INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
O potřebě navýšit dluhový strop se v USA mluví již několik měsíců. Zpočátku se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti a očekávalo se, že se politici nějak dohodnou a strop se navýší. Tak se stalo v minulosti již 74 krát. K dohodě ale zatím stále nedošlo a 2. srpen, tj. den, kdy USA „dojdou" peníze, se kvapem blíží.

Místo toho, aby američtí politici sledovali prospěch své vlastní země, sledují především své vlastní zájmy bez ohledu na následky, které jejich počínání vyvolává. Republikáni navrhují navýšit dluhový limit na půl roku zhruba o 1 bilión dolarů, tak aby se po uplynutí této doby muselo znovu hlasovat o dalším navýšení stropu. To by oslabilo pozici prezidenta B. Obamy na znovuzvolení a dalo tak větší šance republikánskému kandidátovi. Naopak demokraté chtějí schválit dluhový strop na delší dobu - na celý rok 2012, tak aby před prezidentskými volbami zůstalo toto téma v pozadí. Na politické hrátky doplácí nejen USA, ale potažmo celý svět. Americké dluhopisy jsou klíčovými cennými papíry na finančních trzích a zpochybnění jejich bezpečnosti by se negativně promítlo do celého finančního systému. Tak i tak je situace v USA kritická. Země se potýká s obrovským dluhem ve výši téměř 100 % HDP bez vidiny na zlepšení tohoto stavu a stále patrnější jsou známky zpomalování americké ekonomiky.

Neochota amerických politiků navýšit dluhový limit se odrazila i na finančních trzích. Obchodování na nich bylo nervózní a akciové indexy v týdnu ztrácely. Napjatá situace na trzích se na české měně výrazněji neprojevila. Koruna si postupem času vydobyla statut poměrně bezpečné konzervativní měny a na rozdíl od zbylých měn středoevropského regionu se jí během týdne poměrně dařilo. Vůči euru koruna konstantně posilovala a v pátek kolem 14 hodiny se na trzích obchodovala kolem hranice 24,20 EUR/CZK. Celkově si tak během týdne připsala zisky kolem 30 haléřů. V příštím týdnu by mohla koruna zaútočit na hranici 24 EUR/CZK. O něco hůře se koruně vedlo vůči americkému dolaru, ke kterému sice v první polovině týdne posílila, následně ale o zisky přišla. V pátek kolem 14 hodiny se obchodovalo těsně pod hranicí 17 USD/CZK.

Na domácí scéně byl klid. Dat z domácí ekonomiky bylo málo a za pozornost stál jen konjunkturální průzkum za červenec. Podle něho se celková důvěra v domácí ekonomiku meziměsíčně mírně snížila o 0,5 bodu. V meziročním srovnání je tento indikátor nižší o 2,8 bodu. Pozornost trhů se pomalu obrací k příštímu čtvrtku, kdy zasedá bankovní rada ČNB. Ta bude v kompletním složení 7 členů a bude, jak již je pravidlem, rozhodovat o nastavení úrokových sazeb.

Miroslav Novák

analytik společnosti AKCENTA CZ


Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3