INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) je organizátorem další z doprovodných podnikatelských misí, která má za cíl podpořit české firmy v Pobaltí. Na dvoudenní misi do Litvy a Lotyšska doprovází předsedu vlády ČR Petra Nečase téměř 20 českých firem. Ve Vilniusu jednají s dvojnásobným počtem svých protějšků.

Doprovodnou podnikatelskou misi do Pobaltí vede viceprezident HK ČR Josef Cílek: „Čeští exportéři v období od ledna do září roku 2012 vyvezli do Litvy zboží v hodnotě 8 bilionů korun. To je o 45 % více oproti roku 2011. Taková čísla jasně potvrzují skutečnost, že Litva je pro Českou republiku perspektivním a velmi důležitým obchodním partnerem. I přes stávající nelehkou situaci má právě Litva jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik EU. Jsem přesvědčen, že právě tato mise podpoří a prohloubí vzájemný byznys, a to i na třetích trzích.“

České firmy mj. z oborů IT, strojírenství, školství či zdravotnictví se ve Vilniusu za přítomnosti předsedů vlád účastní Podnikatelského fóra, které HK ČR uspořádala ve spolupráci s Litevskou podnikatelskou konfederací. Téměř 20 zástupců českých firem tak má unikátní možnost navázat kontakty s 40 zástupci litevského byznysu. Na fórum totiž záhy navazují bilaterální jednání.

Firmy účastnící se podnikatelské mise mají v Litvě velké plány. Jednou z nich je i společnost Merkur toys, s.r.o. „Do Litvy a Lotyšska jsme se vypravili již v loňském roce a to při příležitosti obchodní delegace doprovázející české senátory. Právě při této cestě jsme v Litvě představili výchovný systém technické výuky Merkur education system, který velmi zaujal zástupce Univerzity Kaunas v Panevežysu. Nyní, tedy necelý rok poté, jsme přijeli dokončit plánovanou spolupráci s fakultou robotiky, jejímž cílem je otevření technického centra pro mladé. Pilotní centrum se otevře dle rozhodnutí Litvy buď v Panevežysu nebo hlavním městě Viniliusu,“ řekl Jaromír Kříž, jednatel a ředitel společnosti Merkur toys, s.r.o. a dodal: „Při příležitosti této podnikatelské mise jsme rovněž požádali velvyslanectví o vložení podkladů týkajících se tohoto projektu do oficiálních jednacích dokumentů obou premiérů, aby byl náš výukový systém založen jako celostátní výukový program.“

Nemalé zkušenosti s litevským trhem má ale i firma Ecofluid Group s.r.o. „Od roku 2002 jsme v Litvě uskutečnili celkem 16 úspěšných projektů zaměřených na výstavbu či rekonstrukci čistíren a odpadních vod. Vždy se jednalo o 100 % dodávku z České republiky v hodnotě převyšující půl miliardy korun. Projekty byly z 80 % financovány ze strukturálních fondů EU. Ostatně za dodávky čistíren odpadních vod byla právě Litva vyhodnocena EU v roce 2011 jako jediná postsocialistická země, která odpovídá úrovni západních zemí. V Litvě proto máme již dlouhodobě strategického partnera, se kterým dnes projednáváme další možnosti spolupráce,“ sdělil Miloš Janů, ředitel společnosti Ecofluid Group s.r.o.

Ve Vilniusu byly uzavřeny i první dohody. Příkladem je dohoda o spolupráci mezi českou a litevskou firmou SAS Logistic týkající se výstavby závodu stavebních hmot v Brazílii, která nutně potřebuje speciální stavební prvky na výstavbu domů. Jedná se o zakázku ve výši 300 mil. korun.

Z Litvy se doprovodná podnikatelská mise předsedy vlády ČR přesouvá do lotyšské Rigy, kde se zúčastní dalšího Podnikatelského fóra.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3