INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

MPO budovaSíť Evropských center pro digitální inovace, tedy European Digital Innovation Hubs (eDIHs), má vzniknout po celé Evropské unii a být z ní také spolufinancována. Slušnou šanci má i Česká republika. Jakou konkrétně nedávno zjišťovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

Do národního screeningu se přihlásilo několik desítek subjektů. Z nich vybrané kandidáty MPO na podzim nominuje do Bruselu. Evropská centra pro digitální inovace budou hrát klíčovou roli v programu Digitální Evropa 2021 – 2027. Pomohou s digitalizací zejména malých a středních firem.

Základní informace o eDIH

eDIH se mají stát zásadními kontaktními technologickými místy v jednotlivých regionech, která budou poskytovat podnikatelům služby v oblasti digitalizace. Půjde například o technologie, prototypová řešení, školení, testování, informace o obchodních modelech, financích, situaci na trhu apod. Jednotlivá pracoviště této evropské sítě si budou know-how navzájem sdílet, a tím také průběžně zlepšovat, resp. inovovat služby, které budou nabízet. Spolufinancovat je bude Evropská unie. Jak vyplynulo z národního screeningu MPO, i Česká republika má v současné době velký potenciál k tomu, aby několik Evropských center pro digitální inovace vzniklo právě zde.

„Do otevřeného národního screeningu k Evropským centrům pro digitální inovace se mohl přihlásit jakýkoliv subjekt, který vnímá sebe sama tak, že splňuje Evropou nastavené parametry v European Digital Innovation Hubs in Digital Europe Programme. Celkem se tak do červnového a červencového šetření zapojilo 21 subjektů z 11 krajů České republiky,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Odpovídali na 27 otázek. Z odpovědí mimo jiné vyplynulo, že tuzemští kandidáti na eDIH nejčastěji disponují technologiemi v oblasti umělé inteligence či jinými, služby, které nabízejí, se nejvíc uplatní v průmyslu či ve firemní sféře, přičemž mezi ně patří zejména testování před vlastním investováním, předávání dovedností, trénink a inovační ekosystém či networking.“

 Program Digitální Evropa 2021 - 2027

Evropská centra pro digitální inovace budou jedním z nástrojů programu Digitální Evropa 2021 – 2027 (DEP). Prostřednictvím DEP se bude podporovat široké využívání technologií umělé inteligence, vysoce výkonné počítačové systémy (HPC) a kybernetická bezpečnost, a to zejména v malých a středních podnicích i ve veřejné správě.

Výsledky národního screeningu

„Náš screening ukázal, že Česká republika má v oblasti digitální transformace vynikající předpoklady. Digitální služby mají malé a střední firmy k dispozici rovnoměrně ve všech krajích ČR, a to ve většině aplikačních odvětví,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Ministerstvo průmyslu a obchodu je připraveno i nadále podporovat rozvoj digitální ekonomiky a příležitosti spojené s novými technologiemi, zejména pak s umělou inteligencí. Rovněž chceme předcházet negativním dopadům digitální transformace na společnost. I proto je velmi důležité do sítě Evropských center pro digitální inovace nominovat ty nejvhodnější kandidáty, tak abychom drželi krok s Evropou či ještě lépe, sami udávali směr.“

Z úvodní studie MPO také vyplývá, že cílovou skupinou tuzemských kandidátů na Evropské centrum pro digitální inovace jsou zejména start-upy a malé a střední podniky, rozpočet v roce 2019 měli nejčastěji (29 %) víc než 10 milionů korun a služby v oblasti digitální transformace poskytnuté malým a středním firmám se ve 33 % případů týkaly 20 až 50 klientů, ve veřejné správě se nejčastěji (43 %) jednalo o maximálně 10 klientů. Nejvíc adeptů na eDIH, a to pět, má sídlo v Praze, naopak žádný nesídlí na Vysočině či v Karlovarském a Pardubickém kraji. 81 % uchazečů o to stát se Evropským centrem pro digitální inovace realizovalo projekty související s koronavirovou krizí. Další informace jsou k dispozici v celkovém vyhodnocení národního šetření, které je přílohou tohoto dokumentu.

(tz)

Slovo ke dni

  • Porážíme Japonsko

    Češi trpí komplexem malosti. A proto každá zpráva, že jsme v něčem před giganty, potěší. Teď jsem si s gustem přečetl informaci, že jsme se zařadili do první třicítky zemí v online podnikání. Za námi se octly takové státy jako Itálie nebo Japonsko. Hodnotil se počet uživatelů internetu a vyspělost logistických služeb. Sám vím, jak úspěšně si vede například Zásilkovna, která velmi rychle expanduje nejen v ČR, ale i okolních státech. Už delší dobu je známo, že patříme k nejlepším na světě v užívání bezkontaktních plateb. A našlo by se toho víc, co povzbudí naši národní hrdost. Jak známo, mezi Goliáši není malý David bez šance, jak se píše v Bibli a jak jsme se o tom v historii mnohkrát přesvědčili.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOB tsoft   EON EG 2017 107  icom
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

PSC 0175

Češi budou nové věci vymýšlet stále 5. říjen 2020

Josef KratochvílJe obdivuhodné, kolik českých firem, vysokých škol, výzkumných organizací a dalších subjektů v uplynulém půlroce nacházelo nová řešení pro to, aby mohly existovat dál, rozvíjet výrobu a služby. Nabízet trhu to, co nejvíce potřebuje. Vznikly nové produkty, zrodily se ojedinělé postupy práce, ke slovu se dostaly špičkové technologie i efektivnější organizace procesů. Znamená to, že potenciál tvořivosti nabral na obrátkách, aktivoval se.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE