v tiskové zprávě z 12.11.2013 zde: http://www.sanceprobudovy.cz/pro-media/tiskove-zpravy/energeticka-ucinnost-jako-novy-zdroj-do-20-let-porazi-ropu

Slovo ke dni

  • Klid nad zlato

    Priority lidí procházejí velkými proměnami. Cení se to, co je vzácné a navýsost potřebné. A tím se stalo nyní ticho a samota. Někdo je marně hledá, jiný z nich udělal business. Soutěže EY Podnikatel roku, která se konala v Monaku, se zúčastnil i finský podnikatel Samu Hällfors. Vymyslel a vyrábí zvukotěsné buňky, do nichž se zaměstnanci mohou skrýt, když jim kolegové lezou na nervy nebo když si potřebují zavolat. Finsko přitom patří k málo zalidněným zemím a řeklo by se, že tam každý může najít samotu a utéct od hluku. V čínských, amerických nebo evropských metropolích bude situace mnohem dramatičtější a poptávka po budkách podstatně vyšší. Zkrátka to, čeho byl dříve nadbytek, se mění v nedostatkové zboží. I voda, vzduch a mezilidské vztahy. Zůstává otázka, zda i ty půjdou koupit.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2018

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Získávání technického know-how z patentových databází 27. květen 2019

Databáze průmyslověprávních informací jsou velice užitečným zdrojem znalostí. Jejich prostřednictvím lze získat údaje, které jen s obtížemi naleznete jinde. V některých případech dokonce platí, že tyto informace z jiných zdrojů vůbec získat nelze. Na následujících řádcích se o těchto poněkud nedoceněných pomocnících dozvíte více.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE