INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Doprovodná podnikatelská mise ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Kuby se z bangladéšské Dháky přesunula do indického Dillí. Čeští podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou České republiky (HK ČR) se první den v Dillí v úterý 12. března zúčastnili Česko-indického podnikatelského fóra, kde o 35 zástupců českých firem projevilo zájem 115 indických protějšků.

Česko-indické podnikatelské fórum se uskutečnilo na půdě Federace indických obchodních a průmyslových komor (FICCI) a o české firmy byl ze strany indických partnerů nebývalý zájem. Předmětem řady diskuzí byla možná spolupráce především v oblasti zelených technologií, které šetří životní prostředí, diskutována byla i oblast energetiky a dopravní infrastruktury. Dvoustranných jednání v rámci fóra se zúčastnilo přes 100 indických firem. „Indie je pro Českou republiku zemí, kterou máme rádi a se kterou máme dlouhodobě výborné obchodní vztahy. Osobně jsem v Indii několikrát v posledních letech vedl podnikatelské delegace a mohu oboustranný zájem potvrdit. Nyní je Indie i oficiální prioritou pro český export a já věřím, že ještě rozšíříme dosavadní vynikající spolupráci mezi jednotlivými firmami,“ řekl úvodem na podnikatelském fóru Petr Kužel, prezident HK ČR a upozornil na skutečnost, že řada českých firem má v Indii již několik let založeny podniky či zřízeno zastoupení. „Zástupci některých těchto firem jsou členy podnikatelské delegace, kterou přivážíme s sebou, ale v zásadě všechny české firmy, které tu dnes s námi jsou, mají v Indii své konkrétní zájmy. Například firma Agile Europe, aktivní v oblasti obnovitelné energie, dnes podepíše memorandum o spolupráci s největším provozovatelem telekomunikačních věží v Indii. Firma Tatra, dlouhodobě přítomná na indickém trhu a dodávající své vozy indickému ministerstvu obrany, má nyní nakročeno k dalším dodávkám vozů a náhradních dílů. Firma ZKL Bearings je v Indii aktivní už od roku 1957, v současnosti dodává ložiska v objemu cca 12 mil. dolarů a v pokročilé fázi je i testovací provoz železničních ložisek pro dodávky do indické železniční infrastruktury. To je jen několik konkrétních příkladů toho, že české firmy mohou být a jsou v Indii úspěšné,“ dodal prezident Kužel.

Na nebývalý zájem o české podniky na podnikatelském fóru navázalo úspěšné bilaterální jednání prezidenta HK ČR Petra Kužela s viceprezidentem FICCI Rakeshem Bakshim, v rámci kterého byly projednány možnosti prohloubení a rozšíření vzájemných vztahů společně s možnostmi zintenzivnění spolupráce a podpory podnikatelské sféry obou zemí. Úspěšné bylo i jednání Strojírenského zkušebního ústavu, s.p., který v indickém Dillí podepsal bilaterální dohodu o pokračující obchodní spolupráci mezi SZÚ a FQC – indickým obchodním partnerem Strojírenského zkušebního ústavu. Uzavřená Dohoda umožní SZÚ dále rozvíjet stávající aktivity v tomto regionu s cílem vytvoření stálého zastoupení SZÚ.

Účastníci podnikatelského fóra společně se zástupci zainteresovaných komor první den v Dillí rovněž jednali se zástupci ČEB a EGAB, kteří všechny zúčastněné ubezpečili v tom, že obě tyto instituce jsou připraveny finančně podpořit indické projekty českých exportérů.

Ve středu se podnikatelská delegace společně s ministrem průmyslu a obchodu ČR Martinem Kubou přesouvá z Dillí do Auranabádu, kde se zúčastní prohlídky tamního montážního závodu vozů Škoda Auto. Poté je na programu přesun do Bombaje, kde je zítra tj. ve čtvrtek 14. března stěžejním bodem programu účast českých podniků na strojírenském veletrhu India Engineering Sourcing Show (IESS).

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3