INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Globální finanční krize se hluboce odrazila na hospodaření stavebních firem i navazujících oblastech podnikání, jako například výrobě stavebních hmot a developerské činnosti. Sektor tvrdě doplácí na nedostatek investičních prostředků jak ve státní, tak i v soukromé sféře. Tržby meziročně klesly 75 % developerů, více než polovině stavebních firem a 67 % výrobců stavebních materiálů. Krize českého stavebnictví bude pokračovat i v letošním roce. Informace vyplývají z oborové analýzy Stavebnictví, kterou zveřejnil poskytovatel ekonomických informací, společnost Soliditet (dříve Creditinfo), člen skupiny Bisnode.

„Impulsem ke krizi celého stavebního sektoru se stala neochota bankovní sféry financovat nové projekty a razantní pokles stavebních zakázek, který souvisí s celkovou ekonomickou krizí a omezením výdajů z veřejných rozpočtů. Aktuálně na trhu panuje vysoce konkurenční prostředí a nadprůměrně dlouhé doby splatnosti faktur. Tvrdý boj o každou zakázku tlačí ceny dolů, přičemž podstatně hůře jsou na tom menší hráči, kteří působí v roli subdodavatelů. Z detailní analýzy největších hráčů v sektoru vyplývá, že tržby meziročně klesly více než polovině firem," komentoval výsledky studie ředitel společnosti Soliditet David Farský s tím, že krize českého stavebnictví se v roce 2012 s největší pravděpodobností ještě prohloubí a složitá situace na trhu způsobí další krachy firem. „K prohloubení recese navíc přispěje zvýšení DPH," uzavřel David Farský.

V rámci Odvětvové srovnávací analýzy developerských firem společnost Soliditet hodnotila vzorek 53 nejvýznamnějších hráčů na trhu. Jejich celkové tržby klesly z 14,8 miliard korun v roce 2008 na 9,6 miliard korun v roce 2010, což představuje propad o 35 %. Pouze třetina firem na trhu svůj podíl z pohledu dosažených tržeb udržuje nebo zvyšuje.

 (tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3