Dne 30. června jsem se v doprovodu kolektivního člena ČVS na vlastní oči přesvědčil o kvalitě výuky ve státním rekvalifikačním zařízení v Hanoji. Vzhledem k tomu, že jsem v minulosti 5 let pracoval jako mistr odborné výchovy v učňovském školství u nás, navíc po roce 1989 jsem byl přes tři roky prvním manažerem SOU v tehdejší ČSFR a po roce 1992 tři roky jsem jako územní vedoucí zastupoval v ČSFR a po rozdělení v ČR a SR největší německou vzdělávací a rekvalifikační společnost FAA (Fach Arbeiter Ausbildung) Hamburk, tak jsem chtěl poznat úroveň i zaměření odborné rekvalifikace ve Vietnamu.
Marcel Winter v rekvalifikačním zařízení v Hanoji, kde se připravují šiči a švadleny
Vidět odbornou rekvalifikaci na vlastní oči je vždy lepší, než poslouchat vyprávění často od lidí, kteří oproti mně nikdy jako úkoloví dělníci nepracovali a o odborné náplni učňovského školství i úspěšnosti rekvalifikací mají jen minimální teoretické znalosti z internetu. Za totality jsem řadu roků musel pracovat jako úkolový dělník v podnicích ČKD Naftové motory v Praze 5 (brusič), Automobilka Škoda Mladá Boleslav (dělník na transferech), Akuma Mladá Boleslav (svářeč kontaktů) a Gumokov Hradec Králové (lisař) a v některých jsem dokonce zaučoval Vietnamce. Znám proto velmi dobře, oproti různým teoretikům, co úkolová dělnická práce vyžaduje a jaké znalosti i praktické dovednosti dělnické profese u nás vyžadují. Pro budoucí spolupráci ČR s Vietnamem je nutné mít předem dostatek odborně ověřených informací i z oblasti odborného vzdělávání. Když jsem vedl jako výkonný manažer v roce 2005 montáž v rámci ODA dodané české technologie v novém podniku na výrobu biohnojiv v Hai Duong ve Vietnamu, tak jsem v praxi poznal i kvalitu mnoha vietnamských stavebních i strojírenských profesí a tak jsem chtěl poznat, co se ve vzdělávání ve Vietnamu změnilo.
Marcel Winter, Předseda Česko-vietnamské společnosti
Poslední dva roky pozoruji velmi zvláštní fenomén. Týká se přítomnosti v práci. Je to jasné, po covidu se na nás řítí dynamika dosud nevídaná. Nicméně tak nějak se změnil rytmus svátků, volna a dovolených. Vánoční prázdniny dětem sice končí na začátku ledna, ale v mnoha firmách klíčoví lidé do pracovního rytmu vplouvají až v polovině měsíce. Pak přichází 15 dní intenzivní práce. Po ní, od počátku jarních prázdnin, lidé rotují po horách a za stůl usedají přerušovaně až do konce března. Velikonoce odstartují další dovolenkový turnus. A květnové svátky mnozí využijí na odpočinkovou víc než týdenní šňůru. Od poloviny června se dostáváme na vlnu letních dovolených, která ustává až s půlkou září. Až potom se do půlky prosince rozjedou naplno kolečka pracovní aktivity, protože rok se pomalu s tím další schází. A pak je vánoční rádiový klid....
Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit
V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.