INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 21. rokem
Summit EU se sice konal již v předchozím týdnu, jeho vliv však byl evidentní i v týdnu současném. Závěry, ke kterým se v Bruselu dospělo, investory příliš nepřesvědčily. Především v první polovině týdne panovala na trzích nervózní atmosféra, což se projevilo na výprodeji rizikových aktiv a naopak apreciací americké měny. Euro se vůči dolaru dostalo pod psychologickou úroveň 1,30 EURUSD, tedy na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. Značné ztráty utrpěly i komodity. Například zlato se propadlo hluboko pod hladinu 1600 dolarů za unci. V druhé polovině týdne se situace na trzích částečně stabilizovala.

Data přicházející z globální ekonomiky nijak výrazně nepřekvapila. Obecně platí, že poslední dobou chodí lepší čísla z USA než z Evropy, což se potvrdilo i v tomto týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 366 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Naopak zklamaly listopadové maloobchodní tržby, které vzrostly pouze o 0,2 %. Úterní zasedání Fedu nic zásadního nepřineslo. Centrální bankéři vidí rizika především v souvislosti s vývojem v eurozóně. V Evropě stálo za pozornost zveřejnění výsledků německého ZEW indexu. Jeho hodnota po dlouhé době vzrostla, avšak i nadále se pohybuje v hluboce negativním teritoriu na -53,8 bodu. Listopadové spotřebitelské ceny se v eurozóně udržely na úrovni 3 %.

Zvýšená averze k riziku se v první polovině týdne podepsala i pod oslabení koruny. Ta si tak připsala ztráty k oběma hlavním měnám. V pondělí vůči euru oslabila na úroveň 25,70 EUR/CZK a pod touto hladinou se poté obchodovala i během následujících dnů. Ve čtvrtek se negativní trend obrátil a koruna dokázala své ztráty smazat. Posilování koruny pokračovalo i v pátek. Kolem 15 hodiny se jedno euro prodávalo zhruba za 25,35 koruny. Vůči americkému dolaru koruna oslabovala ještě výrazněji. Ve středu se dostala dokonce na úroveň 19,80 USD/CZK, což jsou nejslabší hodnoty české měny od července loňského roku. V druhé polovině týdne dokázala koruna část svých ztrát smazat.

Domácích dat bylo pomálu. Ve středu byl zveřejněn výsledek říjnového běžného účtu platební bilance, který vykázal přebytek 1,3 mld. korun. O den později Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty během listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, meziročně se poté zvýšily o 5,6 %. Schválen byl i návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2012, jenž počítá s deficitem 105 mld. korun. Emoce rozjitřila i debata, zda poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši cca 90 mld. korun a zůstat tak v hlavním proudu evropské integrace. Půjčku jednoznačně podporuje ČSSD a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Jednotný postoj v otázce půjčky nepanuje ani mezi odborníky a zdráhavě se k ní staví i Česká národní banka.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ


Slovo ke dni

  • Klimatický balíček přijde draho

    Spotřeba energie z obnovitelných zdrojů stoupne během příštích deseti let na 22 procent. Letos má dosáhnout 15,6 % z veškeré spotřebované energie. Pro někoho je tento cíl málo smělý. Jenže, jak uvedl ministr průmyslu a obchodu ČR Karel Havlíček, každé procento nad hodnotu 20 % si vyžádá podporu 30 miliard korun. Odhaduje se, že z veřejných prostředků půjde na obnovitelné zdroje až 900 miliard Kč. Mám v dobré paměti ujišťování ekologů, že postupně se náklady na „čistou“ energii budou snižovat, až budou srovnatelné s ostatními. Zatím to vypadá, že daňový poplatník, podnikatel i běžný spotřebitel, bude obnovitelné zdroje dotovat čím dál víc. A pak je tu druhý problém: Už dlouho víme, že obnovitelné zdroje, například používání řepky v dopravě, může být spíš na škodu než ve prospěch přírody i lidí.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtocz

Duševní vlastnictví

opa tent 1

Další podrobné informace o Evropském patentu 17. prosinec 2019

V listopadovém vydání Prosperity jsme vás zasvětili do evropského patentového systému. V tématu jsme se rozhodli pokračovat také v prosinci. Rádi bychom totiž vzbudili ještě větší zájem firem a organizací o řádnou ochranu duševního vlastnictví s tím, že je vhodné znát i náležité procesní postupy. Věřím, že pro všechny, kteří si pozorně přečetli článek předchozí, může být toto pokračování užitečné.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma_web_iprosperita Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3

INZERCE