INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Růst v eurozóně zklamal a v druhém pololetí rostl jen o 0,2 % mezikvartálně a 1,7 % meziročně (v předešlém kvartále 0,8 % q/q, 2,5 % y/y). Tentokrát však nezklamaly problematické periferie eurozóny, ale jinak zdravé jádro - Německo a Francie. Obě dvě ekonomiky rostly v druhém kvartále pomaleji než Itálie i Španělsko.

I když ještě neznáme detailní strukturu růstu, je jasné že ve Francii i v Německu byla slabá spotřeba domácností. To je zvlášť znepokojivé ve světle silné spotřebitelské důvěry a rekordně nízké nezaměstnanosti. Na německý nákupní košík se zkrátka nedá spolehnout a investice jsou pěkným ale vrtkavým základem německého růstu. V nadcházejícím kvartále mohou investice ve světle zhoršujících se podnikatelských nálad (EMU, USA i Čína) rychle spadnout, podobně jako exportní dynamika.

Jednou z mála nadějí pro evropské ekonomiky je zpožděný efekt oživení Japonska po ničivém zemětřesení z počátku roku. Pomoci také mohou o něco nižší ceny komodit. Bez zastavení pádu podnikatelských nálad se ale uhašení dnešní paniky jen tak nedočkáme. Současně bude zapotřebí zrychlit řešení problémů na periferiích eurozóny. Druhý balík Řecku byl sice krok správným směrem, ale ne dostatečně daleko - osekání čisté současné hodnoty dluhu je malé. Také rozšíření pravomocí záchranného fondu EFSF je pěkné, ale bez dalšího navýšení prostředků ve fondu je to slabá zbraň.

Výhled na nejbližší kvartály tedy nevěstí nic růžového ani pro českou ekonomiku (0,2 % q/q, 2,4 % y/y ve 2Q 2011). Nižší růst v eurozóně a riziko pádu do recese pravděpodobně zbrzdí i tok exportních objednávek pro české podniky, zpomalí oživující investice i tvorbu nových pracovních míst. ČNB tak asi nebude mít po zbytek roku chuť měnit sazby a někteří členové bankovní rady mohou začít koketovat s jejich snižováním. To vše by se mělo začít podepisovat negativně na české koruně, které je v tuto chvíli vůči svým sousedům (především polskému zlotému) nepřiměřeně silná.

- Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3