INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

opravitelnost 1„Kazítka“ se stala velkým tématem trhu s elektronickými spotřebiči. Existují, nebo ne? Ačkoliv většina českých zákazníků očekává, že jim zakoupené malé domácí spotřebiče vydrží až 9 let, z loňského průzkumu vyplývá, že jim reálně slouží sotva poloviční dobu. 

opravitelnost 2Se vstřícným přístupem ke svým zákazníkům přišla francouzská rodinná firma Groupe SEB, která je na českém trhu známá díky značkám Tefal, Rowenta či Krups, a která na půdě Velvyslanectví Francie během expertního kulatého stolu představila svůj projekt Opravitelný výrobek po dobu 10 let. Tento závazek platí pro celých 95 % produkce společnosti. 

Kulatého stolu se zúčastnili zástupci Ministerstva životního prostředí, Evropské komise v ČR, Informační kanceláře OSN v ČR, společnosti Groupe SEB a projektu Opravárna.cz. Celou diskuzi řídila Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky. Experti se shodli na nutnosti změny chování spotřebitele, které dokáže ovlivnit pouze dobrá edukace a medializace daného tématu. Lidé by měli mít možnost posoudit díky dostupným informacím, zda si kupují produkt, který je vyroben s důrazem na dlouhou životnost, jako je tomu u francouzské rodinné firmy Groupe SEB. Jejich program slibující desetiletou opravitelnost výrobků předznamenal legislativní snahy o omezení množství elektroodpadu a tím i jeho negativního dopadu na životní prostředí v rámci celé Evropy. „S naší iniciativou jsme začali v roce 2008 a to prvním nezbytným krokem – redesignem našich výrobků tak, aby byly jednoduše a levně opravitelné. Od tohoto okamžiku jsou takto navrhovány a vyráběny všechny naše produkty,“ uvedl iniciátor projektu Alain Pautrot ze společnosti Groupe SEB.

Očekávání zákazníků významně převyšují skutečnou životnost výrobků
Podle průzkumu agentury ppm factum z roku 2017 Češi očekávají i pozáruční servis malých domácích spotřebičů až po dobu 9 let. Častým jevem je však skutečnost, že servisy nemají dostupné náhradní díly nebo je oprava natolik nákladná, že se vůbec nevyplácí. Lidé tak často nakupují nové výrobky, místo aby je opravovali. „Pro naše značky Tefal, Rowenta či Krups jsme vytvořili skvělé podmínky pro případ nutnosti opravy. Zlevnili jsme náhradní díly a vytvořili jsme fungující logistickou síť s ohledem na fakt, že eventuální oprava je levnější než nákup nového produktu. Navíc u opravy domácích spotřebičů hraje významnou roli také sentimet. Lidé si jednoduše chtějí dělat třeba své oblíbené tousty i po deseti letech užívání svého topinkovače. Mají své tousty rádi přesně takové, jak jsou na ně zvyklí celá léta. Ve Francii je také tradiční předávat si kuchyňské spotřebiče po generace. Stejně tak jako recepty. Náš nejikoničtější produkt – tlakový hrnec, mají někteří lidé v domácnostech už od roku 1953. A i na ten se nám podařilo najít náhradní díl,“ doplňuje Alain Patrout.
Soňa Jonášová, ředitelka Institutu Cirkulární Ekonomiky dodává: „Myslím, že si zatím těžko dokážeme představit, jakou revoluci tento projekt přináší na český trh. Dostupnost náhradních dílů po deset let vlastně kromě omezení zbytečných nákupů a produkce odpadů totiž znamená i novou práci pro šikovné české opraváře. Celý projekt je skvělým příkladem zavádění cirkulárních byznys modelů, které se v konečném důsledku vyplácí firmám i ekonomicky. Lidé považují značky za kvalitní a rádi se k nim vracejí.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3