INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Hospodářská komora České republiky a Unie školských asociací CZESHA vítá vládou schválený legislativní materiál, jehož cílem je napravit bezvýchodnou situaci v oblasti odborného školství, která vznikla novou implementací vyhlášky o ochraně veřejného zdraví. Vyhláška v kombinaci s novelou zákona o ochraně veřejného zdraví totiž od Nového roku výrazně omezila možnosti praktické výuky na středních odborných školách. „Především studenti chemie si tak od začátku ledna 2016 nemohli vyzkoušet většinu chemických pokusů nutných pro přípravu na jejich budoucí povolání,“ vysvětluje předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. I přes jasný přínos projednávané úpravy však zůstává v oblasti odborné výuky celá řada nedostatků.

V oblasti studijních oborů chemického zaměření vyřeší dnešní legislativní změna zásadní problémy, které v současné době brání školám při přípravě žáků na budoucí povolání. „Kromě této změny je však mezi povolené látky třeba doplnit také látky klasifikované jako hořlavé,“ vysvětluje Zajíček. Aktuálně platná vyhláška totiž výrazně zpřísnila nejenom pravidla pro styk mladistvých zaměstnanců (a tím i žáků při praktickém vyučování) s některými chemickými látkami, ale také expozicemi prachu z tvrdých dřev. „To znamená, že například studenti oborů Truhlář, Čalouník či třeba Mechanik hudebních nástrojů nejenom, že nemohou získávat jakékoliv praktické pracovní návyky na těchto dřevech, ale vůbec se nebudou moci pohybovat na pracovištích, na kterých se s těmito dřevy pracuje,“ dodává Zajíček.

„Takový nedostatek povede k tomu, že iniciativy posledních let vedoucí k posílení důrazu na tzv. duální vzdělávání v sepětí s praxí budou opuštěny. Není správné, aby zodpovědnost spadla na firmy, kterým by nezbylo, než svá pracoviště za nemalých technických a finančních nákladů přizpůsobit pro účely výkonu praktického vyučování nezletilých žáků středních škol,“ dodává prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

(tz)

Slovo ke dni

  • Prázdninový čas po celý rok

    Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Duben 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3