INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem
Klíčovou událostí zkráceného pracovního týdne byl středeční summit EU. Podle toho se také odvíjelo obchodování na finančních trzích, kde investoři vesměs vyčkávali, co se ve v Bruselu dohodne. A politici se možná i trochu překvapivě shodli na poměrně komplexním plánu, na což reagovalo euro posílením vůči americkému dolaru nad hranici 1,40 EUR/USD.

Na summitu se jednalo o čtyřech klíčových bodech - rekapitalizaci bankovního sektoru, navýšení prostředků EFSF, odpisu řeckých dluhopisů a v neposlední řadě o pozici ECB. Bankovní instituce budou muset navýšit kapitál, tak aby jejich kapitálová přiměřenost byla na úrovni 9 procent. Čas na to mají do poloviny příštího roku. Záchranný fond eurozóny by mohl pomocí pákového efektu disponovat částkou přesahující 1 bilión euro. Finanční instituce si „dobrovolně" odepíší cca 50 procent hodnoty řeckých dluhopisů, což by pro Řecko byla značná úleva. Evropská centrální banka (ECB) nebyla vyzvána, aby pokračovala v nákupu státních dluhopisů postižených zemí. Záleží tak na jejím rozhodnutí jak se k této problematice postaví.

Česká měna se vůči euru obchodovala v poměrně poklidném tempu pod hranicí 25 EUR/CZK, která je z hlediska dalšího vývoje na tomto měnovém páru klíčová. Z počátku týdne měla koruna tendenci spíše posilovat a krátkodobě se dostala pod úroveň 24,80 EUR/CZK. To se však v úterý obrátilo a koruna se během středečního odpoledne nakrátko podívala nad hranici 25 EUR/CZK. Na následnou dohodu evropských politiků zareagovaly trhy pozitivně a koruna opětovně posílila. Ve čtvrtek kolem 14 hodiny se tak euro prodávalo za zhruba 24,85 koruny. Vůči dolaru se česká měna obchodovala jako na houpačce v blízkosti hranice 18 USD/CZK. Ve čtvrtek ráno se jí podařilo posílit a testovala nejsilnější hodnoty z minulého týdne na úrovni 17,73 USD/CZK. Zítra je v České republice státní svátek, což však neznamená, že nemůže dojít k pohybům na výše zmíněných měnových párech. Především vůči dolaru lze očekávat zvýšenou volatilitu.

Vždy ke konci měsíce je domácí ekonomický kalendář skoro prázdný a ani říjen není v tomto případě výjimkou. Za pozornost stály výsledky konjunkturálního průzkumu, podle něhož se celková důvěra v domácí ekonomiku po několika měsících poklesu v říjnu meziměsíčně zvýšila o 3,2 bodu. Polepšily si oba subindexy – podnikatelský i spotřebitelský indikátor důvěry. Tato statistika pozitivně překvapila, na druhou stranu z ní nelze usuzovat na výraznější změnu klesajícího trendu. Absolutní většina obdobných ukazatelů ze zahraničí totiž ukazuje na zhoršující se hospodářské vyhlídky. Ty reflektuje i ministerstvo financí ČR, které zveřejní v pondělí novou makroekonomickou prognózu na příští rok. Lze očekávat výraznou revizi růstu HDP, jak to v týdnu naznačil ministr Kalousek.

Miroslav Novák

analytik společnosti AKCENTA CZ

O společnosti AKCENTA CZ, a.s.:

AKCENTA CZ je jedním z nejvýznamnějších obchodníků s devizami na českém trhu s více než 10letou tradicí. Kromě výhodných kurzů pro nákup a prodej deviz a nízkých poplatků za platební styk, nabízí i zajištění proti kurzovým rizikům. AKCENTA CZ je držitelem povolení (Č.j.:2011/1199/570) k činnosti platební instituce podle zákona o platebním styku č.284/2009 Sb. § 3 odst. 1 písm. a)b)c)e)f). Jako jedna ze dvou nebankovních společností obchodující s devizami v ČR je držitelem Licence pro obchodování s cennými papíry, která ji opravňuje k uzavírání forwardových a swapových obchodů. Zajišťuje směnu měn za výhodné kurzy a bez poplatku.

O skupině AKCENTA:

Skupinu AKCENTA tvoří tři samostatné společnosti: AKCENTA CZ, a.s., obchodník s devizami, AKCENTA ENERGIE, a.s., obchodník s elektrickou energií, a AKCENTA, spořitelní a úvěrní družstvo. Skupina působí na středoevropském trhu v oblasti obchodování s devizami, obchodování s energií a poskytování bankovních služeb, vkladů a úvěrů.

(tz)

Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Srpen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Znáte organizace pro ochranu duševního vlastnictví? 12. srpen 2020

Období, které nyní prožíváme, nepřináší pouze znepokojivé zprávy o rozkolísané ekonomice, uzavírání firem nebo karanténních opatřeních. Rodí se mnoho nápadů, vznikají inovativní společnosti. To s sebou nese i potřebu péče o nové myšlenky, postupy, celé know-how. Na této straně pravidelně přinášíme informace o ochraně duševního vlastnictví. Tentokrát připomeňme, jaké organizace k tomu slouží:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE