INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem
Klíčovou událostí zkráceného pracovního týdne byl středeční summit EU. Podle toho se také odvíjelo obchodování na finančních trzích, kde investoři vesměs vyčkávali, co se ve v Bruselu dohodne. A politici se možná i trochu překvapivě shodli na poměrně komplexním plánu, na což reagovalo euro posílením vůči americkému dolaru nad hranici 1,40 EUR/USD.

Na summitu se jednalo o čtyřech klíčových bodech - rekapitalizaci bankovního sektoru, navýšení prostředků EFSF, odpisu řeckých dluhopisů a v neposlední řadě o pozici ECB. Bankovní instituce budou muset navýšit kapitál, tak aby jejich kapitálová přiměřenost byla na úrovni 9 procent. Čas na to mají do poloviny příštího roku. Záchranný fond eurozóny by mohl pomocí pákového efektu disponovat částkou přesahující 1 bilión euro. Finanční instituce si „dobrovolně" odepíší cca 50 procent hodnoty řeckých dluhopisů, což by pro Řecko byla značná úleva. Evropská centrální banka (ECB) nebyla vyzvána, aby pokračovala v nákupu státních dluhopisů postižených zemí. Záleží tak na jejím rozhodnutí jak se k této problematice postaví.

Česká měna se vůči euru obchodovala v poměrně poklidném tempu pod hranicí 25 EUR/CZK, která je z hlediska dalšího vývoje na tomto měnovém páru klíčová. Z počátku týdne měla koruna tendenci spíše posilovat a krátkodobě se dostala pod úroveň 24,80 EUR/CZK. To se však v úterý obrátilo a koruna se během středečního odpoledne nakrátko podívala nad hranici 25 EUR/CZK. Na následnou dohodu evropských politiků zareagovaly trhy pozitivně a koruna opětovně posílila. Ve čtvrtek kolem 14 hodiny se tak euro prodávalo za zhruba 24,85 koruny. Vůči dolaru se česká měna obchodovala jako na houpačce v blízkosti hranice 18 USD/CZK. Ve čtvrtek ráno se jí podařilo posílit a testovala nejsilnější hodnoty z minulého týdne na úrovni 17,73 USD/CZK. Zítra je v České republice státní svátek, což však neznamená, že nemůže dojít k pohybům na výše zmíněných měnových párech. Především vůči dolaru lze očekávat zvýšenou volatilitu.

Vždy ke konci měsíce je domácí ekonomický kalendář skoro prázdný a ani říjen není v tomto případě výjimkou. Za pozornost stály výsledky konjunkturálního průzkumu, podle něhož se celková důvěra v domácí ekonomiku po několika měsících poklesu v říjnu meziměsíčně zvýšila o 3,2 bodu. Polepšily si oba subindexy – podnikatelský i spotřebitelský indikátor důvěry. Tato statistika pozitivně překvapila, na druhou stranu z ní nelze usuzovat na výraznější změnu klesajícího trendu. Absolutní většina obdobných ukazatelů ze zahraničí totiž ukazuje na zhoršující se hospodářské vyhlídky. Ty reflektuje i ministerstvo financí ČR, které zveřejní v pondělí novou makroekonomickou prognózu na příští rok. Lze očekávat výraznou revizi růstu HDP, jak to v týdnu naznačil ministr Kalousek.

Miroslav Novák

analytik společnosti AKCENTA CZ

O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.

O skupině AKCENTA:

Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Je nás sedm milionů online

    Sčítání lidu, které právě probíhá, ukazuje nejen na počet obyvatel České republiky a jejich vzdělání, práci a bydlení. Zároveň dává obrázek o digitální vyspělosti národa. A myslím, že se nemáme za co stydět. Ještě nebyli sečteni všichni, a už se sedm milionů dotazníků podařilo vyplnit online. Nepochybně nejméně tři čtvrtiny Čechů daly přednost počítači před sčítacím komisařem. Někdy nám připadá, že jsme zaostalí a nikdy nedoženeme vyspělý Západ. Ale to pokládám za falešnou představu, za projev z minula, kdy jsme měli sedávat v koutě a neplést se mezi „dospělé“. Jak vidno, můžeme se rovnat s nejlepšími. Nejen v digitálních dovednostech, ale i v dalších oborech, o čemž vypovídají i úspěchy našich firem v globálním konkurenčním boji. Získáme-li potřebné sebevědomí, budeme mezi prvními. My na to máme!

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2021

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

14 Karabec

Jak je to s promlčecí lhůtou při mimosoudním řešení sporů 3. květen 2021

Ve srovnání se zahraničím se alternativní metody řešení sporů (ADR) v České republice používají v oblasti ochrany duševního vlastnictví nedostatečně. S tím souvisí i nedostatek mediátorů odborně připravených vést mediační spory v této specifické oblasti práva. Mediace má přitom nezastupitelnou úlohu zejména v případech, kdy strany nejsou schopny vyjednávat, jejich vzájemné vztahy jsou vyhrocené, soudní řešení nemusí přinést očekávaný výsledek, v dané věci je nejednoznačný výklad práva, hrozí vysoké náklady na vedení sporu, existuje časová či ekonomická tíseň stran nebo spor je příliš komplexní.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE