INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

savings 2789153 1280Dluh obchodních společností u nebankovních finančních institucí dosahoval na konci roku 2018 výše 157,5 miliardy korun a meziročně tak vzrostl o 12,1 miliardy korun. Průměrná výše dluhu na jednu společnost se meziročně nezměnila a činila 2,18 milionu korun.

Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 72 277 společností, což je o 5 563 společností více než na konci roku 2017. Objem ohroženého dluhu se zvýšil o 115 milionů na 1,2 miliardy korun a počet nesplácejících společností se zvýšil o 213 na 3 085. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací (NRKI). 

Celkový objem dluhu obchodních společností u uživatelů NRKI se meziročně zvýšil o 8,3 % stejně jako počet společností, u nichž NRKI registroval nějakou formu úvěru. Nejoblíbenějším úvěrovým nástrojem zůstal investiční úvěr, který čerpalo 54 592 společností, což je o desetinu více než na konci roku 2017. Následovala koupě na splátky, kterou využívalo 13 572 společností, operativní leasing s 10 895 společnostmi a finanční leasing s 8 043 společnostmi.
Za růstem dluhu obchodních společností stojí především investiční úvěry

„V uplynulém roce jsme v segmentu úvěrování firem zaznamenali dva trendy. Prvním byla stagnace zájmu o koupi na splátky a finanční leasing, o který se zájem dokonce snížil. Na druhé straně pokračoval výrazný nárůst zájmu o operativní leasing a o investiční úvěry,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací s tím, že na meziročním růstu dluhu o 12 miliard se investiční úvěry podílely 9 miliardami korun. Zájem o operativní leasing vzrostl meziročně o 14 % a zájem o investiční úvěr o desetinu. Naopak počet firem, které využívaly koupi na splátky, vzrostl o pouhé 1 % a počet firem s finančním leasingem klesl o 5 %.

Nejrychleji na Liberecku a na Vysočině

Počet společností s určitou formou úvěru u nebankovních finančních institucí rostl nejrychleji v Libereckém kraji, kde se zvýšil o 11 %. O 10 % potom vzrostl na Vysočině a o necelých 10 % také ve Středočeském, v Plzeňském a v Královéhradeckém kraji. Absolutní přírůstek společností byl největší v krajích s vysokou koncentrací obchodních společností, tedy v Praze (o 1 682 společností), v Jihomoravském kraji (o 625 společností) a v Moravskoslezském kraji (o 496 společností).

O desetinu

Objem ohroženého dluhu obchodních společností evidovaný v Nebankovním registru klientských informací vzrostl na konci roku 2018 meziročně o 115 milionů korun, tedy o 10,5 %, a dosáhl výše 1,2 miliardy korun. Za ohrožený dluh je považován takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě jdoucí řádné splátky úvěru, nebo u kterého byl úvěr zesplatněn. Na konci roku 2018 své dluhy u nebankovních finančních institucí řádně nesplácelo 3 085 společností, tedy o 213 (7,4 %) více než na konci roku 2017.

Nejhůře splácejí v Praze 

Podíl společností, které řádně nesplácely své závazky, činil v celé ČR 4,3 %. Nejhorší platební morálku měly společnosti v Praze, kde řádně nesplácelo své závazky 6,1 % společností. Následoval Jihomoravský kraj se 4,1 % společností. Naopak na Zlínsku své závazky řádně nesplácela pouze 2,5 % společností a na Vysočině 2,7 % společností. „Vyšší podíl společností nesplácejících své závazky v Praze a v Jihomoravském kraji může částečně souviset s tím, že právě v Praze a v Brně sídlí řada společností na virtuálních adresách a u těchto společností je obecně vyšší riziko, že přestanou komunikovat a splácet své závazky,“ dodává Jiří Rajl.

Webový odkaz: www.crif.cz 

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3