INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
CSOB_logoLetmý pohled na kurz super bezpečného švýcarského franku dává momentálně jasnou odpověď na to, jaká nálada na globální trzích panuje. Švýcarská měna považovaná investory za evropský bezpečných přístav ztratila vůči pátečnímu konci obchodování proti hlavním měnám světa 1-3 % procenta, přičemž vůči euru ztratila od 10. srpna téměř 18 %.

Apetit po riziku tedy v posledních dnech a hodinách nepochybně roste, přičemž se tak děje v podmínkách, kdy příchozí makroekonomické indikátory ze světové ekonomiky vypadají stále přinejlepším rozporuplně. Na tomto faktu přitom nic nemění, že tzv. tvrdá data americké ekonomiky za měsíc červenec vypadají velmi dobře a hrozbu recese zatím nenaznačují. To platí zejména o soukromé spotřebě, která byla, jak plyne z výsledku maloobchodních tržeb i včera zveřejněných spotřebitelských výdajů, v červenci opravdu velmi silná. Přesto skepse zůstává a je dána především faktem, že (disponibilní) příjmy amerických domácností po očištění o inflaci klesají.

Za těchto okolností si lze jen stěží představit, že by spotřeba dále rostla. Míra nezaměstnanosti navíc stále stagnuje na vysokých úrovních a banky jsou v půjčování stále velmi obezřetné, takže spotřebitelé mohou propadat optimismu, který dokázal tlačit jejich výdaje dále vzhůru (bez ohledu na růst příjmu). Přechodný optimismu na trhu s rizikovými aktivy, ke kterému zřejmě přispěla včerejší překvapivě silná čísla o výdajích amerických spotřebitelů, však byl dost možná podpořen očekáváními, že americká centrální banka má stále ve svém arzenálu nástroje, jimiž může eventuálně ekonomiku podpořit. Přitom právě dnes by Fed měl zveřejnit podrobný zápis ze svého posledního zasedání, který by měl naznačit jak chtějí s eventuální recesí bojovat, když úrokové sazby jsou již dlouho dávno na nule a tiskem peněz financované nákupy dluhopisů generují silnou nevoli u konzervativních amerických politiků.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3