INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Znečištění ovzduší představuje pro Evropany největší zdravotní riziko spojené se životním prostředím. S jakými překážkami se evropská města potýkají ve svém úsilí kvalit ovzduší zlepšit? Jaké politické kroky jsou potřeba ke zlepšení ochrany zdraví občanů před znečištěným ovzduším? Jak mohou ekologické inovace efektivně přispět ke snížení emisí a míry znečištění ve městech?

S problematikou znečištěného ovzduší se EU potýká již od 70. let minulého století, reguluje emise škodlivých látek do atmosféry, čímž přispívá ke zlepšení v této oblasti. Nicméně problém stále přetrvává. V oblastech s nejvyšší hustotou obyvatelstva jsou některé normy kvality ovzduší výrazně překročeny, zejména pokud jde o znečištění pevnými částicemi, hodnoty přízemního ozónu a oxidu dusičitého.

S cílem soustředit pozornost na tuto problematiku a podnítit koordinované úsilí směřující ke zlepšení kvality ovzduší vyhlásil komisař pro životní prostředí Janez Potočnik  rok 2013 rokem ovzduší. V této souvislosti Evropská komise přistoupila ke komplexní revizi politiky EU v oblasti kvality ovzduší a zaměřila se na inovace jako na klíčový mechanismus k řešení aktuálních výzev. Dobrým příkladem je sdělení Inteligentní města a obce - evropské inovační partnerství (EIP), jehož cílem je urychlit zavádění inovativních řešení pro zvyšování efektivity využívání zdrojů a energií, zlepšování udržitelnosti veřejné dopravy a snižování emisí skleníkových plynů v městských zástavbách. V novém 7. akčním programu pro životní prostředíje klíčovou oblastí právě kvalita ovzduší, protože přímo ovlivňuje životní prostředí, zdraví a kvalitu života obyvatel Evropské unie.

Nakolik účinná jsou ve snižování emisí taková opatření jako např. systémy řízení dopravy, poplatky za vjezd do městských center nebo strategické plány rozvoje měst? Jaká řešení v oblasti IT jsou v současnosti zaváděna v evropských městech a nakolik jsou ve zlepšování kvality ovzduší efektivní?

14. evropské fórum pro ekoinovace na tyto otázky přinese odpovědi. Klíčoví účastníci debaty o znečištění ovzduší ve městech se sejdou v Praze, aby vyvodili závěry a doporučení pro opatření na úrovni EU. Diskuse se zaměří na úspěšné příklady strategického plánování rozvoje měst, programy čisté mobility na úrovni měst a inovativní postupy zaměřené na změnu chování občanů a spotřebitelů.Zvláštní část fóra bude věnována řešení konkrétních problémů vybraných českých měst.

Svou účast na fóru přilíbili Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí ČR, Martin Kuba, ministr průmyslu a obchodu ČR, Timo Makela, ředitel Generálního ředitelství pro životní prostředí Evropská komise a Jean-François Retière, vicepresident správní oblasti Nantes Métropole.

Pražské fórum pořádá Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí a Ministerstvo životního prostředí ČR za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Technologické agentury České republiky a Národního technického muzea.

(tz)

Slovo ke dni

  • Obrat k přirozené stravě nebo zdravému selskému rozumu?

    Není to tak dávno, co vyšla souhrnná zpráva pod hlavičkou OSN upozorňující na nebezpečí vysoce zpracovaných potravin. A čím že jsou nebezpečné? Mají souvislost s výskytem a rozvojem některých chorob včetně těch obávaných civilizačních a duševních. O posledně jmenovaných se dokonce hovoří čím dál častěji jako o epidemii. Není se co divit. Evoluce člověku trvala léta. Jak by mohlo být lidské zažívání zvyklé na látky nebo technologické zpracování surovin, které není starší než století? Zažili jsme boom ztužených tuků, tuků na smažení, průmyslových cukrovinek obohacených o kukuřičný sirup, glukózovo-fruktózový sirup, modifikované škroby, emulgátory, sladidla, přídavky mléčných bílkovin, hrachového proteinu…Ve výčtu by se dalo pokračovat. Otázka tedy zní, když je možné restrikcemi potírat kde co, nebylo by nasnadě také něco zvýhodnit? Třeba...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Květen 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3