INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Summit EU se sice konal již v předchozím týdnu, jeho vliv však byl evidentní i v týdnu současném. Závěry, ke kterým se v Bruselu dospělo, investory příliš nepřesvědčily. Především v první polovině týdne panovala na trzích nervózní atmosféra, což se projevilo na výprodeji rizikových aktiv a naopak apreciací americké měny. Euro se vůči dolaru dostalo pod psychologickou úroveň 1,30 EURUSD, tedy na nejslabší hodnoty od počátku tohoto roku. Značné ztráty utrpěly i komodity. Například zlato se propadlo hluboko pod hladinu 1600 dolarů za unci. V druhé polovině týdne se situace na trzích částečně stabilizovala.

Data přicházející z globální ekonomiky nijak výrazně nepřekvapila. Obecně platí, že poslední dobou chodí lepší čísla z USA než z Evropy, což se potvrdilo i v tomto týdnu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na 366 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Naopak zklamaly listopadové maloobchodní tržby, které vzrostly pouze o 0,2 %. Úterní zasedání Fedu nic zásadního nepřineslo. Centrální bankéři vidí rizika především v souvislosti s vývojem v eurozóně. V Evropě stálo za pozornost zveřejnění výsledků německého ZEW indexu. Jeho hodnota po dlouhé době vzrostla, avšak i nadále se pohybuje v hluboce negativním teritoriu na -53,8 bodu. Listopadové spotřebitelské ceny se v eurozóně udržely na úrovni 3 %.

Zvýšená averze k riziku se v první polovině týdne podepsala i pod oslabení koruny. Ta si tak připsala ztráty k oběma hlavním měnám. V pondělí vůči euru oslabila na úroveň 25,70 EUR/CZK a pod touto hladinou se poté obchodovala i během následujících dnů. Ve čtvrtek se negativní trend obrátil a koruna dokázala své ztráty smazat. Posilování koruny pokračovalo i v pátek. Kolem 15 hodiny se jedno euro prodávalo zhruba za 25,35 koruny. Vůči americkému dolaru koruna oslabovala ještě výrazněji. Ve středu se dostala dokonce na úroveň 19,80 USD/CZK, což jsou nejslabší hodnoty české měny od července loňského roku. V druhé polovině týdne dokázala koruna část svých ztrát smazat.

Domácích dat bylo pomálu. Ve středu byl zveřejněn výsledek říjnového běžného účtu platební bilance, který vykázal přebytek 1,3 mld. korun. O den později Český statistický úřad zveřejnil ceny průmyslových výrobců. Ty během listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,4 %, meziročně se poté zvýšily o 5,6 %. Schválen byl i návrh zákona o státním rozpočtu pro rok 2012, jenž počítá s deficitem 105 mld. korun. Emoce rozjitřila i debata, zda poskytnout půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši cca 90 mld. korun a zůstat tak v hlavním proudu evropské integrace. Půjčku jednoznačně podporuje ČSSD a TOP 09, naopak ODS se staví proti. Jednotný postoj v otázce půjčky nepanuje ani mezi odborníky a zdráhavě se k ní staví i Česká národní banka.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ


Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3