Vítáme nový projekt Ministerstva zahraničních věcí ČR, který pomůže našim podnikům ve zrychleném řízení získat potřebné pracovníky, kteří chybí na našem trhu práce. Žádáme o zjednodušení projektu vyřizování zaměstnaneckých karet podnikům pro své budoucí kmenové zaměstnance ze zahraničí, tak aby byl přímý kontakt podniků s MZV ČR, případně s konkrétní ambasádou ČR v zahraničí a o jeho rozšíření na 94 milionový Vietnam.
Velký zájem našich výrobců je totiž tradičně o pracovníky z Vietnamu, protože ve VSR žije přes 206 tisíc česky nebo slovensky mluvících lidí, kteří u nás v minulosti studovali nebo pracovali. Proto není problém, aby zájemci o práci v ČR předem ve Vietnamu absolvovali základní kurs češtiny. Vietnamští vysokoškolsky vzdělaní IT specialisté patří mezi vyhledávané odborníky zájemců z celého světa. Vietnamci pracují v NASA v USA, významné rakouské firmy loni vytvořili ve Vietnamu 7 svých poboček zaměstnávajících vietnamské IT programátory. Před 3 lety Čína koupila za několik desítek tisíc amerických dolarů software z Vietnamu.
Firmy u nás, které exportují své výrobky do celého světa, však velmi nutně potřebují švadleny, svářeče, zámečníky, soustružníky i dělníky, či dělnice na pásovou montážní výrobu a mají pro ně zajištěné i ubytování. Ve Vietnamu jsou kvalifikovaní pracovníci těchto profesí, kteří mají zájem o tuto práci u nás, protože průměrný měsíční plat kvalifikovaného dělníka činí ve Vietnamu v přepočtu 2500,- Kč (středoškoláka s maturitou 4000,- Kč a vysokoškolsky vzdělaného pracovníka 9000,- Kč).
Vietnamci u nás pracují a studují již 60 let a tuto tradici musíme využít ku prospěchu našich firem. Česko-vietnamská společnost, v rámci posilování přátelství a spolupráce ČR s VSR, nabízí pomoc podnikům v ČR při vyhledávání potřebných budoucích kvalitních kmenových zaměstnanců i při zajištění praktického prověřování jejich kvalifikace ve Vietnamu před jejich příletem k nám. Rádi všem zájemcům poradíme. Za 47 návštěv Vietnamu a předloňské 8 měsíční bydlení v Hanoji jsem poznal, že pracovití Vietnamci mají ČR velmi rádi, z 90 % jsou buddhisté a o práci u nás mají díky mnohaleté tradici opravdový zájem.
Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti
Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie.
Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout.
Administrativa tak...
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.