INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Dnem 14. prosince 2012 začala platit nová pravidla pro používání zdravotních tvrzení při označování potravin, konkrétně v rámci nařízení (ES) č. 1924/2006 a nařízení (EU) č. 432/2012. Výrobci tak mohou na obalech, ale i v reklamě a obchodních sděleních, používat pouze zdravotní tvrzení, která jsou v souladu s požadavky těchto nařízení. Neznamená to ale, že jsou zakázána všechna tvrzení na obalech potravin, jak se několikrát v médiích objevilo. I nadále je možné používat odkazy na obecné, nespecifické příznivé účinky živiny nebo potraviny na celkové dobré zdraví a pohodu, pokud jsou doplněny specifickými zdravotními tvrzeními ze seznamu schválených zdravotních tvrzení.

Abychom byli konkrétnější, použijme například značení žvýkaček bez cukru. Seznam schválených zdravotních tvrzení obsahuje mimo jiné tyto položky vztahující se ke žvýkačkám:

„Žvýkačky bez cukru pomáhají neutralizovat kyseliny zubního plaku."

„Žvýkačky bez cukru přispívají k zachování mineralizace zubů."

„Žvýkačky bez cukru přispívají ke zmírnění sucha v ústech."

Pokud použijeme jedno z těchto tvrzení, je možné je doplnit odkazem na obecné příznivé účinky, například:

„Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby (obecný příznivý účinek), protože přispívá k zachování mineralizace zubů (schválené zdravotní tvrzení)."

„Žvýkačka bez cukru posiluje zuby (obecný příznivý účinek), protože pomáhá neutralizovat kyseliny zubního plaku (schválené zdravotní tvrzení)."

Není ale možné používat jen tvrzení o obecně příznivém účinku, tedy například jen:

Žvýkačka bez cukru napomáhá udržovat zdravé zuby nebo

Žvýkačka bez cukru posiluje zuby.

Toto tvrzení o obecně příznivém účinku vždy musí být ve spojení se schváleným zdravotním tvrzením.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3