INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) organizuje ve dnech 13. - 18. října 2013 doprovodnou podnikatelskou misi ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta do zemí subsaharské Afriky. Téměř 30 zástupců českých podniků se v uplynulých dnech představilo v rámci podnikatelských setkání v Jižním Súdánu a Rwandě.

Hlavní město Jižního Súdánu, Juba, bylo první zastávkou podnikatelské delegace, v průběhu které firmy jednaly s prvními potenciálními obchodními partnery. „Jsme si vědomi toho, že Jižní Súdán je pro český export naprosto nové teritorium, dosud evidentně do značné míry opomíjeno globálními hráči. V průběhu podnikatelských jednání byl cítit velký zájem ze súdánské strany o nové věci, technologie a spolupráci, a rovněž byla znatelná velká chuť posunout zemi co nejrychleji vpřed. Čeští podnikatelé byli přijati vřele, protože umí naslouchat potřebám protistrany a operativně modifikovat svůj byznys,“ řekl Bořivoj Minář, člen představenstva HK ČR a vedoucí podnikatelské delegace. Podnikatelského fóra v Jube se zúčastnil mj. i ministr zahraničních věcí ČR, ministr zemědělství Jižního Súdánu, náměstkyně ministra financí Súdánu, či náměstek zahraničních věcí Súdánu. Třicítka českých podniků se v rámci fóra prezentovala a setkala s více jak sedmesáti súdánskými protějšky.

„Překvapil mě velký zájem o náš „farmářský“ program zaměřený na stroje, které čistí a melou obilí, na malé krmivárny, lisovny oleje, atd. Zdá se, že konkrétně v Jižním Súdánu je pro naši společnost velká šance podílet se v blízké budoucnosti na budování pivovarského průmyslu,“ zmínila Dagmar Červinková, obchodní ředitelka společnosti B.G.M. Group, a.s. a dodala: „Z našeho úhlu pohledu jde jednoznačně o zemi, která má velký potenciál, a to vzhledem k rostoucí poptávce a nedostatku piva na trhu.“ Specifický a pro české firmy zcela nový trh Jižního Súdánu ohodnotil i Vladimír Sýs, ředitel firmy Agile Europe, s.r.o.: „První dojem z Juby se v zásadě neliší od toho z ostatních měst subsaharské Afriky. Rozdíl je však v neexistenci západní konkurence a prozatím omezené přítomnosti asijských firem. Podnikatelské fórum, organizované Hospodářskou komorou ČR a Obchodní komorou Jižního Súdánu nám přineslo hned dva seriózní zájemce o naše solární lampy. Realizace investičních celků zde bude ovšem vyžadovat větší pozornost speciálním opatřením než v jiných afrických destinacích.“ Součástí podnikatelské delegace je mimo jiné i společnost Transcon, s.r.o.: „Zúčastnili jsme se jednání s představiteli jihosúdánského ministerstva dopravy, kteří projevili zájem o letištní navigační a řídící systémy nabízené naší společností. V příštích týdnech předpokládáme další upřesňující komunikaci v tomto směru,“ sdělil Ilja Mazánek, obchodní ředitel firmy.

Z jižního Súdánu se čeští podnikatelé ještě včera přesunuli do hlavního města Rwandy, Kigali, kde se dnes představili v rámci podnikatelského fóra, a to za přítomnosti ministra zahraničních věcí ČR, ministra průmyslu a obchodu Rwandy a zástupců Rwandského rozvojového výboru. Se zástupci českého byznysu bylo připraveno jednat celkem 60 rwandských protějšků. „V průběhu podnikatelského fóra jsme zaznamenali nemalý zájem o technologie na výrobu elektrické energie z biomasy a solární energie, rovněž je zde poptávka po technologiích na zpracování potravin, jako je mletí obilnin, lisování, balení, zpracování ovoce a další. České firmy se ve Rwandě mohou rovněž uplatnit v rámci dodávek zemědělské techniky, jde především o malé zemědělské stroje, a v neposlední řadě byl projeven zájem i o minipivovary a pivovary, kdy většina přítomných rwandských zástupců byla velmi překvapena, že plzeňské pivo a Baťa jsou firmy pocházející z Česka,“ řekl vedoucí podnikatelské mise HK ČR Minář a dodal: „Je potřeba říct, že rwandští představitelé kvitovali naše úvodní sdělení, že hledáme partnery pro spolupráci, nikoliv pouze pro export.“

České zemědělství v rámci podnikatelské mise zastupuje například společnost KNIGHTS a.s. „Měli jsme setkání s ředitelem oddělení mechanizace z rwandského ministerstva zemědělství, které ještě donedávna podporovalo farmáře napřímo. Nyní se však snaží o větší spolupráci s privátním sektorem, a právě v tomto směru vidíme ve Rwandě potenciál. Dále jsme absolvovali jednání s renomovanou firmou zastupující světové výrobce zemědělské techniky, která nám potvrdila, že na místním trhu je vzhledem k charakteru zdejšího zemědělství velký prostor pro mini traktory a kompaktní traktory. Předali jsme zástupcům této firmy naše zkušenosti ze západní Afriky, kde již dlouhodobě působíme a dohodli jsme se na co nejrychlejší spolupráci k uvedení našich technologií na místní trh,“ uvedl Jan Rytíř, projektový manažer KNIGHTS a.s.

Český textil může rwandskému trhu rovněž mnoho nabídnout. „Po bližším prozkoumání možností týkajících se rozvoje obchodu s textilem můžeme po dnešku konstatovat, že pro naše produkty vysoce kvalitních textilií je ve Rwandě poměrně velký prostor, což dokázala i první jednání a zájem o naše vzorky, které jsme na dnešních bilaterálních jednáních představili. Bude důležité najít společnou cestu pro realizaci prvních zaváděcích obchodů a vytipovat si z navázaných obchodních kontaktů takové, které nás povedou k realizaci prvních zkušebních zakázek,“ uvedl Miloslav Zelený, produktový manager společnosti Veba, a.s.

Zdravotnictví, konkrétně radioterapie, se však rovněž zdá být oborem, který by české firmy v blízké budoucnosti mohly ve Rwandě více rozvinout. „Jedna z největších nemocnic v Kigali, King Faisal hospital, projevila eminentní zájem o kompletní vybavení radio-onkologického oddělení. Jednalo by se o zásadní krok v boji proti rakovině v této zemi, kde zařízení tohoto typu nejsou k dispozici a konkurence z jiných zemí zatím prakticky vzato neexistuje,“ sdělil Petr Voleš, projektový manažer UJP Praha, a.s.

Podnikatelská delegace dnes mimo jiné navštíví i zónu volného obchodu v Kigali. V zítřejších ranních hodinách se pak přesouvá na další podnikatelské fórum do hlavního města Ugandy – Kampaly.

(tz)

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3