INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 22. rokem

chrome wA9J5ln2foAktuální stav projektů v samosprávách, které vyhrály soutěž 5G pro 5 měst. Jedno z hlavních témat jednání, které ve Stříteži u Jihlavy uspořádalo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO).

Mimo jiné zaznělo, že se chytrá města zajímají o podporu pro zavádění 5G sítí a výzkumy související s 5G a zdravím, bojují s dezinformacemi, jsou v průběžném kontaktu s operátory a samozřejmě jim jde hlavně o technologický pokrok ve prospěch lidí, kteří v nich žijí.

To vše má i byznysovou stránku, 5G totiž přinášejí celou řadu příležitostí pro podnikatele.

"Podpora využití nových technologií jde nejen napříč resorty, ale všemi oblastmi lidské činnosti. Na MMR v této souvislosti logicky řešíme hlavně roli samospráv a příležitosti pro rozvoj měst a obcí, kolegové z MPO mají na starosti podporu podnikání, na kterém stojí místní ekonomický rozvoj," říká náměstek ministryně pro místní rozvoj pro regionální rozvoj David Koppitz a dodává: "Důležité je, aby podpora 5G sítí jako nástroje pro rozvoj Smart City v České republice byla součástí Hospodářské strategie i dílčích plánů pro využití evropských peněz."

"Inspirací pro to, jak uchopit 5G u nás, jsme našli v italské L´Aquile, představitelé tohoto města se mimo jiné zúčastnili slavnostního vyhlášení výsledků soutěže 5G pro 5 měst, kterou jsme spolu s MMR loni vůbec poprvé uspořádali," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: "Podobně jako v Itálii je naším cílem vytvořit inovační ekosystém, kde úzce spolupracují samospráva, výzkumné organizace, telekomunikační a technologické firmy na aplikacích,
které díky digitálním technologiím zlepšují kvalitu života občanů."

"Z pracovního setkání vyplynulo, že každé z prezentovaných 5G měst má trochu jinou prioritu, ale podstata využití 5G je pro všechny stejná," říká ředitelka odboru regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj Marie Zezůlková a dodává: "Pro Jeseník to je financování projektů, v Ústí nad Labem kladou důraz na vývoj v ČR a spolupráci se start-upy. Pro Karlovy Vary je klíčová telemedicína, Bílina řeší kromě financování zejména bezpečnost včetně přenositelnosti získaných dat pro snižování kriminality."

"V rámci Ministerstva vnitra nyní řešíme hlavně standardizaci, tedy parametry přechodu ze 4G na 5G a související služby. A to i v kontextu s potřebami komunikace integrovaného záchranného systému," říká ředitel odboru informačních technologií a komunikací Ministerstva vnitra (MV) Bohdan Urban a dodává: "Z pohledu infrastruktury se jedná zejména o tři typy služeb, které 5G sítě přinesou. Jde o zvýšení efektivity využívání kmitočtů včetně zlepšení dostupnosti, vysoce spolehlivou komunikaci s nízkým zpožděním a masivní komunikaci mezi stroji a zařízeními."

Jednání se kromě zástupců MMR, MPO, MV a 5G měst (tedy Bíliny, Jeseníku, Karlových Varů a Ústí nad Labem s tím, že Plzeň byla v kontaktu na dálku) zúčastnili i představitelé Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) či Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Od předsedkyně ČTÚ Hany Továrkové mimo jiné zaznělo: "ČTÚ zřídilo e-mailovou schránku Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.<mailto:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Řada společných aktivit se v souladu s vládními strategiemi uskuteční v rámci nedávno vzniklé 5G aliance<https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/s-rozvojem-siti-pate-generace-pomuze-5g-aliance--256052/>, témat je skutečně velké množství.

Slovo ke dni

  • Pomohla “klasika"

    Letošní zima ukázala svou pravou tvář, přinesla mnoho sněhu a kruté mrazy. Prověřila také naše zdroje energií. Ve Švédsku museli sáhnout ke klasické výrobě elektřiny, protože zásobování z obnovitelných zdrojů nestačilo. V Chorvatsku došlo k podobné situaci a hrozilo, že evropská přenosová soustava zkolabuje. Ke cti opět přišlo uhlí, jádro a plyn. Tentokrát se blackout podařilo zažehnat, ale příště to třeba už nevyjde. Co se stane pak, když vše převádíme na elektrický pohon - domácnosti, dopravu, továrny, peníze, celý náš život. Vůbec není těžké si představit, že při výpadku elektřiny se vše zastaví a svět přestane fungovat. Úder do našich všedních dní bude mít ještě větší následky než pandemie Covidu-19. Snad si ti, kteří plánují energetickou politiku, uvědomují hrozící rizika a nedopustí, aby došlo k nejhoršímu.

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Únor 2021

INZERCE

Partneři

Generální partner:

logo gc 2018

Vyšlo u nás

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

EON EG 2017 107  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví

karabec 2

Rozhodčí řízení jako efektivní způsob řešení sporů o doménová jména 4. únor 2021

Stálý Rozhodčí soud při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky působí jako nezávislý orgán pro rozhodování sporů nezávislými rozhodci podle předpisů o rozhodčím řízení (dále jen „Rozhodčí soud“). Tento Rozhodčí soud je mimo jiné také sudištěm pro spory o doménová jména .cz, přičemž řešení těchto sporů Rozhodčím soudem probíhá v současné době na základě Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz a Pravidel alternativního řešení sporů, která jsou v platnosti od 25. 5. 2018.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy svaz obchodu103 logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3 

INZERCE