INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Evropa má dohodu na druhém záchranném balíku pro Řecko v celkovém objemu 109 mld. eur. Současně by se měli pomoci účastnit i soukromí věřitelé, kteří by v nadcházejících třech letech měli splatný řecký dluh zhruba v hodnotě 37 miliard eur nahradit novým třicetiletým (účast v plánu je ale dobrovolná a celkový efekt lze stěží odhadnout). Vedle toho dostanou banky možnost prodat pod cenou (21 % oproti nominálu) řecký dluh v celkové hodnotě 12,6 mld. eur.

To je opatření, které by mělo vést ke snížení dluhové zátěže a současně pravděpodobně vyvolá první selektivní bankrot členské země eurozóny. Jde o průlom v dosavadním přístupu, protože slovo bankrot bylo prozatím v evropských kruzích zakázané a ostře proti němu vystupovala především ECB.

Eurozóna současně s tím rozhodla o rozšíření pravomocí záchranného fondu EFSF. Z toho by se měla dát financovat i pomoc bankovnímu sektoru (do-kapitalizace), a to navíc v zemích, které nemají a nechtějí dohodu na záchranném balíku. Současně bude mít EFSF možnost intervenovat na sekundárních trzích a budou výrazně změkčeny podmínky pro pomoc z fondu (delší splatnost - ze 7,5 na 15 až 30 let a za úrok 3,5 %).

Co si z toho všeho odnést?

Pozitivní rozhodně je, že se evropští politici dohodli s ECB na tom, že selektivní bankrot Řecka není tabu. Současně byl rozšířen zbrojní arsenál EFSF tak, aby se dala lépe zastavit nákaza ve finančním systému.

Řecký dluh ale pravděpodobně bude nakonec potřebovat osekat daleko více, než si jsou evropští politici v tuto chvíli schopni přiznat. Současná opatření by měla z celkové dluhové zátěže v ideálním případě odmazat zhruba 26 mld. eur (to jen asi 7 % z dluhu 350 mld. eur). Aby se Řecko stalo solventní, je třeba odmazat násobně více (180 - 200 mld eur). I když tedy současná dohoda poskytuje periferiím eurozóny vítaný oddech, o definitivní řešení řeckého problému půjde jen stěží.

- Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3