INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Společnost CCB – Czech Credit Bureau zveřejnila nejnovější analýzy osobních bankrotů, ze kterých vyplývá, že v září bylo vyhlášeno 978 osobních bankrotů, což je o 152 případů méně než v předchozím měsíci. Ve srovnání s údaji za září roku 2010 to bylo o 401 osobních bankrotů více. V období leden až září 2011 bylo vyhlášeno 8 265 osobních bankrotů, což je o téměř 4 000 případů (93 %) více než ve stejném období loňského roku.

„Dynamika osobních bankrotů je ve srovnání s firemními i nadále vysoká, avšak postupně se snižuje," řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

V září bylo podáno 1 508 návrhů na osobní bankrot. To je o 44 případů více než v předchozím měsíci a o 753 více než v září roku 2010. Za devět měsíců letošního roku bylo podáno 11 142 návrhů na osobní bankrot, tedy o 5 299 případů (91 %) více než ve stejném období loňského roku.

„Relace mezi počtem osobních bankrotů a počtem návrhů na ně se postupně snižuje. V lednu 2010 se vyhlášené osobní bankroty na návrzích na ně podílely 83 %, v září letošního roku to bylo již jen 65 %. Doba od přijetí návrhu na osobní bankrot a jeho vyhlášením se tak postupně prodlužuje. Je však stále mnohem nižší než u firemních bankrotů," dodala Věra Kameníčková.

Osobní bankroty v jednotlivých krajích

Z celkového počtu osobních bankrotů vyhlášených v září letošního roku se jich nejvíce týkalo obyvatel Ústeckého kraje (142 případů). Vysoký počet vykázal i kraj Moravskoslezský (131 případů). Na druhé straně pouze 22 osobních bankrotů bylo v tomto měsíci vyhlášeno v kraji Vysočina a 33 osobních bankrotů v Jihočeském kraji.

Ústecký kraj dosáhl i vysokého počtu osobních bankrotů v období ledna až září 2011, a to 1 266 případů. První místo však obsadil kraj Moravskoslezský s počtem osobních bankrotů jen o málo vyšším (1 283 případů). Nejméně osobních bankrotů bylo v tomto období vyhlášeno ve Zlínském kraji (309 případů), v Pardubickém kraji (316 případů) a v Jihočeském kraji (320 případů).

Nejrychlejší meziroční růst (leden až září 2010 a 2011) zaznamenal Karlovarský kraj (růst o 275 %), jen o něco pomaleji se zvyšoval počet osobních bankrotů v Plzeňském kraji (růst o 266 %). V žádném kraji se počet osobních bankrotů meziročně nesnížil. Nejnižší přírůstek vykázal Pardubický kraj (růst o 40 %) a kraj Liberecký (růst o 41 %).

Kraje se od sebe liší počtem obyvatel. V přepočtu na 10 000 obyvatel kraje dosáhl nejvyššího počtu osobních bankrotů za devět měsíců roku 2011 Karlovarský kraj (184 případů) a s odstupem za ním pak Ústecký kraj (151 případů). Třetí byl Královéhradecký kraj se 118 osobními bankroty připadajícími na 10 000 obyvatel. Tyto tři kraje jsou tedy osobním bankrotem nejvíce ohroženy. Z hlediska nejnižšího počtu zvítězila Praha, ve které na 10 000 obyvatel připadlo pouze 21 osobních bankrotů. S odstupem za ní se pak umístil kraj Vysočina, ve kterém bylo 29 osobních bankrotů v přepočtu na 10 000 obyvatel.

(tz)

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3