INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem
Summit EU se sice konal již v předchozím týdnu, jeho vliv však byl evidentní i v týdnu současném. Závěry, ke kterým se v Bruselu dospělo, investory příliš nepřesvědčily. Především v první polovině týdne panovala na trzích nervózní atmosféra, což se projevilo na výprodeji rizikových aktiv a naopak apreciací americké měny. Euro se vůči dolaru dostalo pod psychologickou úroveň 1,30 EURUSD, tedy na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. Značné ztráty utrpěly i komodity. Například zlato se propadlo hluboko pod hladinu 1600 dolarů za unci. V druhé polovině týdne se situace na trzích částečně stabilizovala.

Data přicházející z globální ekonomiky nijak výrazně nepřekvapila. Obecně platí, že poslední dobou chodí lepší čísla z USA než z Evropy, což se potvrdilo i v tomto týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 366 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Naopak zklamaly listopadové maloobchodní tržby, které vzrostly pouze o 0,2 %. Úterní zasedání Fedu nic zásadního nepřineslo. Centrální bankéři vidí rizika především v souvislosti s vývojem v eurozóně. V Evropě stálo za pozornost zveřejnění výsledků německého ZEW indexu. Jeho hodnota po dlouhé době vzrostla, avšak i nadále se pohybuje v hluboce negativním teritoriu na -53,8 bodu. Listopadové spotřebitelské ceny se v eurozóně udržely na úrovni 3 %.

Zvýšená averze k riziku se v první polovině týdne podepsala i pod oslabení koruny. Ta si tak připsala ztráty k oběma hlavním měnám. V pondělí vůči euru oslabila na úroveň 25,70 EUR/CZK a pod touto hladinou se poté obchodovala i během následujících dnů. Ve čtvrtek se negativní trend obrátil a koruna dokázala své ztráty smazat. Posilování koruny pokračovalo i v pátek. Kolem 15 hodiny se jedno euro prodávalo zhruba za 25,35 koruny. Vůči americkému dolaru koruna oslabovala ještě výrazněji. Ve středu se dostala dokonce na úroveň 19,80 USD/CZK, což jsou nejslabší hodnoty české měny od července loňského roku. V druhé polovině týdne dokázala koruna část svých ztrát smazat.

Domácích dat bylo pomálu. Ve středu byl zveřejněn výsledek říjnového běžného účtu platební bilance, který vykázal přebytek 1,3 mld. korun. O den později Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty během listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, meziročně se poté zvýšily o 5,6 %. Schválen byl i návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2012, jenž počítá s deficitem 105 mld. korun. Emoce rozjitřila i debata, zda poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši cca 90 mld. korun a zůstat tak v hlavním proudu evropské integrace. Půjčku jednoznačně podporuje ČSSD a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Jednotný postoj v otázce půjčky nepanuje ani mezi odborníky a zdráhavě se k ní staví i Česká národní banka.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ


Slovo ke dni

  • Rozmýšlíme se, mlžíme, ztrácíme důvěru

    Rozmýšlení se stalo módou. Spousty lidí místo toho, aby daly najevo, že chtějí to nebo nechtějí ono, raději řeknou, že si to rozmyslí. A když nastane čas, že by měli být už rozmyšleni, vymluví se, a sdělí, že je to těžké, ať jim dáme ještě pár dní, měsíců či neznámo jakou dobu. Domnívají se, že téma upadne v zapomnění, že vyšumí a že s ním nebudou mít tedy práci. Je to rozšířený styl komunikace, který však nikam nevede. Otázkou je, zda vést má nebo skutečně směřovat nikam.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

lukas zmeskal

Průmyslová práva se dotýkají každé firmy 18. červen 2020

Ochránit nápad, na němž stojí podnikání, je pro firmu buď samozřejmost, anebo záležitost, jíž nevěnuje velkou pozornost. Mgr. Lukáš Zmeškal se během své praxe patentového zástupce setkává s oběma případy. Jako partner ve společnosti patentových zástupců Langrova, s.r.o., v Plzni i jako předseda Českého svazu vynálezců a zlepšovatelů či spoluorganizátor mezinárodní výstavy technologických novinek, patentů a inovací Invent Arena v Třinci (ta letošní se posouvá až na rok 2021) se již setkal s řadou příběhů, které svým způsobem píší dějiny podnikání u nás. Jak právě on nahlíží na ochranu duševního vlastnictví?

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE