INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 20. rokem

pl.jpgÚčtů za zemní plyn za právě končící topnou sezonu se lidé bát nemusejí. Průměrná teplota loňského roku byla podle Českého hydrometeorologického úřadu vyšší o jeden stupeň Celsia oproti roku 2017 a vyšší teploty provázejí zatím i aktuální topnou sezónu.

Ačkoli veškeré statistiky budou dostupné až v červnu, již nyní je jasné, že domácnosti za uplynulou zimu ušetří. Přesto, že v Česku roste zájem o zemní plyn, jeho spotřeba mezi domácnostmi v posledních čtyřech měsících roku 2018 poklesla ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 o téměř 6 %.

„Přestože topná sezona končí oficiálně až 31. května, už nyní lze říci, že se díky nadprůměrně vysokým teplotám bude vyznačovat nižší spotřebou zemního plynu oproti předcházející zimě. Odhaduji, že za celou topnou sezonu ušetří domácnost, která topí zemním plynem, řádově stovky korun,“ uvedla Lenka Kovačovská, výkonná ředitelka Českého plynárenského svazu (ČPS).

Společnost GasNet, provozovatel plynárenské distribuční soustavy na celém území ČR s výjimkou hlavního města Prahy a Jihočeského kraje, zaznamenala nejvyšší spotřebu letošní zimy 23. ledna, konkrétně to bylo 39 mil. m3. Pro srovnání v roce 2018 registrovali nejvyšší spotřebu 28. února, a to přes 44 milionů m3 a o rok dříve to bylo 10. ledna, kdy šlo o téměř 42 milionů m3.

V případě nízkých zimních teplot je zásobování zemním plynem posilováno čerpáním kapacit z podzemních zásobníků plynu. Jejich největším provozovatelem u nás je společnost innogy Gas Storage. „Ještě do poloviny listopadu jsme zaznamenávaly nízké hodnoty denního těženého množství plynu. Teprve poté jsme dosáhli již pro tento měsíc charakterističtějších denních hodnot těžby, která svého vrcholu dosáhla letos v lednu. Intenzivní těžba pokračovala také v prvních únorových dnech, kdy zásobníky plynu pokrývaly více než polovinu celkové denní spotřeby v České republice. Březnové těžby jsou, opět především kvůli počasí, výrazně nižší, než jsme v tomto období zvyklí. K polovině března jsme tak měli k dispozici stále ještě více než 27 % kapacity našeho virtuálního zásobníku, což odpovídá 739 milionům m3,“ řekl ke spotřebě zemního plynu Lubor Veleba, CEO, jednatel innogy Gas Storage.

Navzdory nižší spotřebě zájem o vytápění zemním plynem v Česku naopak průběžně roste. Dokazují to například dosavadní výsledky programu kotlíkových dotací, ve kterém se zájem o plynové kotle zhruba zdvojnásobil. Plynaři v posledních dvou letech rovněž evidují několikanásobný nárůst počtu oživení tzv. mrtvých přípojek plynu. „Zemní plyn je pro městské a příměstské aglomerace nejvhodnějším způsobem vytápění a zájem o využívání tohoto ekologického paliva je plošný, přípojky lidé obnovují na celém území ČR,“ připomněla L. Kovačovská s tím, že ve Středočeském a v Jihomoravském kraji jsou počty aktivací oproti ostatním regionům dvojnásobné.

Český plynárenský svaz (ČPS) je nezávislé sdružení firem a odborníků působících v plynárenství a souvisejících oborech. ČPS navázal v roce 1992 na bohatou činnost svých předchůdců, kteří v tehdejším Československu založili již v roce 1919 Československý plynárenský a vodárenský svaz a byli spoluzakladateli Mezinárodní plynárenské unie (IGU) v roce 1931. ČPS v současné době sdružuje téměř 100 odborných sdružení a firem působících v plynárenství a cca 250 individuálních členů – ve velké většině špičkových plynárenských odborníků.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Proti neviditelnému nepříteli

    O tom, že na bakterie zabírají antibiotika stále méně, už asi slyšel každý. S vynálezem penicilinu jsme sice porazili mnoho nebezpečných nemocí, ale s jeho stále častějším používáním si vytvořili nový problém. Jmenuje se antibiotická rezistence a hrozí, že brzy vyvolá naprostou katastrofu. Tyto látky nepříjímáme pouze v podobě tablet nebo injekcí, když chceme porazit zánět, ale do těla se dostávají i jídlem. Hospodářská zvířata totiž rovněž přijímají veterinární přípravky s antibiotickými účinky, a to dokonce i preventivně, tedy z důvodu, aby nedostala bakteriální infenci. Zůstanou v mase, mléce, vejcích i jinde v prostředí. V České republice si odborníci uvědomili problém už dávno a dokonce na vládní úrovni s ním začali bojovat. Pro příští léta jsme přijali už druhý akční plán s názvem "Národní antibiotikový program 2019 - 2022....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

Jak je to dnes s výukou základů ochrany duševního vlastnictví v České republice? 16. duben 2019

Výuka základů ochrany duševního vlastnictví, zejména se zaměřením na ochranu průmyslového vlastnictví, není ve vzdělávacím systému v ČR až na výjimky pevně a systematicky zakotvena. V tomto smyslu je třeba vyzdvihnout iniciativu představitelů škol a vyučujících na všech úrovních, kteří v rámci možností tuto výuku realizují a seznamují žáky, studenty a posluchače se základními principy ochrany duševního vlastnictví. Snahou Úřadu průmyslového vlastnictví je všemi dostupnými prostředky podpořit každou aktivitu v tomto směru formou konzultací, kurzů i výukovými materiály.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300

INZERCE