INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

cel zi.jpgCelní správa České republiky ukončila agendu celního odbavování na regionálních celních pracovištích v Draženově u Domažlic, v Tachově, Pelhřimově a v Mostě. Stejný krok čeká od 1. července příštího roku regionální celní pracoviště v Jičíně, Karviné a ve Strakonicích.

Opatření jsou součástí vlny optimalizace české celní správy, kterou chce ministerstvo financí ušetřit výdaje, ale také motivovat podniky odbavovat své zboží elektronicky v tzv. zjednodušeném režimu.  Agendu místních pracovišť převezmou krajské celní úřady - například draženovská pobočka spadá pod Plzeň, mostecká pod Chomutov.

Na krajský celní úřad

„Podle Celní správy České republiky by se opatření neměla firem výrazněji dotknout, pokud získají povolení tzv. zjednodušených postupů. Ty lze však použít jen na část zboží. Pro ostatní zboží, stejně jako pro případnou celní kontrolu, musí dovozci i vývozci počítat se zajížďkou na krajský celní úřad a tam fyzicky předložit zboží společně s doklady,“ upřesňuje Luděk Procházka, šéf společnosti Gerlach a poskytovatel celních služeb.

Firmy, které dříve odbavovaly zboží v Draženově, se nyní musí vydat do 56 kilometrů vzdálené Plzně. Podobně jsou na tom podniky z Mostu, kde nově agendu zrušené pobočky převzala pobočka v Chomutově. „Mostečtí celníci se přesunou do nově zrekonstruovaných prostor, takže k rušení pracovních míst nedojde. Podle Celního úřadu pro Ústecký kraj se státu vyplatí provozovat spíše jedno větší regionální pracoviště, než dvě malá,“ dodává celní expert Luděk Procházka ze společnosti Gerlach.
 
Zkomplikování administrace

Ne všude se optimalizace celní správy setkala s kladnou odezvou. Oznámení přesunu mostecké pobočky do Chomutova doprovází vlna nevole. Proti jsou zástupci Hospodářské a sociální rady Mostecka a také Okresní hospodářské komory v Mostě. Podle nich stát oslabuje region, který se potýká s řadou sociálních a ekonomických problémů, místo aby jej posiloval. Celní správa ale tvrdí, že pokud by měla zachovat mosteckou celnici, musela by zrušit naopak tu v Chomutově.

Podobnou nedůvěru nedávno vyvolal záměr zrušit pelhřimovskou celnici. Podniky se obracely na Okresní hospodářskou komoru v Pelhřimově s obavami, že dojde ke zkomplikování administrace zahraničního obchodu. Podle Krajské celní správy Vysočina se o komplikaci nejedná, protože pro ty, co chtějí odbavovat své zboží běžným způsobem, zůstanou nadále v provozu další celnice, například ve Žďáru nad Sázavou nebo Stříteži u Jihlavy.
 
Systém zjednodušeného celního odbavení

Podnikatelé, kteří nechtějí dojíždět na vzdálená pracoviště kvůli odbavení zboží, mohou zažádat o povolení tzv. zjednodušeného postupu v celním řízení. „Do tohoto systému se podniky mohou hlásit a následně registrovat kdykoli a povolení po splnění podmínek mohou získat pro vývozní, dovozní i tranzitní režim. Držitelé povolení mohou požádat o propuštění zboží do potřebného režimu elektronicky a také už nemusejí vozit zboží k proclení do prostor celního úřadu, protože celní řízení probíhá na schváleném místě a těch míst může být i více. Celý proces by pak měl, od odeslání elektronických dat do doby, než může zboží opustit odbavovací místo, trvat průměrně 30 minut,“ informuje Luděk Procházka z celní společnosti Gerlach a uzavírá: „Ulehčením pro dovozce i vývozce je možnost odesílání elektronických dat  v nonstop režimu bez ohledu na pracovní dobu celního úřadu a k propuštění dochází nastaveným automatem, po příslušné analýze správnosti a rizik. Firmy, které nechtějí postupovat proces získávání povelení, následně je spravovat a mít vlastní proškolené zaměstnance, mají možnost se nechat v celním řízení zastoupit od profesionálních firem, která poskytují celní služby a vlastní všechna potřebná povolení.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Klimatický balíček přijde draho

    Spotřeba energie z obnovitelných zdrojů stoupne během příštích deseti let na 22 procent. Letos má dosáhnout 15,6 % z veškeré spotřebované energie. Pro někoho je tento cíl málo smělý. Jenže, jak uvedl ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček, každé procento nad hodnotu 20 % si vyžádá podporu 30 miliard korun. Odhaduje se, že z veřejných prostředků půjde na obnovitelné zdroje až 900 miliard Kč. Mám v dobré paměti ujišťování ekologů, že postupně se náklady na „čistou“ energii budou snižovat, až budou srovnatelné s ostatními. Zatím to vypadá, že daňový poplatník, podnikatel i běžný spotřebitel, bude obnovitelné zdroje dotovat čím dál víc. A pak je tu druhý problém: Už dlouho víme, že obnovitelné zdroje, například používání řepky v dopravě, může být spíš na škodu než ve prospěch přírody i lidí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

opa tent 1

Další podrobné informace o Evropském patentu 17. prosinec 2019

V listopadovém vydání Prosperity jsme vás zasvětili do evropského patentového systému. V tématu jsme se rozhodli pokračovat také v prosinci. Rádi bychom totiž vzbudili ještě větší zájem firem a organizací o řádnou ochranu duševního vlastnictví s tím, že je vhodné znát i náležité procesní postupy. Věřím, že pro všechny, kteří si pozorně přečetli článek předchozí, může být toto pokračování užitečné.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE