INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 25. rokem
Titanik_-_fotoZítra tomu bude přesně 99 let od doby, kdy začala Allianz vyplácet první škody po potopení „nepotopitelného" Titaniku. Ten ztroskotal v polovině dubna roku 1912. Z jeho 2223 pasažérů se jich tehdy zachránilo jen 706. Celkové pojistné plnění všech zúčastněných pojišťoven se nakonec vyšplhalo na více než 50 miliónů marek (dnes asi 25 miliónů eur). Mnohem nákladnější katastrofu však už měla Allianz za sebou – téměř na den přesně o šest let dříve postihlo San Francisco zemětřesení a následný požár.

Příběh o Titaniku je víc než známý: 14. dubna 1912 se tato nepotopitelná loď srazila s ledovcem na jižním pobřeží ostrova Newfoundland. Brzy ráno následujícího dne se potopila do Atlantického oceánu a znamenala jednu z nejhorších námořních katastrof v historii.

Na první a zároveň poslední plavbu Titaniku nastoupilo 2 223 cestujících, při katastrofě jich přišlo o život 1 517. Jedním z důvodů tak vysokého počtu obětí bylo, že loď, přestože splnila všechny normy a námořní předpisy, měla záchranné čluny jen pro 1 178 lidí. Nakonec jich přežilo jen 706. Celkově pojišťovny z celého světa pokryly škody v hodnotě více než 50 milionů tehdejších německých marek, což dnes odpovídá hodnotě více než 25 miliónů eur. Více než 10 miliónů eur bylo vyplaceno jen za samotné plavidlo a další velkou položkou bylo pojistné plnění za přepravované cennosti.

Pozoruhodné je, že pojištěna byla jen polovina z materiální hodnoty lodě a pojistné bylo velmi nízké. Velká část plateb byla hrazená britskými pojišťovnami a za životní pojistky musely zase zaplatit hlavně americké pojišťovny, a to více než 2,5 miliónu marek. Úhrady z úrazového pojištění byly ještě vyšší. Přestože Allianz nebyla jedním z největších pojistitelů v této tragédii, pokryla všechny škody pojištěných a vyplatila 700 tisíc německých marek, což bylo zhruba 350 tisíc eur.

Mnohem méně medializovaným a tudíž i známým příběhem je 105 let starý pojistný případ zemětřesení a následného požáru v San Franciscu. Záchvěvy země o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice obyvatele až tolik nevyděsily, protože město bylo tektonicky nestabilní, kalamitu však záhy doprovodila velká smůla. Zemětřesení totiž narušilo plynové potrubí – unikající plyn a silný vítr pak rozdmýchaly obří požár, který řádil několik dní. Zahynuly tři tisíce lidí, bez přístřeší zůstalo čtvrt milionu obyvatel a materiální škody byly odhadnuty na 350 milionů dolarů. Postiženo bylo více než 100 pojistitelů a nejen těch amerických. Otřes pocítila i Allianz Versicherung v Berlíně, přestože nebylo jednoznačné, zda škody byly pojištěny. Většina domů ve městě sice byla pojištěna proti požáru, ale někteří němečtí pojistitelé měli ve svých pojistkách výslovně uvedeny výluky na požáry, které způsobilo zemětřesení. I přes nejednoznačný právní výklad se Allianz rozhodla postižené odškodnit. Její pověst díky tomuto kroku profitovala, zatímco některé jiné společnosti se z amerického trhu úplně stáhly.

Přesto z této katastrofy vyplynulo ponaučení, které se v budoucnosti, a to nejen při odškodňování Titaniku, velmi vyplatilo – tvořit si vysoké rezervy na přírodní a těžko předvídatelné katastrofy. Pokud by podobně rozsáhlé zemětřesení přišlo dnes, způsobilo by hospodářské škody minimálně ve výši 200 miliard eur. Zatímco tehdy mnoho pojistitelů nedostálo svým závazkům, dnes mohou být klienti klidní – mezinárodní pojišťovací průmysl by ustál až tři obří katastrofy v jednom roce.

(tz)

Slovo ke dni

  • Životní malichernosti: ach ta doprava!

    Také se snažíte dobře hospodařit s každou minutou? Je to někdy to jediné, co člověku zbývá k tomu, aby byl stále aktivní, aby stihl využít hodně z toho, co mu život nabízí. A aby rovněž oplácel v tom nejlepším slova smyslu těm, kteří si to zaslouží. Nechci být patetická, a už vůbec ne škarohlíd a remcal, ale stále častěji přemýšlím o tom, jestli to všechno snažení má vůbec cenu. Jestli má smysl podnikat, odvádět daně, být laskavý, vstřícný, zodpovědný člověk. Všechno může rázem pokazit třeba městská hromadná doprava. Bydlím v Praze a z jednoho místa se snažím jezdit víc než 30 let do centra. Škoda, že jsem si nevedla přehled o všech těch zpožděních, která mi znemožnila obchodní schůzku, včasné zahájení nejrůznějších akcí, účast na tiskových konferencích, zmeškání divadelního představení, cestu do zahraničí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE