INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
CSOB_logoKaždým dnem se zdá být čím dál tím jasnější, že jen dva roky po tzv. "Velké recesi" čeká vyspělé ekonomiky (v čele s USA a eurozónou) v lepším případě stagnace a v horším pak další recese. Nicméně, ač má globální ekonomika v relativně krátkém období v zásadě velmi podobný problém, kterým je ochabující růst, pak je celkem zřejmé, že mezi mezi roky 2009 a 2011 nelze stavět rovnítko. Ke globálnímu ekonomickému ochlazování totiž dochází za velmi odlišných podmínek.

Předně, navzdory všem divokým zprávám z periferie eurozóny nečelí globální finanční trhy ani zdaleka tak velkému napětí jako po pádu banky Lehman Brothers. Ať se již podíváme na ukazatele tržního rizika (volatilitu) či kreditního rizika (v podobě rizikových marží), tak ty ani v jednom případě nedosahují tak extrémně vysokých hodnot jako na přelomu roku 2008 a 2009. To se pochopitelně může změnit, ale prozatím tomu tak není, což je určitě plus, neboť čeká-li vyspělý svět recese, pak je důležité, aby se to obešlo bez finanční krize (bohužel poslední zprávy z Řecka v tomto ohledu nejsou povzbudivé ).

Další zásadní rozdíl proti roku 2009 spočívá i v tom, že současné zpomalení je mimo jiné dáno i kolektivním utahováním opasků. Snad s výjimkou Japonska dochází k relativnímu zpřísnění rozpočtové politiky prakticky všude - šetří se nejen v zadlužených ekonomikách eurozóny, ale i v USA či ve Velké Británii a konec konců i v ČR (viz v pátek schválené zákony). K obezřetné fiskální politice se však uchylují i země jako je např. Německo a Čína, jejichž domácí poptávka je relativně slabá, a tak tyto ekonomiky generují obrovské obchodní přebytky. Bude-li se situace globální makroekonomická dále vyhrocovat, lze očekávat sílící mezinárodní tlak, aby tyto země své rozpočty uvolnily a podpořily tak chřadnoucí globální poptávku.

Jan Čermák

Analytik ČSOB

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3