INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
O potřebě navýšit dluhový strop se v USA mluví již několik měsíců. Zpočátku se tomuto tématu nevěnovalo příliš pozornosti a očekávalo se, že se politici nějak dohodnou a strop se navýší. Tak se stalo v minulosti již 74 krát. K dohodě ale zatím stále nedošlo a 2. srpen, tj. den, kdy USA „dojdou" peníze, se kvapem blíží.

Místo toho, aby američtí politici sledovali prospěch své vlastní země, sledují především své vlastní zájmy bez ohledu na následky, které jejich počínání vyvolává. Republikáni navrhují navýšit dluhový limit na půl roku zhruba o 1 bilión dolarů, tak aby se po uplynutí této doby muselo znovu hlasovat o dalším navýšení stropu. To by oslabilo pozici prezidenta B. Obamy na znovuzvolení a dalo tak větší šance republikánskému kandidátovi. Naopak demokraté chtějí schválit dluhový strop na delší dobu - na celý rok 2012, tak aby před prezidentskými volbami zůstalo toto téma v pozadí. Na politické hrátky doplácí nejen USA, ale potažmo celý svět. Americké dluhopisy jsou klíčovými cennými papíry na finančních trzích a zpochybnění jejich bezpečnosti by se negativně promítlo do celého finančního systému. Tak i tak je situace v USA kritická. Země se potýká s obrovským dluhem ve výši téměř 100 % HDP bez vidiny na zlepšení tohoto stavu a stále patrnější jsou známky zpomalování americké ekonomiky.

Neochota amerických politiků navýšit dluhový limit se odrazila i na finančních trzích. Obchodování na nich bylo nervózní a akciové indexy v týdnu ztrácely. Napjatá situace na trzích se na české měně výrazněji neprojevila. Koruna si postupem času vydobyla statut poměrně bezpečné konzervativní měny a na rozdíl od zbylých měn středoevropského regionu se jí během týdne poměrně dařilo. Vůči euru koruna konstantně posilovala a v pátek kolem 14 hodiny se na trzích obchodovala kolem hranice 24,20 EUR/CZK. Celkově si tak během týdne připsala zisky kolem 30 haléřů. V příštím týdnu by mohla koruna zaútočit na hranici 24 EUR/CZK. O něco hůře se koruně vedlo vůči americkému dolaru, ke kterému sice v první polovině týdne posílila, následně ale o zisky přišla. V pátek kolem 14 hodiny se obchodovalo těsně pod hranicí 17 USD/CZK.

Na domácí scéně byl klid. Dat z domácí ekonomiky bylo málo a za pozornost stál jen konjunkturální průzkum za červenec. Podle něho se celková důvěra v domácí ekonomiku meziměsíčně mírně snížila o 0,5 bodu. V meziročním srovnání je tento indikátor nižší o 2,8 bodu. Pozornost trhů se pomalu obrací k příštímu čtvrtku, kdy zasedá bankovní rada ČNB. Ta bude v kompletním složení 7 členů a bude, jak již je pravidlem, rozhodovat o nastavení úrokových sazeb.

Miroslav Novák

analytik společnosti AKCENTA CZ


Slovo ke dni

  • O zdravém stravování

    Na tohle téma se vedou spory. Jedni tvrdí, že maso do našeho jídelníčku nebude smět, druzí by je za taková tvrzení nejraději uškrtili. První to zdůvodňují tím, že naše planeta skomírá a z jisté části za to můžeme my, lidi masožravci, a nabádají nás k tomu, abychom se v jídle umírnili a více využívali na talíři zeleninu a ovoce. Což o to, to je určitě správná a potřebná cesta, zvýšit podíl kedlubů, mrkve, salátu nebo brokolice v našem žaludku. Zemědělci ale zase tvrdí, že bez hnoje, tedy chlévské mrvy, za chvíli budou pole neúrodná, že zkrátka hovězí dobytek, čuníky, ovce lidstvo potřebuje, aby bylo z čeho posléze produkovat obilí, řepu, brambory, okurky, rajčata. Protože řádně vyhnojené pole, tedy organicky, ničím nenahradíš. A že hydroponie lidstvo nezachrání. Myslím, že všichni máme kousek pravdy. A fakta, která k něčemu vedou, nejsou ani...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3 

INZERCE