INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
CSOB_logoJak dlouho očekávaná přednáška šéfa americké centrální banky Bernankeho, tak hurikán Irene nakonec "napáchali" na americké ekonomice a finančních trzích jen minimum škod. Pokud jde o hurikán, tak částečně zasáhl New York, avšak město zdá se přežilo nepřízeň počasí bez větších škod, takže burziáni by měli dorazit do práce a normálně začít obchodovat. Co se pak týká Bernakeho a jeho páteční přednášky v Jackson Hole - ta prakticky nic nového nepřinesla až na jednu nepatrnou poznámku, díky níž akciové trhy vystřelily vzhůru. Šéf Fedu totiž uvedl, že její zářijová schůze o nastavení měnové politiky bude dvoudenní, takže centrální bankéři budou mít více času si svoje kroky lépe vyargumentovat. Z tohoto pohledu může být tento týden plný klíčových událostí, které mohou, s ohledem na to co Bernanke řekl, trhy nastartovat jedním či druhým směrem.

Kromě naprosto klíčových dat z amerického trhu práce to bude nepochybně i velmi důležitý předstihový ukazatel podnikatelské nálady z amerického průmyslu (ISM), který se velmi pravděpodobně propadne do teritoria indikující recesi, resp. negativní růst ekonomiky. To by mohlo ještě více zvýšit sázky na to, že Fed opravdu přikročí k dalšímu kolu expanze. Jakou by pak mohl mít tento stimul podobu, to by mohl naznačit podrobný zápis z posledního zasedání Fedu, který by měl být zveřejněn v úterý odpoledne. V pátek totiž Bernanke trhům rovněž prozradil, že již na srpnovém zasedání se taková diskuse vedla - jen jak se zdá nebyla dotažena do konce.

Jan Čermák

Analytik ČSOB

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3