INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

fire 91504 1280Výchozí varianta nastavení parametrů nového důchodového systému, se kterou přišla Komise pro spravedlivé důchody, počítá s tím, že živnostníci začnou platit mnohem vyšší odvody. Opatření dopadne zvláště tvrdě na nejdrobnější podnikatele. Živnostníci sdružení v Hospodářské komoře ČR s takovým záměrem nesouhlasí.

Podle důchodové komise je současné nastavení parametrů důchodového systému neudržitelné, a proto u živnostníků prosazuje úpravu stávajícího konsenzuálního rozdělení jejich příjmů tak, že se má razantně zvýšit část peněz podléhající pojistnému. Komise chce, aby se živnostníkům odvody vypočetly ze 75 % rozdílu mezi příjmy a výdaji (nyní z 50 %) a zároveň aby se jim i zvýšil minimální základ pro výpočet pojistného ze současných 25 na 40 % průměrné mzdy.

„To jinými slovy znamená zvýšení daní. Sociální pojištění je v podstatě daň jako kterákoli jiná. Ačkoliv si živnostníci uvědomují nezbytnost důchodové reformy, pro OSVČ s nízkými příjmy by toto zvýšení odvodu bylo likvidační a vhánělo by je do šedé zóny,“ uvedla viceprezidenta Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková po diskusi se živnostníky v Sekci živností a řemesel Hospodářské komory.

„Tím by samozřejmě došlo k významnému snížení počtu OSVČ, a i pracovních míst, které tyto OSVČ vytvářejí, a též ke zpomalení tvorby HDP naší země,“ poznamenal viceprezident Hospodářské komory a prezident Cechu obkladačů ČR Roman Pommer.

Osoby samostatně výdělečné činné v současné době odvádějí ze svých výdělků pojistné na důchodové pojištění, které jde na důchody dnešních seniorů (průběžný důchodový systém), a to v 28% sazbě. Základem pro výpočet výše pojistného je polovina rozdílu mezi dosaženými hrubými příjmy a vynaloženými výdaji.

Tento rozdíl je tzv. smíšeným důchodem drobných podnikatelů a zahrnuje jak zisk, tak příjem z pracovní činnosti pro vlastní podnik. Tak jako se pojistné neodvádí ze zisku zaměstnavatelů, tak se pojistné neplatí z podnikatelského zisku OSVČ, ale jen z peněz odpovídajících mzdě. Stávající rozdělení smíšeného důchodu půl na půl je výsledkem intenzivních politických a odborných diskuzí, vedených v minulosti.

Příklad, jak stát hodlá živnostníkům zvýšit odvody

Přepokládejme, že drobná švadlena, pro kterou je podnikání hlavním způsobem obživy, utrží v průměru za měsíc 30 tisíc korun. I při uplatnění 60% paušálu na odečet výdajů ale švadlena musí odvádět pojistné z minimálního vyměřovacího základu, a to jak při stávajícím nastavení, tak i v případě realizace návrhu důchodové komise. Ovšem kvůli komisí navrhované změně způsobu stanovení minimálního vyměřovacího základu by její odvod skokově narostl o 60 procent.

V jiném případě živnostník, umělecký kovář, pro kterého je podnikání hlavním způsobem obživy, utrží za měsíc průměrně 90 tisíc korun. Při použití 60% paušálu mu vyměřovací základ vychází vyšší než minimální vyměřovací zaklad – jak v současném systému, tak i podle návrhu důchodové komise. Jenže kvůli tomu, že by nově musel živnostník vycházet ze 75 % rozdílu mezi příjmy a výdaji, odváděl by na důchodové pojištění skokově o 50 procent více.

Navržená opatření Komise pro spravedlivé důchody dopadnou zvláště tvrdě na živnostníky s nejnižšími příjmy.

V ČR působí 1,036 milionu živnostníků se živnostenských oprávněním, z tohoto počtu je živnost pro cca 600 tisíc lidí hlavním zdrojem živobytí. Hospodářská komora České republiky má ve svých řadách přes 16 tisíc živnostníků, malých a středních firem i pro tuzemské hospodářství strategicky důležitých velkých podniků a zastřešuje 122 svazů, profesních asociací, řemeslných cechů a klastrů.

(tz)

Ilustrace Pixabay.com

Slovo ke dni

  • Doba byrokratická

    Prý umožňuje lepší fungování státu. V něčem možná ano. Rozhodně má aparát, který může zabezpečit lepší kontrolu. Ale umožňuje i snazší podnikání? Tady už je to na pováženou. Hlasy lidí z businessu zní unisono. Podnikatelské prostředí v České republice potřebuje výrazné zlepšení. A opravdu se nenechme ukolébat tím, že vloni vzniklo meziročně nejvíce firem od dob pandemie. Bohužel úřednický aparát neroste jen proto, aby byly úkoly státu zvládány rychleji a kvalitněji, ale protože těch úředních povinností přibývá i s ohledem na požadavky EU. A tak nevznikají nová a nová úřednická místa zdaleka jen na straně státu. Podniky si stále častěji musí najímat externí dodavatele, kteří by pro ně onu byrokratickou část businessu dokázali zpracovat na klíč. Případně staví vlastní oddělení, které musejí tuto agendu zvládnout. Administrativa tak...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3