INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Leadeři trhu sdružení v Asociaci inspektorů nemovitostí (AIN) provedli v roce 2012 více než 700 prohlídek technického stavu rezidenčních objektů v Česku. Celkem tak bylo odborníky prověřeno celé jedno procento domů určených k prodeji. Kromě stovek komplexních posouzení zajistili odborníci z AIN také stovky dílčích expertiz a specializovaných hodnocení.

V příštím roce asociace očekává další razantní zvýšení poptávky. Zakládající členové AIN, tři největší hráči na trhu, by tak v příštím roce mohli provést řádově již tisíce inspekcí. Do pěti let by se pak mohla technická inspekce stát zcela běžnou součástí procesu prodeje nemovitosti tak, jak je tomu v USA nebo v západní Evropě.

Inspekce nemovitosti začíná být v módě

„Nákup nemovitosti je obvykle vůbec největší investicí, kterou běžná rodina dělá. Lidé si proto začali víc uvědomovat, že k takovému kroku zkrátka potřebují odborníka, který jim bude schopen říct, zda je dům v pořádku, nebo bude potřebovat nějaké opravy,“ řekl předseda AIN Radim Mařík. „Zatímco k nákupu ojetého vozu si již většina lidí s sebou vezme zkušeného mechanika, při nákupu domu, což je většinu výrazně vyšší investice, přizvaný odborník zatím samozřejmostí nebyl,“ dodal Tomáš Šimon z představenstva AIN.

Velkou výhodou nabídky profesionálně provedené inspekce nemovitostí je nejen vyhledání případných vad, ale i vyčíslení nákladů na jejich případnou sanaci. Lidem, kteří kupují dům, tak může inspektor ušetřit mnohdy i statisíce korun a hlavně zdravé nervy. Inspektora přitom nevyužijí nutně jen lidé, kteří kupují starší dům. Hodit se jeho služby mohou i těm, kdo investují do novostavby. „Při převzetí nově postaveného domu nebo bytu je také vhodné využít inspektora, jehož zkušené oko odhalí mnohdy i umě zamaskované vady,“ doplnil člen představenstva AIN Pavel Štáf.

Inspekce odhalila vady skoro za stovku milionů korun

Mezi hlavní hráče na trhu patří firmy ABCHI Home Experts, Bytecheck a Nemopas ze stavební skupiny DEK. Díky práci jejich inspektorů bylo v minulém roce odhaleno velké množství vad na kontrolovaných objektech. Sanace všech těchto vad by stála investory částku blížící se stovce milionů korun.

Mezi nejčastější problémy, se kterými se inspektoři na rodinných domech setkávají, patří především vady u šikmých střech v kombinaci s obytným podkrovím a problémy se vzduchotěsností domů, tedy situací, kdy škvírami a netěsnostmi uniká teplo. Velmi často je i u novějších rodinných domů nesprávně řešena ochrana suterénu proti vodě. U novostaveb bytů bývá obvykle problémové napojení oken a balkónových dveří na zateplenou fasádu a balkón či terasu, což způsobuje vlhkost v interiéru okolo balkónových dveří jak na stěně, tak u podlahy. Častým problémem je také nedostatečné vyspádování parapetních plechů. V některých nových bytových domech se objevují problémy s tzv. kročejovou neprůzvučností mezi chodbou a vlastním bytem a majitelé nových bytů jsou tak po zabydlení novostavby obtěžováni hlukem z chodby. Ve starších nerevitalizovaných panelových domech je zase třeba počítat s nekvalitními okny a obecně problémy s velkými ztrátami tepla a vznikem trhlin od pohybu panelů. Další závažnou skupinou problému jsou zdravotní rizika domů, například při výměně oken ve starším domě může dojít ke zvýšení koncentrace nebezpečného radonu či CO2 v domě.

Inspekce jen od certifikovaného inspektora

Kromě tří velkých společností, které na českém trhu inspekci nemovitostí nabízejí a které sdružují několik desítek proškolených a certifikovaných inspektorů, může technické prověření nemovitosti na určité úrovni provést téměř kdokoli z 30 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků – členů České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT). Úroveň služby, kterou jednotlivci nabízejí, se ale značně liší. Kontrola a udržení kvalitativní úrovně služeb inspektorů je jedním z hlavních cílů AIN. Těm, kdo splní potřebné standardy, je Asociace inspektorů nemovitostí otevřena.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3