INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
akcentaPolitika v tomto týdnu dominovala vývoji na finančních trzích a do pozadí odsunula i zveřejněné ekonomické statistky. Zatímco těsné vítězství F. Hollanda ve francouzských prezidentských volbách se víceméně očekávalo, tak výsledky řeckých parlamentních voleb otřásly důvěrou ve schopnost a ochotu země uskutečňovat kroky k potřebným reformám. Výsledky řeckých voleb skončily fiaskem pro strany (Nová demokracie a PASOK), které vyjednaly finanční pomoc a naopak výrazně posílily krajně levicové a pravicové strany. Ty odmítají další reformy uskutečňovat a jedním z jejich cílů je i vystoupení země z eurozóny. V průběhu týdne se nepodařilo vytvořit politickým stranám vládní koalici. To se sice může změnit o tomto víkendu, avšak stále pravděpodobněji se jeví uskutečnění nových voleb. Díky politické nestabilitě tak opět o něco vzrostla pravděpodobnost scénáře, že země nakonec opustí eurozónu.

Nepříliš příznivé zprávy však přicházely i ze západního Středomoří. Poslední dobou jak jinak než ze Španělska. Tamní vláda se rozhodla přikročit ke stabilizaci bankovního sektoru a požaduje po bankách navýšení rezerv na krytí špatných realitních úvěrů v hodnotě 30 mld. eur. Sama se bude podílet zhruba polovinou finančních prostředků. Několikaletý pokles cen na trhu s nemovitostmi je přitom černou můrou španělské ekonomiky a místních bankovních institucí. To, že je situace v této zemi napjatá potvrdily výnosy 10letých státních dluhopisů, které v týdnu opět překonaly kritickou hranici 6 %. Vzrostl naopak zájem o „bezpečné" americké a německé dluhopisy. Celkově v týdnu ztrácela riziková aktiva jako akcie a vysoce úročené měny.

V domácím hospodářství byla v týdnu zveřejněna celá řada čerstvých makroekonomických dat. Výsledky většiny statistik skončily v souladu s tržními odhady a potvrdily tak současný stav domácí ekonomiky. Situace není dobrá, ale není ani tak zle, jak se předpokládalo na konci loňského roku. Odhad HDP za 1. čtvrtletí se dozvíme v příštím týdnu, ale již nyní je jasné, že žádné prudké oslabení ekonomiky nepřišlo. Některé statistiky navíc pozitivně překvapily. Nejvíce výsledek zahraničního obchodu za březen letošního roku, potažmo za celé první čtvrtletí. Rekordní březnový přebytek obchodní bilance ve výši 37,5 mld. korun tak potvrdil, že Česká republika je konkurenceschopná na zahraničních trzích. Tento údaj však kazí fakt, že přebytek není tažen rostoucími objemy vývozu, ale spíše klesajícími objemy dovozu. Překvapil i pokles míry nezaměstnanosti. Ta se v dubnu snížila na 8,4 %, avšak téměř výhradně díky sezonním faktorům. Šance, že se situace na pracovním trhu do konce letošního roku nějak výrazně zlepší, je však minimální. Poklesla i dynamika růstu spotřebitelských cen z březnových 3,8 % na dubnových 3,5 %.

Koruně se nedařilo a oslabovala. Její ztráty lze připsat na vrub rostoucí rizikové averzi na finančních trzích, která se podepsala pod oslabení všech středoevropských měn. Na zveřejněná makrodata koruna téměř nereagovala. Na měnovém páru s eurem se v týdnu definitivně usadila nad hranici 25 CZK/EUR a obchodování probíhalo převážně v okolí hladiny 25,20 CZK/EUR. Výjimkou však nebyly ani obchody nad úrovní 25,30 CZK/EUR. Výraznější ztráty si koruna připsala vůči americké měně a dostala se na nejslabší hodnoty od konce ledna letošního roku. V pátek zavírala nad hladinou 19,50 CZK/USD. V případě, že bude pokračovat rostoucí napětí na finančních trzích, lze očekávat další tlak na depreciaci středoevropských měn, korunu nevyjímaje.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Slovo ke dni

  • Cestování opět v kurzu

    Blíží se dovolené a s tím i poptávka po tuzemských i zahraničních zájezdech stoupá. Po několika krizových letech, které ovlivnila zejména pandemie Covidu-19, lidé opět mají chuť cestovat a poznávat cizí kraje. Zvýšený zájem potvrzují cestovní kanceláře, mnohé z nich už hlásí vyprodáno. Ani zvýšené životní náklady nezabránily většině Čechů, aby na dovolené šetřili. Dokonce největší CK Čedok si pochvaluje, že loňský rok byl pro ni nejúspěšnější v novodobé historii. A tento trend nyní pokračuje. Vypadá to, že lidé budou raději šetřit na energiích a potravinách, ale letní měsíce si chtějí užít. Pokládám to za dobrou zprávu. Optimizmus našim spotřebitelům tedy rozhodně nechybí a věří, že zas bude líp.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2023

INZERCE

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3