INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem

Českomoravská stavební spořitelna loni zvýšila objem poskytnutých úvěrů o 7 procent. Silný rok zaznamenala i v oblasti nových smluv, kde dále navýšila svůj tržní podíl a zaznamenala růst průměrné cílové částky. V letošním roce počítá ČMSS s mírným růstem v oblasti vkladů i úvěrů.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) v roce 2015 dále potvrdila svou pozici největší domácí stavební spořitelny a výrazně navýšila svůj tržní podíl. „U nových smluv o stavebním spoření jsme přesáhli hranici 40% tržního podílu, což je nejlepší výsledek za poslední čtyři roky. Podle výše cílové částky náš tržní podíl vzrostl dokonce na 50 %,“ komentoval výsledky místopředseda představenstva Českomoravské stavební spořitelny Manfred Koller.

V roce 2015 uzavřela ČMSS 185 tisíc nových smluv, což oproti loňskému roku představuje pokles o 19 procent. Vývoj počtu nových smluv v loňském roce negativně ovlivnilo několik mimořádných vlivů, např. rozhodování opatrovnických soudů o ukončení dětských smluv nebo silnější kampaně na podporu spoření v roce 2014. „Bez započítání těchto mimořádných vlivů by prodeje v roce 2015 byly lepší než o rok dříve,“ dodal Manfred Koller.

„Loni jsme se ještě více zaměřili na úvěrování. Náš podíl rozpůjčovaných peněz vůči vkladům v tuto chvíli dosahuje 85 procent, což je suverénně nejvíce ze všech stavebních spořitelen,“ vysvětlil důvody poklesu Manfred Koller.

Průměrná částka cílové smlouvy v loňském roce vzrostla o 9 procent na 425 tisíc korun. Lidé si tak na stavební spoření odkládají více peněz, než bylo zvykem v minulosti. „Pro konzervativního klienta, který hledá stálý výnos, je stavební spoření stále nejvýhodnějším produktem, při optimální měsíční úložce dosáhne výnos klienta 3,5 % ročně,“ dodal Manfred Koller.

V úvěrové oblasti došlo k meziročnímu růstu, ČMSS poskytla v loňském roce úvěry za 24,3 miliardy korun. To představuje nárůst o 7 procent. „Za nárůstem úvěrování jsou především nízké úrokové sazby. Úvěry ze stavebního spoření jsou nyní historicky nejlevnější, předpokládáme, že na podobně nízkých úrovních zůstanou sazby i v letošním roce,“ prohlásil.

V roce 2016 počítá ČMSS s opětovným růstem v nově uzavřených smlouvách, růst by se měl pohybovat v řádu do 10 procent. U úvěrů je ambicí minimálně zopakovat loňský velmi úspěšný rok.  „Prostředí nízkých úrokových sazeb bude přetrvávat i v roce 2016. Úrokové sazby u úvěrů tak budou nadále velmi výhodné, mezi zabezpečenými spořicími produkty nebude mít stavební spoření ani v roce 2016 konkurenci,“ uzavřel Manfred Koller.

ČMSS je největší domácí stavební spořitelnou a jedinou úvěrovou institucí na českém trhu, která už poskytla přes milion úvěrů. Ke konci loňského roku měla ČMSS uzavřeno více než 1,3 milionu smluv o stavebním spoření a přes 315 tisíc aktuálně platných úvěrových smluv.

(tz)

Slovo ke dni

  • Zima za námi, plynu je dost

    Před začátkem zimní topné sezóny si podniky ani drobní spotřebitelé nebyli jisti, jak vystačí se zásobami paliv. Teď už to máme za sebou a ministerstvo průmyslu a obchodu s úlevou konstatuje, že jsme obstáli na výbornou. I když zásobování, zvláště plynu z tradičních zdrojů, bylo přerušeno, nic dramatického se nestalo. Není pochyb o tom, že hlavní roli sehrál odpovědný přístup velkých i malých odběratelů, kteří vystačili s tím, co bylo k dispozici. Vcelku logicky tomu napomohly i výrazně vyšší ceny energií a také technologie efektivněji využívající každou kilowatthodinu. Nicméně šetrné nakládání se zdroji musí pokračovat během celého roku, protože levně už nikdo nenakoupí a nadbytek zdrojů zřejmě už navždy patří minulosti. Potvrdilo se tak staré české přísloví, že nouze naučila Dalibora housti. Ku prospěchu nás všech.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3