INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
akcentaPolitika v tomto týdnu dominovala vývoji na finančních trzích a do pozadí odsunula i zveřejněné ekonomické statistky. Zatímco těsné vítězství F. Hollanda ve francouzských prezidentských volbách se víceméně očekávalo, tak výsledky řeckých parlamentních voleb otřásly důvěrou ve schopnost a ochotu země uskutečňovat kroky k potřebným reformám. Výsledky řeckých voleb skončily fiaskem pro strany (Nová demokracie a PASOK), které vyjednaly finanční pomoc a naopak výrazně posílily krajně levicové a pravicové strany. Ty odmítají další reformy uskutečňovat a jedním z jejich cílů je i vystoupení země z eurozóny. V průběhu týdne se nepodařilo vytvořit politickým stranám vládní koalici. To se sice může změnit o tomto víkendu, avšak stále pravděpodobněji se jeví uskutečnění nových voleb. Díky politické nestabilitě tak opět o něco vzrostla pravděpodobnost scénáře, že země nakonec opustí eurozónu.

Nepříliš příznivé zprávy však přicházely i ze západního Středomoří. Poslední dobou jak jinak než ze Španělska. Tamní vláda se rozhodla přikročit ke stabilizaci bankovního sektoru a požaduje po bankách navýšení rezerv na krytí špatných realitních úvěrů v hodnotě 30 mld. eur. Sama se bude podílet zhruba polovinou finančních prostředků. Několikaletý pokles cen na trhu s nemovitostmi je přitom černou můrou španělské ekonomiky a místních bankovních institucí. To, že je situace v této zemi napjatá potvrdily výnosy 10letých státních dluhopisů, které v týdnu opět překonaly kritickou hranici 6 %. Vzrostl naopak zájem o „bezpečné" americké a německé dluhopisy. Celkově v týdnu ztrácela riziková aktiva jako akcie a vysoce úročené měny.

V domácím hospodářství byla v týdnu zveřejněna celá řada čerstvých makroekonomických dat. Výsledky většiny statistik skončily v souladu s tržními odhady a potvrdily tak současný stav domácí ekonomiky. Situace není dobrá, ale není ani tak zle, jak se předpokládalo na konci loňského roku. Odhad HDP za 1. čtvrtletí se dozvíme v příštím týdnu, ale již nyní je jasné, že žádné prudké oslabení ekonomiky nepřišlo. Některé statistiky navíc pozitivně překvapily. Nejvíce výsledek zahraničního obchodu za březen letošního roku, potažmo za celé první čtvrtletí. Rekordní březnový přebytek obchodní bilance ve výši 37,5 mld. korun tak potvrdil, že Česká republika je konkurenceschopná na zahraničních trzích. Tento údaj však kazí fakt, že přebytek není tažen rostoucími objemy vývozu, ale spíše klesajícími objemy dovozu. Překvapil i pokles míry nezaměstnanosti. Ta se v dubnu snížila na 8,4 %, avšak téměř výhradně díky sezonním faktorům. Šance, že se situace na pracovním trhu do konce letošního roku nějak výrazně zlepší, je však minimální. Poklesla i dynamika růstu spotřebitelských cen z březnových 3,8 % na dubnových 3,5 %.

Koruně se nedařilo a oslabovala. Její ztráty lze připsat na vrub rostoucí rizikové averzi na finančních trzích, která se podepsala pod oslabení všech středoevropských měn. Na zveřejněná makrodata koruna téměř nereagovala. Na měnovém páru s eurem se v týdnu definitivně usadila nad hranici 25 CZK/EUR a obchodování probíhalo převážně v okolí hladiny 25,20 CZK/EUR. Výjimkou však nebyly ani obchody nad úrovní 25,30 CZK/EUR. Výraznější ztráty si koruna připsala vůči americké měně a dostala se na nejslabší hodnoty od konce ledna letošního roku. V pátek zavírala nad hladinou 19,50 CZK/USD. V případě, že bude pokračovat rostoucí napětí na finančních trzích, lze očekávat další tlak na depreciaci středoevropských měn, korunu nevyjímaje.

Miroslav Novák, analytik společnosti AKCENTA CZ

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3