INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 24. rokem
100_6369Zákaz vjezdu "klasických" aut do center měst má platit v roce 2050. Mnohem dříve hodlá Brusel změnit spotřební daň takovým způsobem, že nafta bude dražší než benzin. Centra měst zcela bez klasických aut, tak si Evropská komise představuje budoucnost městské dopravy v roce 2050. Právě se zákazem vjezdu aut se spalovacím motorem počítá podle německého deníku Handelsblatt modifikace tzv. Bílé knihy, kterou se Evropská komise chystá představit. Zmíněný zákaz má platit ve všech členských státech, tedy i u nás. Do měst by tak byly puštěny jen elektromobily nebo jiné ekologické vozy.

Už o roky dříve komise hodlá brojit proti spalovacím motorům úpravou daně z pohonných hmot. Její výše by měla být přímo úměrná tomu, kolik auto vypustí emisí. V praxi by to znamenalo, že by diesel byl dražší než natural a obě tato paliva pak mnohem dražší, než stlačený zemní plyn (CNG).

Automobilky již elektromobily vyrábějí, ale jejich provoz není zrovna nejpohodlnější. Auta mají v současnosti malý dojezd; mezi stem až dvěma sty kilometrů na jedno nabití. Elektromobil si již můžete dobít na dvou místech i v Praze. Trvá to však šest hodin. Přesto se o elektromobilech nyní začíná hovořit stále častěji, a je také proč; Škoda představila v Paříži prototyp svého prvního elektromobilu, řada výrobců je již na náš trh dodává a rakouský FastBox otevře u nás půjčovny elektromobilů a nabídne i místa pro nabíjení včetně budované sítě rychloopraven automobilů. Evropská komise počítá s prudkým rozvojem elektromobilů a předpokládá, že v roce 2030 už polovina aut na silnicích bude mít ekologický pohon.

(no)

Slovo ke dni

  • Proč skončili živnostníci?

    Loni ukončilo činnost 1300 nejmenších podnikatelů. Asi není žádným překvapením, že řada z nich si spočítala, že ve stále těžších ekonomických podmínkách se prostě neuživí a „zavřeli krám“. Ale je tu ještě jeden významný faktor. Jen v mém okolí se rozhodly dvě osoby samostatně výdělečně činné zrušit živnostenský list z administrativních důvodů. Nechtěly si totiž otevřít datovou schránku, která je od nového roku 2023 k podnikání nutná. Pro někoho jen obvyklá operativa, pro jiného však další „papírování“ a možná až nepříjemný dohled státu. Uvidíme, zda je úbytek živnostníků jen mimořádný jev, který se v příštích letech nebude opakovat, nebo byl nastoupen nový dlouhodobý trend. Ti, co zůstali, brzy zjistí, že se vlastně nic podstatného nestalo, nebo naopak se s datovými schránkami nesžijí. Podle mého názoru převáží první skupina. Každá...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2023

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

karabec 4

O společensky užitečné činnosti v oblasti ochrany duševního vlastnictví 6. prosinec 2022

Povědomí o duševním vlastnictví, jeho významu v podnikání i celé ekonomice země, nutnosti je chránit a odpovídajícím způsobem usilovat o výhody, které nabízí, to jsou témata, která ne vždy rezonují ve strategiích firem či organizací. Je to škoda. Proto nejen Úřad průmyslového vlastnictví, ale také například IP mediační centrum Praha, zapsaný ústav, vyvíjí množství aktivit na podporu správného chápání nehmotného majetku a péče o něj. Hovořila jsem o tom s JUDr. Davidem Karabcem, MPA, LL.M., ředitelem centra a špičkovým odborníkem v tomto směru:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3