INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem
03-KovandaMezinárodně známý konceptuální umělec Jiří Kovanda se proslavil svými minimalistickými, subtilnímu kreacemi, které od sedmdesátých let uskutečňuje ve veřejném prostoru. Jeho výstava nyní poutá pozornost veřejnosti v jedné ze samostatných galerií nejprestižnějšího španělského muzea moderního umění Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía. Výstava v Palacio de Cristal, která byla pro veřejnost otevřena 31. 10. 2012 denně láká tisíce zájemců. Během prvního týdne ji zhlédlo 20 000 návštěvníků. Výstavní prostor Palacio de Cristal je umístěn v nejoblíbějším madridském parku El Retiro. Od začátku listopadu letošního roku mohou návštěvníci spatřit unikání instalaci známého českého umělce Jiřího Kovandy s názvem Dos anillos dorados / Dva zlaté prstýnky. Museo Reina Sofía otevřelo novou výstavu, připravenou ve spolupráci s Českým centrem v Madridu.
S tvorbou jednoho z nejvýznamnějších současných konceptuálních českých umělců se mohou návštěvníci seznámit do února příštího roku. „Je to velký úspěch a svátek současného českého umění", řekla Věra Zátopková, ředitelka Českého centra Madrid. „Palacio de Cristal navštíví měsíčně kolem 70.000 osob, předpokládáme, že celková návštěvnost se přiblíží k hranici 300 000 návštěvníků", dodala.
Kovandova tvorba, v níž převládá konceptuální přístup ke skutečnosti, představuje jeden z nejvýznamnějších přínosů pro českou vizuální kulturu a rovněž výrazně ovlivňuje nastupující generace. Ve svých akcích z let 1975-1978 se zabýval nejjednoduššími možnostmi nonverbální komunikace. Jeho instalace, objektové intervence a od 80. let i malby a kresby parafrázující formální postupy avantgard a často ironicky polemizují s navyklými stereotypy uměleckého světa. Podle Věry Zátopkové se jedná o nejprestižnější autorskou prezentaci současného českého umění za posledních dvacet let. Výstava byla koncipována "na míru" výstavnímu prostoru.

Samotná instalace je tvořena přírodními provázky, které překvapivě propojují prostor a do kterých jsou zakomponovány dva zlaté prstýnky. Návštěvník je zároveň „hledačem pokladu" i divákem konfrontovaným s otázkou skutečných hodnot věcí. Je to reflexe hodnot, netradiční srovnání obyčejného/levného s výjimečným/drahým metaforicky vyjádřeným provázkem versus zlatým prstenem. Vše má stejnou hodnotu, záleží jen na situaci a interpretaci.

„Jiří Kovanda je výraznou osobností současného evropského umění a velkou inspirací, jak může performativní umění odpovědět na aktuální všeobecné otázky, řekl Manuel Borja-Villel, ředitel Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía: „jeho tvorba se postupem času vyvíjí; na počátku používal kostky cukru, aby jimi vyjádřil pomíjivosti času, pro Muzeum Reina Sofía pak vytvořil dílo, kdy nám prostřednictvím hry pomáhá objevit, že obyčejné a levné, a naopak drahé a výjimečné může mít stejnou hodnotu."

Podle ředitele muzea Manuela Borjy-Villela je výstava nejen výsledkem spolupráce mezi oběma institucemi, ale také dokladem opětného navázání užšího kulturního dialogu mezi Prahou a Madridem. Borja dále uvedl, že podstatnou část návštěvníků madridské galerie tvoří španělští a zejména zahraniční návštěvníci. Podle statistické ročenky zpracovávané Art Newspaper stojí Museo de Reina na 15.(!) místě v žebříčku světových galeriích s roční návštěvností 2 705 529 návštěvníků. Zařazuje se tím těsně za Muzeum moderního umění v New Yorku nebo Victoria & Albert Museum London v Londýně.

(tz)

Slovo ke dni

  • Oteplování prospěje ekonomice

    Společnost Deloitte v ČR spočítala, že česká ekonomika na změně klimatu vydělá. V případě „nejteplejšího scénáře“ vzroste HDP na osobu kumulovaně do konce století až o čtvrtinu. Někdo na tom prodělá,  jiný vydělá. Profitovat z toho mají země, které hospodaří v chladnějších klimatických pásmech, naopak škody utrpí na jihu. Klesat budou například náklady na zimní období, a to zvláště na vytápění. To ostatně pociťujeme už řadu let, kdy se u nás topná sezona zkracuje a třeskuté mrazy bývají stále vzácnější. Na druhou stranu musíme se vyrovnat s tím, že dál porostou ceny energií v důsledku omezování uhlíkové stopy. Jak vidno, nic není ani černé ani bílé. Navíc nemůžeme si být jisti, že vlna globálního oteplování bude pokračovat tak, jak jsme si dnes naplánovali. Není vyloučeno, že dřív nebo později se trend zvrátí a my budeme bojovat s...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Září 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

pat ochr

Patentová ochrana je předpokladem úspěchu inovační strategie 12. srpen 2020

V loňském roce slavil Úřad průmyslového vlastnictví 100 let od svého založení. Již před sto lety bylo průmyslníkům a výzkumu jasné, že bez právní ochrany nových řešení a bez nejnovějších technických informací nemůže jejich business prosperovat a prosadit se ve světové konkurenci.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE