INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

sea 1815725 1280Turecká ekonomika nabízí celou řadu dobrých příležitostí pro české firmy. Turecko se snaží v maximální možné míře přitáhnout zájem zahraničních investorů a za tímto účelem má zaveden poměrně rozsáhlý systém investičních pobídek.

Zřízena je rovněž řada technologických parků a průmyslových zón s podporami pro malé a střední podniky. Vyplývá to z aktuální analýzy investičních a obchodních aktivit mezi Českou republikou a Tureckou, kterou zpracovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Analýza se váže k aktuální návštěvě místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v Turecku, kterou AMSP ČR vítá.

Investiční pobídky jsou v Turecku zaměřeny do třech směrů – vyrovnávání ekonomické úrovně jednotlivých regionů, podpora malého a středního podnikání a podpory v oblasti spotřeby energií.

Všeobecný program investičních pobídek zahrnuje jak výrobní činnosti, tak poskytování služeb, činnosti v oblasti výzkumu a vývoje i životního prostředí. Pobídky spočívají v osvobození od dovozního cla na nákup strojů a zařízení, osvobození od DPH na nákup strojů a zařízení a v možnosti čerpání investičního a operačního úvěru ze Státního rozpočtu. Investiční pobídky pro malé a střední podniky mají obdobný rozsah. Subvence na energii se poskytují firmám, které působí v regionech, kde je HNP (hrubý národní produkt) nižší, než 1.500 $ na hlavu. Jde o slevu až 40 % na spotřebovanou elektrickou energii podle počtu vytvořených nových pracovních míst; v průmyslových zónách může sleva dosáhnout až 50 %.

Hlavním účelem technologických parků je podpora R&D aktivit a přitažení zájmu investorů především v oblasti high-tech (nyní je v Turecku v provozu 50 parků, další jsou ve výstavbě) Hlavními výhodami ekonomické činnosti pro investory je osvobození od různých typů daní do roku 2023, daňové úlevy zaměstnanců, příspěvky vlády na platbu sociálního pojištění zaměstnanců do konce roku 2023.

Vedle technologických parků má Turecko v současné době přes 200 průmyslových zón a další desítky jsou ve výstavbě. Podobně jako v technologických parcích jsou ekonomické aktivity v průmyslových zónách zvýhodněny – např. prodej pozemku bez DPH, daňové výhody ohledně nemovitostí, zvýhodněná cena dodávek vody, energií a telekomunikačních poplatků.

Zdeněk Tomíček, místopředseda představenstva pověřený vedením AMSP ČR k výsledkům analýzy uvádí: „Exportní podpora malých a středních podnikatelů je jednou z podstatných rolí AMSP ČR. V rámci naší exportní strategie se soustředíme nejen na sousedy České republiky, ale také na země vzdálenější, které jsou však našim podnikatelům otevřené a skýtají řadu možností pro jejich další rozvoj. Turecko mezi takové země bezpochyby patří, a to nejen díky svému vnitřnímu trhu, ale také jako brána na další trhy Blízkého Východu. Chtěli bychom se proto i do budoucna na tento region více zaměřit, vyměňovat si zkušenosti s lokálními zástupci segmentu SME a poskytnout našim členům vhodnou podporu v rámci jejich expanze na tento trh.“

Pokračování česko-turecké spolupráce ale nepříznivě ovlivňuje nejistá politická i ekonomická situace v Turecku v posledním období. Mezi nepříznivé ekonomické faktory roku 2018 patří pokles růstu HDP, růst inflace i nezaměstnanosti. Predikce pro letošní rok není příliš příznivá. Tato skutečnost se zřejmě odrazila v klesajícím českém vývozu od r. 2017. Uvedené nejistoty však mohou částečně vyvážit příznivé podmínky investičních pobídek ve spojitosti s podmínkami působení firem v technologických parcích a v průmyslových zónách. Přes uvedené skutečnosti turecká ekonomika nabízí celou řadu dobrých příležitostí pro obrácení klesajícího trendu českého vývozu směrem k růstu.

„Aktuálně je nám ctí poskytovat služby téměř 600 společnostem z řad MSP obchodujících v Turecku. Je dobře, že klienti zvažují zajišťování měnových, úrokových a obchodních rizik. Finanční trhy jsou volatilní a Turecko je daleko. Celkový obchod sice klesá dvojciferně a některé velké projekty nevypadají mediálně úspěšné, ale existuje řada menších zakázek běžících standardně a to ať už v oblasti strojů, elektrických přístrojů, procesorů, textilu či šperků“, doplnila Jitka Haubová, výkonná ředitelka korporátního bankovnictví Komerční banky.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

Vladimír Mařík kopie

Motivovaní lidé neznají překážek 3. červenec 2020

Český respirátor získal evropskou certifikaci Zdá se to až neuvěřitelné. Je to ale skutečnost. Znova se potvrdilo, jak velký je potenciál lidí, co všechno dokážou a jak významně mohou zasáhnout do dějin technologií nebo třeba organizace práce. Několik desítek českých firem za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu se během pandemie koronaviru spojilo, vyvinulo a začalo sériově vyrábět masku RP95-M. Respirátor, který poskytuje nejvyšší míru ochrany, navrhli na CIIRC ČVUT pro 3D tisk. Data pro výrobu si lze stáhnout zdarma s volnou licencí, maska je tak dostupná už ve více než třiceti zemích světa. Ve fyzické podobě se tento český ochranný prostředek nyní může rozšířit ještě víc, nově má totiž evropskou certifikaci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE