INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

Logo CzechTrade bar velkeLoňský rok byl pro český export i agenturu CzechTrade úspěšným. V porovnání s rokem 2018 se vývoz zvýšil o 3,6 % na hodnotu přesahující 4 563 mld. Kč. „Jsme rádi, že se českému zahraničnímu obchodu a českým podnikatelům daří.

Potvrzuje se, že jsme v exportu nadále úspěšní zejména v oblasti automotive, ale také telekomunikací. Kromě klasických exportních zemí nově posilujeme například ve Švýcarsku, USA nebo Japonsku,“ říká Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy.

Z pohledu metodiky pohybu zboží přes hranice dosáhla obchodní bilance hodnoty 501,3 mld. Kč a meziročně tak přidala 31,7 %. Vývoz v minulém roce vzrostl o 3,6 % a dosáhl hodnoty 4 563,3 mld. Kč, dovoz meziročně vzrostl o 1,0 % a vykázal objem 4 062 mld. Kč.

Mezi největší exportní partnery České republiky se dlouhodobě řadí evropské i mimoevropské země, jako je například Německo, Slovensko, Polsko, Francie a Velká Británie. V loňském roce se českým exportérům ale dařilo prosazovat i v náročných teritoriích a procentuálně tak nejvíce rostl export do Švýcarska, USA a Japonska. Podíl vývozu do zemí EU činil 83,6 %, což je srovnatelné s rokem 2018.

Nejvyšší podíl na exportu v loňském roce opět zaznamenaly osobní automobily a vozidla pro dopravu osob (11,48 %), díly a příslušenství motorových vozidel (7,95 %), zařízení pro zpracování dat (6,61 %) a telekomunikační zařízení (6,56 %). Čtyři uvedené položky zaujímají 32,6 % z podílu celkového vývozu. „Čeští exportéři se dokázali prosadit i v oborech s menším objemem zakázek. Například export vědeckých přístrojů v roce 2019 vzrostl o 10 %, chemických výrobků o 9,4 % a výrobky z oblasti aerospace o 6,9 %. Letecké motory byly pak druhou největší exportní položkou do USA a další významný artikl představovaly elektronové mikroskopy,“ dodává ministr průmyslu, obchodu a dopravy, Karel Havlíček.

Rozšíření poboček CzechTrade, podpora českého designu i rozvoj portálu

K úspěchům agentury CzechTrade se v minulém roce řadí především rozšíření služeb poskytovaných v zahraničí.
Kromě rozvoje zahraniční sítě poboček se agentura CzechTrade v roce 2019 zaměřila na ještě intenzivnější podporu českého průmyslového designu a dařilo se jí propojovat české firmy s předními designéry. „Agentura CzechTrade se v roce 2019 vůbec poprvé zúčastnila Designbloku, na němž zorganizovala nejen odborný doprovodný program, ale také prezentaci 8 firem. I v roce 2020 připravujeme nové projekty v oblasti průmyslového designu a kreativních průmyslů,“ uvádí generální ředitel agentury CzechTrade, Radomil Doležal.

Nadále se agentuře dařilo rozvíjet spolupráci s vybranými vysokými školami a univerzitami. Podařilo se zajistit stáže pro desítky studentů. Ti v loňském roce projevovali největší zájem zejména o stáže v USA a Mexiku (30 studentů), ale také v centrále CzechTrade (9 studentů). Pro rok 2020 v tomto plánuje agentura CzechTrade pokračovat a vedle spolupráce s VŠE by ráda zapojila i další univerzity.

V průběhu roku byl taktéž inovován oficiální portál pro podnikání a export – BusinessInfo.cz. Portál, jehož realizátorem je CzechTrade a gestorem MPO, získal zcela novou podobu, která by jeho uživatelům měla zajistit snadnou orientaci a ještě větší uživatelskou přívětivost. „Inovovaný portál BusinessInfo.cz nabízí podnikatelům větší komfort, všechny podstatné informace najdou na základě nového intuitivního vyhledávání a filtrování rychle a pohodlně na jednom místě. V rámci redesignu portálu jsme využili nové technologie, založené na cloudovém řešení, web je samozřejmě responzivní. Jeho další rozvoj plánujeme i pro letošní rok,“ doplňuje Radomil Doležal.

