INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Celkový objem bezhotovostních transakcí u obchodníků stoupl meziročně o 13,4 %, tedy o 38 miliard korun. Počet transakcí přitom se zvýšil celkem o více než 22 %. To znamená, že lidé platební kartou u obchodníků platí stále častěji a to i menší částky. Ve srovnání s rokem 2012 došlo k výraznému  snížení výše průměrné platby kartou z 600 na 205 Kč v roce loňském.

K uvedenému trendu přispívá  i stále oblíbenější využívání bezkontaktních karet, které k říjnu loňského  roku tvořily
36 % všech vydaných platebních karet v České republice. V roce 2014 bude tento pokračovat a poměr kontaktních a bezkontaktních karet se bude postupně vyrovnávat.
V meziročním srovnání došlo rovněž k mírnému nárůstu objemu transakcí v bankomatech o necelá 2 %, celkem
o 12,35 miliardy korun. Shodným tempem, tj. o 2 % rostl i celkový  počet výběrů z bankomatů. Bankomatů v České republice kontinuálně přibývá, meziročně se jejich počet zvýšil o 134, oproti situaci před deseti lety jich mají ban- kovní klienti k dispozici  o 1764 více. Cena jednoho banko- matu se pohybuje v závislosti na konkrétních funkcionali- tách mezi 15 a 30 tisíci eury, s jeho provozem je pak spojena řada dalších nákladů na pronájem, údržbu či zajiš- tění bezpečnosti.
Při srovnání objemu bezhotovostních transakcí u obchodníků a objemu výběrů z bankomatu ovšem zjistíme, že platební karta lidem stále ve velké míře slouží jako nástroj pro platbu v hotovosti, nikoli pro platbu bezhoto- vostní. V celkovém součtu tvořily v roce 2013 výběry z bankomatu téměř 70 % objemu karetních transakcí, platby u obchodníků tedy pouhých 30 %. Přitom z hledis- ka počtu transakcí je poměr obrácený. Důvodem je, že kartou jsou v průměru placeny nižší částky (čemuž napo- máhá i masivní  rozšiřování  bezkontaktních platebních karet a tzv. NFC transakcí)  než jsou vybírány z bankomatů. Téměř 70 % držitelů platebních karet totiž uvedlo prefe- renci platby kartou před hotovostí.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3