INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

chee1Ačkoliv studie uvádějí, že odvětví obchodu bude jedním z nejvíce ohrožených z hlediska nástupu robotů, nepanuje na tomto pohledu shoda. Podle obchodníků se totiž zavádění robotických systémů dotkne zejména výrobců potravin, velkoobchody naopak budou dále spoléhat na manuální pracovníky.

Experti zároveň uvádějí, že současné snahy o automatizaci v podobě zavádění samoobslužných pokladen často vůbec neznamenají snížení počtu zaměstnanců.
Až 99 tisíc pracovních míst by mělo být do roku 2033 ovlivněno zaváděním nových technologií v českém velkoobchodě a maloobchodě. Ukazuje to studie Automatizace práce v ČR společnosti Deloitte, podle které lze modernizačních procesů kromě robotizace skladů zařadit také další rozšiřovaní bezobslužných pokladen či postupné zavádění plně bezobslužných prodejen. Podle některých odborníků na technologie takzvaného Průmyslu 4.0 však současný vývoj příliš neukazuje, že by mělo dojít přímo k redukci pracovních míst. „U velkých řetězců je vidět, že se i přes automatizaci v podobě samoobslužných pokladen počet jejich zaměstnanců spíše zvyšuje,“ uvedl předseda technologické platformy CTIT Jiří Fuchs.

Zmíněná studie dále uvádí, že částečně robotizované sklady jsou realitou už dnes. Týká se to zejména fyzicky náročné práce, která nevyžaduje manuální zručnost. Například převozy nadměrného nákladu v rámci skladu tak dnes částečně zastávají robotické systémy. Klíčové činnosti, kam patří například kompletace objednávky, však mají stále na starosti lidé. Studie jako hlavní důvod uvádí široký sortiment prodejců, který pokročilejší robotizaci brání.

Podle obchodníků by to tak přitom mělo zůstat i do budoucna. „Předpokládáme, že do automatizace a robotizace půjdou zejména velcí výrobci potravin. Budou vozit zboží po ucelených paletách, se kterými jsou roboty schopné dobře pracovat a naložit je do kamionů. Odlišná situace je však u jednotlivých kusů zboží nebo kartonů, s těmi už automatizované stroje pracovat nedovedou. Lidská ruka je v tomto nezastupitelná,“ řekl předseda obchodního Družstva CBA Roman Mazák. Právě tento fakt související s omezenými schopnostmi robotů bude podle něj v budoucnu znamenat, že se na distributory v podobě velkoobchodů plně přenese zásobování prodejen, které vyžadují menší množství zboží.

Změna způsobu zásobování

V současnosti se totiž část výrobců potravin stále snaží zásobovat prodejny přímými závozy z výroby. „Nástupem robotizace u výrobců se od toho upustí. Konečně tak dojde k tomu, že výrobce bude vyrábět, distributor distribuovat a prodejna prodávat, jak to funguje všude ve světě,“ doplnil Mazák s tím, že výrobci nebudou mít v budoucnu s roboty šanci zajistit takový servis jako distributor. Velkoobchody je předčí každodenními závozy na prodejny, šíři sortimentu, vracením obalů či rychlostí reakce na požadavky klientely.

Se zaváděním robotizace do skladů tak nelze počítat plošně. Zejména ty velkoobchody, které zásobují menší prodejny, budou stále spoléhat na manuální pracovníky. Neznamená to však, že by se velkoobchody měly automatizaci či elektronizaci procesů plně vyhnout. „Naopak, elektronizované příjmy zboží či fakturace celý proces zásobování maximálně zefektivní. Dalším krokem je pak propojení prodejen s objednávkovým systémem velkoobchodu. Distributoři, kteří v tomto ohledu v poslední době zaváhali, mohou mít v budoucnu výrazné problémy,“ varoval Roman Mazák.

Automatizace při nákupu

Nástup moderních technologií v českém obchodě se však nebude týkat pouze robotů ve skladech. Kromě zavádění samoobslužných pokladen lze už v současnosti najít příklady směrem k úplné bezobslužnosti. „K tomuto trendu mohou napomoci i digitální cenovky. V nizozemské síti prodejen díky nim zákazník vybrané zboží zaplatí rovnou věrnostní kartou propojenou s bankovním účtem či pomocí aplikace v mobilním telefonu. Kartu či telefon nakupující přiloží k elektronické cenovce zvoleného zboží, které si pak rovnou uloží do tašky. Platba poté proběhne do deseti minut,“ uvedla Lenka Láchová ze společnosti Nielsen.

Podle odborníků lze počítat i s tím, že někteří obchodníci k pokročilejší automatizaci pří nákupech nebudou sahat. A to i v případě většího rozšíření technologických vymožeností na tuzemském trhu. „Často bývá diskutována otázka osobního přístupu k zákazníkovi. Zejména v menších prodejnách v menších obcích komunikaci s prodavačem zákazníci chápou jako jakousi přidanou hodnotu v rámci procesu nakupování,“ doplnil. S tím souhlasí i Roman Mazák. „Pro malé prodejny je to jeden z faktorů, proč sem zákazníci chodí raději než do odosobněných řetězců. Zejména v malých obcích tento model jednoznačně přetrvá,“ uzavřel.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Představy a realita

    Inovují malé a střední firmy. V korporacích bývá silný byrokratický aparát, jenž se postará o to, aby dobré nápady nešly zavést do praxe, nebo se jejich implementace nekonečně táhla. Tvrdí to místopředseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Ing. Karel Dobeš, a má samozřejmě pravdu. A jak dodává jeho kolegyně Pavla Břečková, inovace je otázka přežití. Proto mohou menší podnikatelé konkurovat gigantům s obrovským kapitálem a dlouhou tradicí. Je zajímavé, že z nedávného průzkumu vyšlo zjištění, podle něhož 44 procent dotázaných nikdy nevyužije v podnikání robotizaci a digitalizaci. Ovšem v praxi se ukazuje, že nějakou formu digitálních technologií už uplatňují téměř všichni. Někdy, zdá se, sama realita překonává naše představy.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Visegrádský patentový institut a Smlouva o patentové spolupráci 28. srpen 2019

Jak získat patentovou ochranu v zahraničí za využití řízení podle mezinárodní Smlouvy o patentové spolupráci bylo naznačeno v článku, který byl na tomto místě uveřejněn minulý měsíc. Zdůrazněnými výhodami popsaného systému bylo zejména získání času na přípravu a rozhodování, zda, a ve kterých státech, usilovat na základě jediné podané patentové přihlášky o patentovou ochranu. 

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE