INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Získaný vysokoškolský diplom nemusí nutně znamenat pro uchazeče během hledání zaměstnání výhodu. Celá řada společností totiž po potenciálních pracovnících nevyžaduje bakalářský nebo magisterský titul. Na trhu je navíc velký nedostatek v řemeslnických oborech. Vyplývá to ze statistik portálu ChciPráci.cz, který zobrazuje nejvíce pracovních nabídek na českém internetu.

„Je pravdou, že vidíme určitý vzestupný trend v počtech zaměstnavatelů, kteří nepožadují vysokoškolské vzdělání,“ říká Prokop Konopa, tiskový mluvčí portálu ChciPráci.cz. „Může za to zejména přesycenost trhu. Podle dat UNESCO se od roku 1989 počet studentů v České republice ztrojnásobil,“ vysvětluje možný důvod nižší poptávky po vysokoškolácích.

Větší poptávka je zejména v době nízké nezaměstnanosti po řemeslnících. „V současné době jde především o profese svářeče, obráběče kovů, řidiče kamionu a nákladních vozidel, elektrikáře, či truhláře. Proto se SPČR snaží o podporu technického školství. Loňský rok vyhlášen rokem průmyslu a v podobných aktivitách samozřejmě dále pokračujeme,“ popisuje aktuální stav František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu České republiky.

Vyjádření koresponduje i se statistikami portálu ChciPráci.cz. Zde patří mezi nejvíce poptávané řemeslnické pozice elektrikář, truhlář nebo čalouník. Vysokoškolské vzdělání je naopak požadavkem v pouhých necelých třech procentech inzerátů.

Nouzi ilustrují i vracející se učňovská stipendia. „Například Liberecký kraj vyplácí stipendia už pro třináct oborů a podařilo se tak v tomto regionu zachránit třeba skláře. Začínají pomáhat i firmy, protože si uvědomují, že je potřeba si zaměstnance znovu vychovat,“ popisuje stav v severních Čechách Konopa. Stále rostoucí stipendijní programy ale mají například i ve Zlínském, Hradeckém nebo Středočeském kraji.

Zaměstnavatelé se tak daleko častěji rozhodují podle zkušeností, motivace a odhodlání kandidátů na pozici. Personalisté se shodují, že touha po poznávání něčeho nového a snaha se zlepšovat mohou často předčit akademické vzdělání.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3