INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

sea 1815725 1280Turecká ekonomika nabízí celou řadu dobrých příležitostí pro české firmy. Turecko se snaží v maximální možné míře přitáhnout zájem zahraničních investorů a za tímto účelem má zaveden poměrně rozsáhlý systém investičních pobídek.

Zřízena je rovněž řada technologických parků a průmyslových zón s podporami pro malé a střední podniky. Vyplývá to z aktuální analýzy investičních a obchodních aktivit mezi Českou republikou a Tureckou, kterou zpracovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Analýza se váže k aktuální návštěvě místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v Turecku, kterou AMSP ČR vítá.

Investiční pobídky jsou v Turecku zaměřeny do třech směrů – vyrovnávání ekonomické úrovně jednotlivých regionů, podpora malého a středního podnikání a podpory v oblasti spotřeby energií.

Všeobecný program investičních pobídek zahrnuje jak výrobní činnosti, tak poskytování služeb, činnosti v oblasti výzkumu a vývoje i životního prostředí. Pobídky spočívají v osvobození od dovozního cla na nákup strojů a zařízení, osvobození od DPH na nákup strojů a zařízení a v možnosti čerpání investičního a operačního úvěru ze Státního rozpočtu. Investiční pobídky pro malé a střední podniky mají obdobný rozsah. Subvence na energii se poskytují firmám, které působí v regionech, kde je HNP (hrubý národní produkt) nižší, než 1.500 $ na hlavu. Jde o slevu až 40 % na spotřebovanou elektrickou energii podle počtu vytvořených nových pracovních míst; v průmyslových zónách může sleva dosáhnout až 50 %.

Hlavním účelem technologických parků je podpora R&D aktivit a přitažení zájmu investorů především v oblasti high-tech (nyní je v Turecku v provozu 50 parků, další jsou ve výstavbě) Hlavními výhodami ekonomické činnosti pro investory je osvobození od různých typů daní do roku 2023, daňové úlevy zaměstnanců, příspěvky vlády na platbu sociálního pojištění zaměstnanců do konce roku 2023.

Vedle technologických parků má Turecko v současné době přes 200 průmyslových zón a další desítky jsou ve výstavbě. Podobně jako v technologických parcích jsou ekonomické aktivity v průmyslových zónách zvýhodněny – např. prodej pozemku bez DPH, daňové výhody ohledně nemovitostí, zvýhodněná cena dodávek vody, energií a telekomunikačních poplatků.

Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva pověřený vedením AMSP ČR k výsledkům analýzy uvádí: „Exportní podpora malých a středních podnikatelů je jednou z podstatných rolí AMSP ČR. V rámci naší exportní strategie se soustředíme nejen na sousedy České republiky, ale také na země vzdálenější, které jsou však našim podnikatelům otevřené a skýtají řadu možností pro jejich další rozvoj. Turecko mezi takové země bezpochyby patří, a to nejen díky svému vnitřnímu trhu, ale také jako brána na další trhy Blízkého Východu. Chtěli bychom se proto i do budoucna na tento region více zaměřit, vyměňovat si zkušenosti s lokálními zástupci segmentu SME a poskytnout našim členům vhodnou podporu v rámci jejich expanze na tento trh.“

Pokračování česko-turecké spolupráce ale nepříznivě ovlivňuje nejistá politická i ekonomická situace v Turecku v posledním období. Mezi nepříznivé ekonomické faktory roku 2018 patří pokles růstu HDP, růst inflace i nezaměstnanosti. Predikce pro letošní rok není příliš příznivá. Tato skutečnost se zřejmě odrazila v klesajícím českém vývozu od r. 2017. Uvedené nejistoty však mohou částečně vyvážit příznivé podmínky investičních pobídek ve spojitosti s podmínkami působení firem v technologických parcích a v průmyslových zónách. Přes uvedené skutečnosti turecká ekonomika nabízí celou řadu dobrých příležitostí pro obrácení klesajícího trendu českého vývozu směrem k růstu.

„Aktuálně je nám ctí poskytovat služby téměř 600 společnostem z řad MSP obchodujících v Turecku. Je dobře, že klienti zvažují zajišťování měnových, úrokových a obchodních rizik. Finanční trhy jsou volatilní a Turecko je daleko. Celkový obchod sice klesá dvojciferně a některé velké projekty nevypadají mediálně úspěšné, ale existuje řada menších zakázek běžících standardně a to ať už v oblasti strojů, elektrických přístrojů, procesorů, textilu či šperků“, doplnila Jitka Haubová, výkonná ředitelka korporátního bankovnictví Komerční banky.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Červ, bez červa, s červem... Dobrou chuť!

    Člověk má v životě ochutnat všechno. Jak se praví v bibli: Vše vyzkoušejte, toho dobrého se přidržte! Jako kluk jsem nikdy nepřistoupil na sázku, že nepřekousnu žížalu. Teď jsem dostal nabídku nového pokrmu z červů. Neodmítl jsem a udělal dobře. Přišel mi sáček od firmy WORM UP plný moučných červíků Pražených a kulinářsky dochucených solí a chili. Myslel jsem si, že jídlo z čeledi bezobratlých bude vypadat jako normální pečivo. Totiž že se surovina usuší, umele a patřičně vytvaruje, pak nechá zapéct jako pizza. Jenže pochoutka si na nic nehraje. Skutečně máte na talíři moučného červa, který se však nehýbe, je do bronzova upražený a při skousnutí chroupe. Navíc skvěle chutná a je plný bílkovin. Ne že bych larvy vyměnil za vepřový řízek, hovězí svíčkovou, nebo grilované kuře, ale jako mňamku k televiznímu seriálu, proč ne?

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

První zkušenosti s novelou zákona o ochranných známkách 19. září 2019

Novela zákona č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách, vstoupila v účinnost 1. ledna 2019. Hlavním důvodem změny zákona byla nutnost přenést do národní právní úpravy ustanovení směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2436, kterou se sbližují právní předpisy členských států o ochranných známkách (dále jen „směrnice“).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE