INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 23. rokem

VIZIONAR 2012_001_copy_copyHodnocení a komentáře návštěvy ministra Lubomíra Zaorálka ve Vietnamu ve sdělovacích prostředcích jsou naprosto stejné, jako v minulosti po návštěvách tehdejších politiků premiéra Miloše Zemana, či prezidenta Václava Klause, nebo premiéra Miroslava Topolánka. Naši státníci vždy při návštěvě Vietnamu úspěšně objeví objevené a po jejich návratu domů nastane klid, který bude asi tradičně zase do další naši státní návštěvy této perspektivní země.

Ve VSR žije přes 200 tisíc lidí, jenž hovoří česky nebo slovensky, protože v minulosti u nás studovali, nebo pracovali. Již 20 let se snažím informovat o velkých exportních i kooperačních a investičních možnostech ve Vietnamu, sám jsem bez jakékoliv státní finanční pomoci připravil a realizoval účast firem z ČR na 12 největších veletrzích v Hanoji a trvale posílám cenné aktuální marketingové teritoriální informace o Vietnamu do všech sdělovacích prostředků i na patřičná ministerstva a podnikatelská sdružení. 

Ohlas institucí a zveřejnění informací pro naše výrobce, exportéry a investory jsou téměř nulové. Proto mnoho let zveřejňuji tyto, pro naše podnikatele potřebné, marketingové informace na webu naší Česko-vietnamské společnosti. Za 47 návštěv Vietnamu i díky předloňskému 8 měsíčnímu bydlení v Hanoji jsem poznal velký zájem nejen o české výrobky a technologie, ale také o naše potraviny, včetně čerstvého i sušeného mléka a mléčných výrobků. Nabídnul jsem tuto možnost v minulosti Agrární komoře ČR a letos Zemědělskému svazu ČR, ale opět bez praktické odezvy.

MPO jsem před 12 roky, ale i před 6 lety a také loni navrhnul pronájmem si zřídit Český dům v Hanoji, ve kterém by v přízemí byla výstavní a nabídková prodejna českých výrobků, aby při účasti našich vystavovatelů na vietnamských veletrzích odpadlo nákladné odesílání výrobků na veletrh a po skončení veletrhu zase zpět, ale hlavně z důvodu možnosti prohlédnout si, vyzkoušet a koupit vystavený český exponát i po skončení veletrhu. Dále by v Českém domě v Hanoji měla být kvalitní česká restaurace a kulturní i informační středisko ČR, knihovna, místnost pro jednání našich podnikatelů a v patrech ubytování pro naše podnikatele, kteří navštíví hlavní město Vietnamu.

Opět tento můj návrh, vycházející z mnohaleté marketingové a akviziční praxe ve Vietnamu, skončil bez jakéhokoliv ohlasu. Asi proto, že u nás rozhodují teoretici bez znalostí současné praxe, nebo ti, co navštívili Vietnam pouze jednou (na dva týdny a polovinu doby se koupali v moři), ale po návratu do ČR jsou z nich "odborníci na Vietnam". O tom, že u nás chybí podnikatelům aktuální informace o možnostech v současném Vietnamu jsem hovořil 11.května v pořadu České televize Interview. 

Výstavba 13 jaderných elektráren, dálnice většinou s osmi jízdními pruhy a se 106 mosty od hranic Číny do Hočiminova Města, metra v Hočiminově Městě, největšího letiště v Asii i velkého nadzemního přepravního kolejového systému se 17 terminály v Hanoji, ale také realizace usnesení vlády VSR z 22.3.2013 o nákupu technologií pro vybudování high-tech průmyslu, jsou pouze ty největší příležitosti pro naše firmy v 94 milionovém Vietnamu a rozhodně stojí za naši pozornost.

Je však potřeba být více aktivní, dobře znát vietnamské zvláštnosti a tradiční teritoriální obchodní praxi, protože ve Vietnamu platí nejen jiné obchodní zvyklosti než u nás, které většinou naši podnikatelé neznají, ale také tři hlavní obchodní zásady: rychlost + kvalita + cena. Kdy už konečně náš stát využije mnohaleté praktické zkušenosti ku prospěchu průmyslu a obchodu ČR? Jak dlouho ještě budou naše státní návštěvy objevovat Vietnam?
 
Marcel Winter
Předseda Česko-vietnamské společnosti
Vizionář roku 2012 v ČR
Nositel 3 vietnamských státních vyznamenání a 16 zlatých medailí z veletrhů v Hanoji
 
www.cvs-praha.cz

Slovo ke dni

  • Smrt ze zoufalství

    Ztratili práci, smysl života, začali pít nebo nadměrně brát antidepresiva a předčasně zemřeli. V USA dospěli vědci k závažnému poznání. V posledních dekádách čekala předčasná smrt na 600 tisíc lidí, uvádějí zprávy na Seznam.cz. Týká se bílých Američanů bez vysokoškolského vzdělání, kteří nenašli odpovídající uplatnění na pracovním trhu. Byli z něj vytlačeni roboty, umělou inteligencí, digitálními technologiemi. A nebo se jejich pracovní pozice odstěhovaly do regionů s nízkými mzdovými náklady. Nám Čechům zatím toto nebezpečí nehrozí. Domácí ekonomika stále poptává mnoho talentů, a to z řad především technických profesí. Uplatnění v České republice najde každý, kdo chce a má potřebné kvalifikační schopnosti. Nezaměstnanost se u nás dlouhodobě pohybuje na velmi nízkých hodnotách. Věřím, že s vyspělými technologiemi z USA si nedovezeme i...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červen 2022

Partneři

Hlavní partner:

TOSlogo 172 

 

Partneři plus:

oslavy 2022 razitko modre 2 copy eon eg logo short  
         

Partneři:

logo-grada3   ca2 logo-dtocz upv logo 56 dk logo 2

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

judr karabec ip mediace

Proč si strany v IP mediaci naslouchají 15. červen 2022

V minulém příspěvku jsme se seznámili s druhou fází mediace, ve které IP mediátor aktivně naslouchá stranám. V rámci této fáze mediace je cílem IP mediátora zjistit skutečné potřeby a zájmy stran konfliktu.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy logo-kzps acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 cps vetsi 300AVLOGOM3