Více jak 2500 zakázek, 4% nárůst klientů a 1 065 exportních příležitostí

Agentura CzechTrade realizovala 2519 zakázek a zaznamenala tak v uplynulém roce meziročně více než 3% nárůst zakázek. Meziročně vrostl o 4 % také počet klientů (1 247). Agentura CzechTrade pomohla českým podnikatelům zprostředkovat v loňském roce až 1 065 exportních příležitostí, tedy konkrétních poptávek zahraničních firem. „Poskytování kvalitního servisu českým firmám v rámci jejich exportních aktivit je pro nás stěžejní, chceme být co nejvíce nápomocni. V případě nejperspektivnějších firem zprostředkováváme setkání se zahraničními nákupčími během tzv. Sourcing days. V roce 2019 se takových setkání pořádalo 12 a účastnilo se jich 160 českých firem, což představuje 490 konkrétních jednání českých dodavatelů se zahraničními nákupčími,“ říká Radomil Doležal.

Výrazně se zvýšil počet akcí exportního vzdělávání pořádaných CzechTrade, v meziročním srovnání až o 45 %. Exportních konferencí nebo odborných seminářů, jejichž cílem je pomoc českým podnikatelům při vstupu na zahraniční trh, se zúčastnilo více než 2000 podnikatelů. Velmi pozitivní odezvu pak získalo celkem 32 akcí pořádaných v českých regionech. Celkem 775 firem se pak pod záštitou CzechTrade prezentovalo na 144 výstavách a veletrzích v zahraničí, a to včetně akcí spolufinancovaných z projektů NOVUMM, NOVUMM KET a Design pro konkurenceschopnost.

Meeting Point 2020 za účastí inovativních firem

V průběhu února se uskutečnilo setkání Meeting Point CzechTrade za účasti více než 350 firem a 50 ředitelů zahraničních kanceláří CzechTrade. V rámci akce měli podnikatelé možnost během půlhodinových konzultací diskutovat své exportní plány a záměry. „Letos projevilo zájem o konzultace 30 % inovativních firem, přes 10 % z nich tvořili start-upy, které přinášejí na trh unikátní řešení. Rádi bychom se v budoucnu právě na tyto firmy zaměřili a pomohli jim se vstupem na zahraniční trhy,“ doplňuje Radomil Doležal.

O agentuře CzechTrade

CzechTrade je agentura na podporu obchodu a již více než 20 let je partnerem českých firem na jejich cestě k exportním úspěchům. Jejím cílem je usnadnit českým firmám rozhodování o výběru vhodných teritorií, zkrátit dobu vstupu na daný trh, podpořit aktivity směřující k dalšímu rozvoji firmy v zahraničí, a především eliminovat rizika spojená se vstupem na nové, neznámé trhy. Zahraniční kanceláře agentury CzechTrade poskytují služby v 59 zemích na pěti kontinentech.

www.czechtrade.cz 

(tz)

Slovo ke dni

  • Konec mentolek

    Tak nám Brusel zakázal mentolové cigarety. Prý svádějí děti a mládež ke kouření. O tom bych si dovolil pochybovat, protože k neřestem vedou spíš nuda, pocit nedospělosti, špatné vzory v rodině a společnosti... Vzpomínám si, že jako kluci jsou si balili do toaletního papíru suché (říkali jsme “mocné”) listí - a jak nám to chutnalo! Babička si zapalovala mentolku, když potřebovala na astma trochu protáhnout plíce. Nemyslím si, že zakazování tabákových výrobků s příchutí je tou pravou cestou k nekouření, když si zájemce může koupit náhradu. Přestaneme snad z podobného důvodu vyrábět vaječný koňak nebo rum, protože lidem chutnají víc než vodka? Zakázané ovoce, jak známo, přitahuje pozornost. A Evropská unie jistě také nechce být chápána jako přísný vychovatel, který nám bere to, co máme rádi.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2020

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

logo KOBtsoft   EON EG 2017 107 icom
         

Partneři:

logo-grada3  ca2 logo-dtoczupv logo 56

Duševní vlastnictví

upv logo

Řízení kvality přináší prestiž nejen na mezinárodním poli 16. březen 2020

Úřad průmyslového vlastnictví dosáhl na poli řízení kvality vynikajících výsledků. Korunovány byly například loni oceněním Manažer kvality roku, jež loni udělila Česká společnost pro jakost Ing. Miroslavu Paclíkovi, Ph.D., řediteli odboru patentových informací a představiteli vedení pro integrovaný systém řízení ÚPV. Co všechno činnost související s kvalitou obnáší, jaký užitek Úřadu i jeho klientům dává a jakou inspiraci ostatním může poskytnout, o tom je následující rozhovor se jmenovanou osobností:

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let Sacm Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE