INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem

Flo Bro OneStartupový projekt Flo-Bro nabízí na crowdfundingové platformě Kickstarter kapesní filtr na vodu, který z ní dokáže odstranit nebezpečné látky a organismy. Stačí ho připevnit na vodovodní kohoutek nebo stlačitelnou nádobu naplněnou sladkou vodou.

Výrobek nabízí řešení především pro cestovatele do zemí Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kteří byli doposud odkázáni zejména na balenou vodu. Jeho cílem je přispět ke snížení spotřeby plastových lahví, kterých se v současnosti na světě prodá zhruba milion za minutu. Výrobek je nyní nabízen za zvýhodněnou cenu 50 dolarů, standardně pak bude stát 70 dolarů. Přefiltrovat zvládne minimálně 10 tisíc litrů vody, což při správném použití znamená životnost až 10 let.

Podle údajů výzkumné agentury Euromonitor International se v současnosti na světě prodá asi milion plastových lahví za minutu. Do roku 2021 jejich objem podle jejích odhadů vzroste o dalších 20 procent. Přestože je většina z nich vyrobena z recyklovatelných materiálů, skončila v loňském roce více než polovina prodaných lahví na skládce nebo v oceánu. Tam jsou vstřebávány mořskými živočichy, přes které se potom dostávají i do lidské potravy. Například výsledky studie Plymouthské univerzity ukázaly, že se plasty vyskytují celkem ve třetině ryb ulovených britskými rybáři. Podle studie univerzity v belgickém Gentu pak člověk, který pravidelně konzumuje ryby a mořské plody, každoročně vstřebá až 11 tisíc plastových částic. Právě ke snížení těchto negativních jevů chce projekt Flo-Bro přispět.

Na myšlenku kompaktního membránového filtru na vodu zakladatelé společnosti Radek Oborný a Robin Riijnbeek přišli loni během společného cestování po Asii. „Na naší cestě jsme se na vlastní oči přesvědčili, jak hrozné je současné znečistění přírody plastovými lahvemi. Viděli jsme je všude, vyplavené na plážích i hluboko v lesích nebo džungli. Abychom sami nemuseli kupovat PET lahve, vybavili jsme se ještě před cestou dostupnými filtry na vodu, které fungují na bázi ručního pumpování nebo sání brčkem. Oboje jsme postupně vyhodnotili jako poměrně náročné, nepraktické byly při cestování také větší rozměry filtrů. A tak jsme se po návratu rozhodli vyrobit filtr vlastní, který bude malý a nenáročný na manipulaci,“ popisuje počátky projektu Radek Oborný.

Filtr na vodu Flo-Bro One má parametry zhruba mobilního telefonu, na délku měří 16 cm a váží pouhých 130 gramů. Lze ho připojit na vodovodní kohoutek nebo sprchovou hadici, kde dokáže přefiltrovat v průměru litr vody za minutu. Mimo civilizaci je možné ho připevnit na stlačitelnou lahev, do které cestovatel nabere vodu z libovolného zdroje sladké vody jako jezero nebo potok. Voda je filtrována přes ultrafiltrační membránu, která z vody dokáže bezpečně odstranit viry, bakterie a prvoky. Přidáním kapsle se směsí uhlíku a zeolitu je pak možné z vody odstranit také těžké kovy jako olovo či rtuť nebo pachuť, například chlóru.

Hlavní výhodou Flo-Bro One je vedle malých rozměrů a univerzálního využití také unikátní technologie čištění membránového filtru. „Membrány stačí propláchnout proudem vody, který odstraní zachycené nečistoty. Ve filtru tedy není potřeba měnit žádnou náplň a při správné péči vydrží funkční i řadu let, během kterých zvládne přefiltrovat minimálně deset tisíc litrů vody,“ vysvětluje Radek Oborný. Vedle snížení spotřeby plastů je tak eliminován i vznik dalšího odpadu souvisejícího s použitím vodního filtru.

V červnu 2017 projekt vyhrál hlavní cenu ve startupové soutěži Podnikavá hlava. Díky finanční odměně mohli zakladatelé dokončit vývoj výrobku do hotové podoby. Na jeho výrobu se nyní snaží získat prostředky přes crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde je filtr od úterý 7. listopadu do 15. prosince nabízen za zvýhodněnou cenu 50 dolarů, plus 5 dolarů na poštovné při doručení v rámci ČR. „Celkově bychom chtěli vybrat alespoň 20 tisíc dolarů, což nám umožní zahájit sériovou výrobu. Filtry chceme vyrábět v České Republice. Prodávat se budou za 70 dolarů, tedy asi 1500 korun,“ uvádí Radek Oborný.
Více informací naleznete na webové stránce www.flo-bro.com.

(tz) 

Slovo ke dni

  • Vraťme život krajině!

    Česká společnost ornitologická a Českomoravská myslivecká jednota předaly ministru zemědělství petici Vraťme život krajině s 55 tisíci podpisy. Upozorňují, že naše krajina trpí intenzívním hospodařením a nevhodnými zásahy. Indikátorem toho, že něco děláme špatně, je velký úbytek ptactva a také hmyzu. Není pochyb, že bez moderního zemědělství bychom neuživili přes 10 milionů obyvatel. Na druhou stranu si pěstitelé a chovatelé musí sáhnout do svědomí a říci, kdy si svou úlohu zjednodušují a kdy volí snadnější postup na úkor ochrany přírody. Kompromis bude stát hodně úsilí, možná i trochu peněz, ale je nevyhnutelný. Nikdo nemůže žít a dlouhodobě hospodařit na mrtvé půdě, v pusté krajině, v umělém prostředí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2019

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

upv logo

Sto let pro ochranu nejlepších nápadů 15. říjen 2019

Sté výročí zřízení tehdejšího Patentního úřadu v Praze je příležitostí připomenout si nejen významná, ale i obtížná období oboru průmyslové vlastnictví i činnosti Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV).

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE