INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V roce 2014 bylo v České republice evidováno více než 450 tisíc obchodních společností, z nichž téměř 25 % má majoritního zahraničního vlastníka. Nejčastějšími zahraničními vlastníky jsou Slováci (20 tis. společností), Rusové (17,5 tis.), Ukrajinci (10,8 tis.) a Němci (9,5 tis.).Česká republika se v posledních letech těší rostoucímu zájmu podnikatelů ze Slovenska, Polska, Maďarska a balkánských států.

Naopak počet ruských a ukrajinských firem v ČR stagnuje. Počet firem z Rakouska, Německa a Nizozemí dokonce v posledním období klesá. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, který obsahuje data o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

Zájem podnikat v ČR mají spíše východní státy

V posledních několika letech došlo k nárůstu počtu firem se slovenskými, polskými, maďarskými, rumunskými či bulharskými vlastníky. „Zatímco v případě Polska či Maďarska hraje roli zejména ekonomická a geografická blízkost, balkánské státy mohou v podnikání v ČR vidět možnost, jak se dostat blíže k západním trhům,“ říká Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Z první desítky zahraničních firem však došlo k mírnému poklesu počtu u firem s vlastníky z Rakouska (-7,4 %), Německa (-5,6 %) a Nizozemí (-6,1 %).

Ruský zájem o podnikání v ČR se už nasytil

V posledním desetiletí u nás došlo k dramatickému růstu počtu firem s ruskými vlastníky, a to z 8 300 na 17,5 tisíce (o 108 %). Nejmarkantnější nárůst počtu společností s ruskými vlastníky byl zaznamenán před rokem 2010, naopak od roku 2012 dochází k určité stagnaci, v posledním roce dokonce k mírnému odlivu ruských firem z republiky. „Přetrvávající krize na Ukrajině a sankční politika EU se na vývoji počtu ruských společností u nás zatím projevily jen mírně,“ konstatuje Pavel Finger.

Slovensko využívá výhod eurozóny

Oproti ČR je na Slovensku ruský ekonomický vliv mnohem menší – firem s ruským vlastníkem tam působí ani ne 5 stovek. „Slovensko je díky přijetí eura mnohem integrovanějším státem než ČR a láká tak podnikatele z dalších států eurozóny, především z Polska, kde se objevuje stoprocentní nárůst v posledních pěti letech,“ vysvětluje Pavel Finger. Zároveň na Slovensku došlo ke zvýšení počtu obchodních společností, které jsou z více než 50 % vlastněny Ukrajinci. Ti mohou přes Slovensko mnohem snadněji proniknout na západní evropské trhy.

Jedničkou v počtu firem se zahraničním kapitálem je na Slovensku přirozeně, jakožto sousedící stát, Česká republika. Dvaadvacet let od rozdělení Československa tam podniká téměř 17 tisíc firem s českým majoritním vlastníkem.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3