Ve Vladivostoku proběhlo 6. září 2014 jednání mezi ruskou a vietnamskou delegací o vstupu Vietnamu v Tamožennyj Sojuz, kde jsou prozatím členy Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Tadžikistán. Vietnam vstupuje v příštím roce 2015 do celní unie s Ruskem. Spolupráce bude rozvíjet v oblastech energetiky, stavebnictví, ropy a zemního plynu, zemědělství a vědy.
Předběžná dohoda mezi oběma zeměmi byla projednána na zasedání mezivládní komise, které se konalo ve Vladivostoku na ostrově Ruský. Jedním z výsledků tohoto setkání byla rovněž dohoda o dodávce vietnamských zemědělských produktů do ruských obchodů. Vietnam je připraven vstoupit na ruský trh opravdu na dlouhou dobu.
Nyní se vyváží do Ruska především výrobky z mořských plodů, obilovin a boty. Během uplynulého roku činil obrat téměř 4 miliardy dolarů. V roce 2015 se očekává nárůst tohoto čísla až dvojnásobně. V tomto případě platby budou nyní prováděny v národních měnách. Rusko v první řadě především zajímají zemědělské produkty asijského souseda. Rusko zase bude dodávat Vietnamu letadla Suchoj Superjet. Rovněž se podepsala dohoda na přímé letecké linky mezi Vladivostokem a Hanojí. Pro obyvatele Dálného východu už dávno není Vietnam pouze exotika. Tisíce turistů z Přímoří a Chabarovska každý rok odpočívají na písčitých plážích ve Vietnamu.
6. září na ostrově Ruský padlo rozhodnutí urychlit integraci Vietnamu do celní unie (v Tamožennyj Sojuz). Přípravou dohody o zóně volného obchodu mezi ruskými a vietnamskými firmami bude pověřena zvláštní komise. Jak se dalo očekávat, bude příslušná smlouva podepsána na začátku příštího roku. I proto mnoho zahraničních investorů otevřelo své výrobní i montážní podniky v 92 milionovém Vietnamu, který je členem WTO i sdružení zemí ASEAN a má stabilní růst HDP ve výši 5,3 %. Náš stát má s Vietnamem uzavřenou mezivládní dohodu o podpoře a ochraně investic z roku 1998 i mezivládní smlouvu o zabránění dvojího zdanění z roku 1997, což je pro naše investory i zájemce o kooperaci velmi výhodné.
Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie.
Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout.
Administrativa tak...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.