INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem
CSOB_logoLetmý pohled na kurz super bezpečného švýcarského franku dává momentálně jasnou odpověď na to, jaká nálada na globální trzích panuje. Švýcarská měna považovaná investory za evropský bezpečných přístav ztratila vůči pátečnímu konci obchodování proti hlavním měnám světa 1-3 % procenta, přičemž vůči euru ztratila od 10. srpna téměř 18 %.

Apetit po riziku tedy v posledních dnech a hodinách nepochybně roste, přičemž se tak děje v podmínkách, kdy příchozí makroekonomické indikátory ze světové ekonomiky vypadají stále přinejlepším rozporuplně. Na tomto faktu přitom nic nemění, že tzv. tvrdá data americké ekonomiky za měsíc červenec vypadají velmi dobře a hrozbu recese zatím nenaznačují. To platí zejména o soukromé spotřebě, která byla, jak plyne z výsledku maloobchodních tržeb i včera zveřejněných spotřebitelských výdajů, v červenci opravdu velmi silná. Přesto skepse zůstává a je dána především faktem, že (disponibilní) příjmy amerických domácností po očištění o inflaci klesají.

Za těchto okolností si lze jen stěží představit, že by spotřeba dále rostla. Míra nezaměstnanosti navíc stále stagnuje na vysokých úrovních a banky jsou v půjčování stále velmi obezřetné, takže spotřebitelé mohou propadat optimismu, který dokázal tlačit jejich výdaje dále vzhůru (bez ohledu na růst příjmu). Přechodný optimismu na trhu s rizikovými aktivy, ke kterému zřejmě přispěla včerejší překvapivě silná čísla o výdajích amerických spotřebitelů, však byl dost možná podpořen očekáváními, že americká centrální banka má stále ve svém arzenálu nástroje, jimiž může eventuálně ekonomiku podpořit. Přitom právě dnes by Fed měl zveřejnit podrobný zápis ze svého posledního zasedání, který by měl naznačit jak chtějí s eventuální recesí bojovat, když úrokové sazby jsou již dlouho dávno na nule a tiskem peněz financované nákupy dluhopisů generují silnou nevoli u konzervativních amerických politiků.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE