INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

firmyLoni ukončilo činnost rekordních 12 692 společností, nejčastěji z oblasti pronájmu a správy nemovitostí, obchodu a služeb. Nadpoloviční většina zaniklých společností měla sídlo v Praze. Podnikatelé nejčastěji zavírali společnosti staré 21 až 25 let a 6 až 10 let. Data vycházejí z analýzy poradenské společnosti Bisnode.

„Statistická data ukazují, že v loňském roce zaniklo nejvíc firem od roku 2012,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová. „Z 12 692 společností, které v loňském roce ukončily své podnikatelské aktivity, jich bylo 80 % zlikvidováno. Ostatní zanikly formou fúze s jiným podnikatelským subjektem nebo jiným způsobem,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

„I když se celkový počet firem každoročně zvyšuje, čistý přírůstek, tedy rozdíl mezi počtem v daném roce vzniklých a zaniklých firem, je stále nižší a nižší. Zatímco v roce 2014 na jednu zaniklou firmu připadalo téměř 5 nově založených, v roce 2018 to bylo už jen 2,5,“ říká dále analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Stáří firem, které byly loni zrušeny, bylo nejčastěji v intervalu 21 – 25 let a 6 – 10 let (shodně 23 %). „U společností založených v porevolučních letech 1993 - 1997 nedošlo ke generační výměně majitelů a subjekty založené v období 2008 – 2012 ve vysoce konkurenčním prostředí neuspěly se svým podnikatelským záměrem nebo byly účelově založeny pro jednorázový projekt,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

V počtu zaniklých firem má Praha výrazný náskok před ostatními regiony. V uplynulém roce bylo zrušeno 6 706 společností s registrovaným sídlem v Praze, což představuje více než polovinu ze všech zrušených firem.

Z obchodního rejstříku bylo loni vymazáno nejvíc společností z oblasti pronájmu a správy nemovitostí nebo velkoobchodu. Největší podíl zaniklých firem byl u společností, které své aktivity vyvíjely v oblast poradenství v podnikání, výroby pekařských a cukrářských výrobků, developerské činnosti, výstavby budov a činnosti reklamních agentur.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3