INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Striktní pravidla pro rozhodčí soudy platná od dubna 2012 má rozvolnit změna zákona o rozhodčím řízení, která je součástí doprovodné legislativy k novému občanskému zákoníku. Znovu se tak otevírají dveře podvodným arbitrážím, které v minulosti poškodily řadu podnikatelů.

Změnu zákona již schválil sněmovní ústavně-právní výbor a na červnové schůzi sněmovny se o ní bude hlasovat ve druhém čtení. „Hospodářská komora České republiky apeluje na poslance napříč politickým spektrem, aby ve druhém čtení tuto změnu zákona o rozhodčím řízení odmítli. Nechceme, aby se vrátily podvodné arbitráže, které v minulosti poškodily řadu podnikatelů,“ vysvětlil prezident HK ČR Petr Kužel.

„Považujeme za důležité na tento nebezpečný přílepek veřejně upozornit. Je chyba měnit pravidla, která pomohla obnovit pošramocenou důvěru v rozhodčí řízení,“ obhajoval prezident Kužel dosavadní právní úpravu. Podle ní musí být ke každé obchodní smlouvě vždy přiložena pravidla, která jasně definují proces případného rozhodčího řízení. Právě toto opatření posilující transparentnost rozhodčího řízení mezi podnikateli a firmami má být změnou zákona odstraněno.

Tzv. doprovodný zákon k rekodifikaci občanského práva nemá provádět jiné změny než ty, které souvisejí s účinností nového občanského zákoníku. Odstranění povinnosti přikládat k rozhodčím smlouvám mezi firmami pravidla je nestandardním přílepkem, protože věcně mění konkrétní ustanovení zákona o rozhodčím řízení.

Hospodářská komora České republiky je spolu s Agrární komorou od roku 1995 střešní organizací, při které funguje stálý rozhodčí soud. Ten patří dlouhodobě k nejvýznamnějším mezinárodním arbitrážním institucím. Svým přístupem k moderním trendům arbitráže je v evropském i celosvětovém měřítku pozitivně vnímaným subjektem schopným transparentně a kvalitně administrovat jemu příslušné spory.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3