INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem
Soukromé auto řídí tři čtvrtiny dospělých Čechů a za volantem nejčastěji stráví každý den 30 až 60 minut (39 %). Z exkluzivního průzkumu společnosti GE Money Auto dále vyplynulo, že za jízdy tuzemští řidiči zvládají jíst (67 %), telefonovat bez hands free (47 %) nebo posílat SMS (24 %), přestože to vyhláška zakazuje. Čtyři z 10 mužů a žen za volantem si vybírají stopaře primárně podle vzhledu. Dvě třetiny řidičů jezdí na benzín a polovina respondentů uvedla, že při ceně pohonných hmot nad 38 korun by omezila jízdy autem.

„Češi tráví za volantem stále více času. V porovnání s rokem 2008, kdy jsme obdobný průzkum dělali poprvé, se zvýšil počet řidičů, kteří řídí vůz více než 30 minut denně, z 55 % na 71 %," řekl Milan Beutl, generální ředitel GE Money Auto, a dodal: „Typický český řidič najede ročně do 10 000 kilometrů. Muži najedou v průměru více než ženy, hned čtvrtina z nich za rok najede přes 20 000 kilometrů."

Děti toho v autě namluví nejvíce

Nejčastějšími spolujezdci tuzemských řidičů jsou partneři a partnerky (52 %) nebo děti (26 %). Průzkum GE Money Auto také potvrdil, že jsou to ženy (44 %), kdo častěji vozí své děti autem do školy, školky, na kurzy apod. A děti jsou podle průzkumu GE Money Auto také nejnáročnější spolujezdci. Téměř polovina tuzemských řidičů je totiž považuje za nejupovídanější spolujezdce. Čtyři procenta respondentů dokonce uvedla, že za jízdy dělají se svými dětmi úkoly do školy.

Jde to i bez auta

Celkem 55 % Čechů v průzkumu uvedlo, že vlastní v domácnosti jedno auto, dalších 23 % má auta dvě. Počet domácností bez vozidla se oproti roku 2008 zvýšil. „Oproti roku 2008 narostl počet domácností bez vlastního automobilu z 9 % na 13 %. Do svého plechového miláčka tuzemští majitelé aut v současnosti nejčastěji investují 2000 až 3000 korun měsíčně," říká Milan Beutl, generální ředitel GE Money Auto.

Modrá je dobrá

Nejoblíbenější barvy tuzemských aut jsou modrá (23 %), červená (18 %) a stříbrná (17 %). Oproti roku 2008 roste popularita méně výrazných barev, jako jsou šedá a černá. Není žádným překvapením, že nejčastější značkou tuzemských aut je Škoda (35 %), následovaná Fordem (11 %), Renaultem (9 %) a Peugeotem (7 %). V rámci karoserie vozu dávají Češi přednost hatchbacku (32 %) nebo praktickému kombi (32 %). Tři čtvrtiny aut jsou starší sedmi let.

Auto nedám z ruky

Čeští řidiči jsou podle průzkumu GE Money Auto poměrně dost hákliví na to, komu svůj vůz půjčí. Třetina oslovených by auto nesvěřila tchýni, více než čtvrtina pak kamarádovi či kamarádce. Nejtolerantnější skupinou jsou v této oblasti mladí lidé ve věku 18 až 34 let. Zajímavé je, že řidiči své auto spíše půjčí dceři nebo synovi, než některému z rodičů.

38 Kč za litr a dost!

Co se týká typu pohonných hmot, tuzemským silnicím vládnou benzínové vozy. Dvě třetiny řidičů jezdí na benzín a dalších 30 % pak na naftový pohon. Pouze 5 % řidičů jezdí na LPG. V rámci průzkumu GE Money Auto dále vyšlo najevo, že při současné ceně benzínu kolem 35 Kč za litr hodlá omezit svou jízdu třetina Čechů za volantem. Pokud by cena vzrostla na 38 korun za litr, snížila by počet výjezdů dokonce polovina oslovených. Nejméně cenově senzitivní jsou, v případě pohonných hmot, mladí lidé ve věku 18 až 35 let.

Polovina lidí investuje do nového auta

Nové či ojeté auto si v následujících dvou letech plánuje pořídit 49 % oslovených respondentů. Jedná se nejčastěji o ty řidiče, kteří v současnosti vlastní vůz starší sedmi let. Šest z deseti zájemců o koupi vozu předpokládá, že půjde o ojetinu. Společnost GE Money Auto klientům v tuto chvíli nabízí k úvěru autoCREDIT BONUS poukaz na čerpání paliva. Pohonné hmoty až na 1000 km v podobě přednabité CCS karty v hodnotě 2000 Kč získají zákazníci po uzavření smlouvy o úvěru od GE Money Auto do 30. června 2011.

Hlavní výhody financování vozu s úvěrem autoCREDIT BONUS:

• vyřízení úvěrové smlouvy přímo u prodejce vozů do 30 minut

• úroková sazba již od 7,4 %

• financovaná částka od 25 000 Kč, horní hranice neomezena, až 100 % ceny vozu

• individuální nastavení výše splátek, délka splácení od 6 do 84 měsíců

• první splátku hradí klient až po 30 dnech od převzetí vozidla

• výhodné povinné i havarijní pojištění je možné zahrnout do měsíčních splátek

• úvěr není zatížen DPH na finanční službu

• financujeme až 12 let staré vozy jakékoliv značky a typu

• ke sjednání úvěru stačí dva doklady totožnosti a není třeba ručitele

S financováním vozu pomohou zájemcům finanční konzultanti GE Money Auto. Kontakty lze nalézt na www.gemoneyauto.cz spolu s bližšími informacemi o úvěru autoCREDIT BONUS nebo nabídkou vozidel.

Exkluzivní průzkum GE Money Auto proběhl letos v březnu na vzorku 828 respondentů z celé České republiky. Průzkum pro GE Money Auto provedla společnost Ipsos Tambor.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE